Funguje tak, že vůz po zmáčknutí pravého tlačítka na volantu imituje řazení regulací točivého momentu elektromotoru, a to včetně charakteristického „trhnutí“ v průběhu řazení. Změna kvaltů pak probíhá stejně jako u modelu i30 N s automatem, tedy pomocí pádel pod volantem. A výsledek? Chvilkami jsem zapomínal, že vlastně sedím v elektrickém autě. Simulace převodovky a zvuku byla opravdu důvěryhodná. Například, když jsem jel na vysoký rychlostní stupeň a šlápl jsem na plynový pedál, auto se pomalu sbíralo z nízkých otáček a chtělo, abych podřadil. Když jsem to udělal, tak Ioniq vystřelil a pokračoval až do virtuálního omezovače, ve kterém zůstal do té doby, než jsem znovu „zmáčkl“ pádlo. Určitě se najdou lidé, kteří tuto funkci budou zpochybňovat. Já jsem k ní nejdříve byl také skeptický a vlastně jsem nechápal, proč bych ji chtěl v elektromobilu mít. Po příjezdu na technicky náročný závodní okruh Castellolí jsem to ale zjistil.
Hned při prvním brždění po dlouhé rovince mi „falešné“ řazení pomohlo najít ideální nájezdovou rychlost do zatáčky. Abych to lépe vysvětlil. Věděl jsem, že s normálním autem se první zatáčka jezdí na „dvojku“, tudíž abych trefil ideální nájezdovou rychlost s elektrickým Ioniqem 5 N, stačilo mi pouze po čas brždění přeřadit na druhý převodový stupeň, abych dosáhl ideální rychlosti. To je velká výhoda, jelikož v jiných elektrických autech jsem měl vždy problém rychlost vnímat a pravidelně se mi stávalo, že jsem nájezdy do zatáček přetahoval.
To ale na okruhu nebyla jediná silná stránka korejského sporťáku. Díky skvěle naladěnému podvozku, speciálním závodním módům (Spring nebo Endurance) či chytrému vektorování točivého momentu byl Ioniq 5 dokonale ovladatelný a na elektromobil měl famózní mechanický grip. A to nemluvě o naprosto dechberoucí dynamice, která mi při sepnutí Launch Controlu
doslova vyrazila dech.