Reklama
Nová auta

Škoda váhá se svým stažením z Ruska. Invaze už dopadla na výrobu elektromobilu Enyaq

Mladoboleslavská automobilka má v rámci koncernu na zodpovědnost Rusko. Ukrajině posílá peníze
Zdroj: Škoda Auto

Útok Ruska na Ukrajinu zasáhl i automobilky. Mladoboleslavská Škoda Auto má výrobní závody v obou znepřátelených zemích. Nyní vydala první oficiální stanovisko k dané situaci. Navíc se snažila odpovědět i na nejčastější otázky novinářů včetně toho, jak bude nadále pokračovat výroba v Rusku. S odpovědí je ale ještě potřeba počkat na koncern.

Očekává se propad

Škoda Auto je od začátku letošního roku v rámci koncernu zodpovědná za management a finanční řízení regionu Ruska. Zatím ale nechce říci, jak moc invaze ruských vojsk na Ukrajinu ovlivní tamní byznys. „Téma veškerých obchodních aktivit v Rusku je aktuálně řešeno na úrovni managementu Škoda Auto i koncernu Volkswagen,“ stojí v dokumentu, který Mladá Boleslav připravila jako odpověď na nejčastější novinářské otázky.

Automobilka ale přiznala, že se v důsledku invaze na Ukrajinu potýká s nedostatkem dílů od několika tamních dodavatelů. Proto se rozhodla omezit výrobu modelu Enyaq. „Naši odborníci usilovně pracují na hledání dostupných alternativ, které by napomohly zabránit nepříznivým dopadům na výrobu,“ stojí v prohlášení Škody Auto.

Výroba v ukrajinském závodě Škody stojí. Mimo válečný stav se tu staví modely Superb, Kodiaq, Karoq a Fabia Combi pouze pro tamní trh. Továrna v Nižném Nogorodu v Rusku ale naopak běží, tam se vyrábí modely Octavia, Karoq a Kodiaq, model Rapid se pak vyrábí v Kaluze. I tady se už ale řeší možnost výpadku dodavatelů.

Škoda ovšem zatím váhá, zda se stáhnout z ruského či ukrajinského trhu. „Téma veškerých obchodních aktivit v Rusku je aktuálně řešeno na úrovni managementu Škoda Auto i koncernu Volkswagen. V současné době nebudeme poskytovat bližší informace,“ píše automobilka. Protože je výroba na Ukrajině zajišťovaná přes obchodního partnera Eurocar, nejsou tam aktuálně žádní zaměstnanci. V Rusku má Škoda Auto 34 lidí a jejich rodinné příslušníky.

Rusko je pro Škodu důležité

Ruský trh je jeden z nejvýznamnějších pro Škodu v celosvětovém měřítku. V roce 2021 byla tato země dokonce druhým největším trhem vůbec. Celkem se tu prodalo 90 400 škodovek. Ukrajina až doposud nabízela trh se stabilním odbytem zhruba šest tisíc vozů ročně. Škoda vyrábí na Ukrajině od roku 2002, vyprodukovala tam celkem 190 tisíc aut.

Miliony pro Ukrajinu

„Škoda Auto v tuto chvíli daruje částku 10 milionů korun české neziskové nevládní organizaci Člověk v tísni,“ stojí v úterním prohlášení mladoboleslavské automobilky. Zároveň odbory KOVO podpoří jedním milionem korun sbírku města Mladá Boleslav. „V případě potřeby pomůžeme každému našemu ukrajinskému zaměstnanci vybudovat v České republice prostředí pro bezpečný život jeho rodiny. Konkrétně poskytneme podporu při vyřizování víz, ubytování, jazykových kurzů, zdravotní péče, integrace, vzdělávání a v ideálním případě i zaměstnání,“ píše dál Škoda Auto.

Automobilka také vyzvala své zaměstnance, aby sbírky sami podpořili. „Lidskost je jednou z našich klíčových firemních hodnot. Nyní nastal ten správný čas se touto hodnotou také řídit. A právě proto vyzýváme zaměstnance, aby společně se Škoda Auto přispěli a podpořili ty, kteří naši pomoc potřebují,“ stojí dále v prohlášení.

Management společnosti má obavy o rodiny zhruba 600 Ukrajinců, kteří pro Škodu Auto v Česku pracují. „Máme obavy o celý tým společnosti Eurocar v ukrajinském závodě v Solomonovu a v centrále v Kyjevě. V těchto těžkých dnech s nimi soucítíme. Zároveň myslíme na naše kolegy ze společnosti Volkswagen Group Rus, jejichž situace je rovněž vážná,“ dodává zpráva.
Reklama

Diskuze

Roman - 02.03.2022 06:46:29
Já, jako taky majitel porad slouzici felicie, kterak jiz za tu dobu hodne nasetril a jdu poridit zcela novy vuz ve vysoce zajimave cenove hladine, bych je NIKDY ani omylem nevyplejtval na jakoukoli skodofku!! A ani tehdy, kdyby ty trosky byli za polovic!
Kafeman - 01.03.2022 23:16:30
Pepan - 01.03.2022 15:32:54 Pepane ty, jako majitel oprýskané Felicie už nejsi pro Škoda Auto cílovou skupinou... Vždyť byst to ani nenastartoval...

Prodloužený dojezd, rychlejší dobíjení a další změny dostane každá Škoda Enyaq iV. I ta ojetá

Škoda Enyaq iV dostala nový software, který kromě jiného prodloužil dojezd a urychlil nabíjení
25.02.2022 09:01
|
4
Reklama

Takto vypadá nová Škoda Fabia Monte Carlo. Má sportovní střih, k dostání je se třemi motory

Fabia Monte Carlo dostala specifickou masku chladiče i kola. Kabinu zdobí karbonový dekor
15.02.2022 08:00
|
4

První dojmy z Renaultu Megane E-Tech: V mnoha věcech předčil konkurenci, jen škoda předního pohonu

Na mezinárodní prezentaci jsme vyzkoušeli nový elektromobil francouzské značky Renault
10.02.2022 07:29
|
6

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
2

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0
Reklama

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2
Reklama
Autosalon TV