Reklama
Nová auta

Seat už vyrábí elektrické skútry a koloběžky, objeví se i v Česku. Jednostopá řada se jmenuje MÓ

Španělský výrobce bude jednostopé výrobky prodávat i pronajímat ve velkoměstech
Zdroj: Seat

Chronicky přecpané urbanizované celky nejsou žádným novým problémem. V současnosti jde spíš o míru ekologičnosti způsobu překonávání dopravních zácp než o princip samotný - klasický benzinový skútr horší službu než elektroskútr neudělá. Seat se rozhodl k této problematice přispět komplexní řadou elektrických městských přibližovadel. 

Tiše, čistě, elektricky

Plány a cíle, které společnost před časem avizovala, tedy založení nové strategické značky pro městskou mobilitu, se nyní naplnily. Seat oficiálně představil svou řadu SEAT MÓ, a to konkrétně s modely Seat MÓ eKickScooter a Seat MÓ eScooter 125, což je první 100% elektrický motocykl za sedmdesátiletou historii značky. Výrobce z Katalánska spolu s nimi připravuje také systém sdílení těchto motocyklů mezi městskými obyvateli Barcelony. 

Podle Filipa Stoulila z českého Seatu si na nacenění řady MÓ ještě musíme počkat: ,,Ceny pro český trh stanoveny ještě nejsou, protože eScootery by měly být v České republice dostupné až v první polovině příštího roku. Ceny nové řady eKickScooterů, které již nějakou dobu v Česku prodáváme, by měly být známy do několika dní. Seat aktuálně získal v Barceloně tři sta licencí na provozování sharingových motorek, a to je nyní jeho primární cíl."
Reklama

Jeden lepší než druhý

Spekuluje se, že společnost Respiro, dceřiná společnost Seatu, která již provozuje půjčování osobních vozů, by se mohla také ujmout provozování projektu sharingových elektromotorek. Aplikace, přes kterou by si každý mohl elektromotorku zapůjčit, je nyní ve vývoji. "Zda bude půjčovné za minutu, nebo za kilometr, se zatím neví, vše je dle mých informací ještě v začátcích", doplňuje Stoulil. 

Na představeném MÓ eScooteru 125 zaujme matná, sytá červená barva, která pomáhá k dobré viditelnosti ve spletitém a rušném provozu ve velkoměstě. Pohon zadního kola poháněný 9 kW elektromotorem je ekvivalentem k benzínové variantě o objemu 125 cm³ - odtud označení modelu. Výrobce udává na maximálku 95 km/h a zrychlení z 0 na 50 km/h za pěkných 3,9 sekundy. Podle potřeby si můžete vybrat mezi jízdními režimy City, Sport a ECO, kdy názvy už napovídají jejich nastavení. Praktická je možnost vyjmutí dobíjecí baterie pro domácí nabíjení. Výrobce deklaruje dojezd až 125 km na jedno nabití.

Vedle klasického eScooteru 125 pro soukromé využití vytvořil Seat i variantu pro sdílené užívání. Ta je v sérii vybavena všemi potřebnými prvky, jako je držák na telefon, pro navigaci nebo horní schránka na uložení přilby po dokončení jízdy. 

Jízda na koloběžce do kopce? Žádný problém!

Skladnější variantou pro přesouvání po městě je Seat MÓ eKickScooter 65. Robustní elektrokoloběžka nyní ujede až na 65 km, což je oproti dřívějšku značný posun. Elektromotor o výkonu 350 W je připraven i na městské kopce a stoupání až do 20 stupňového sklonu.

Kvalitní brzdy a bezdušové pneumatiky by měly zajišťovat bezpečnost a komfort při jízdě i na nerovném povrchu. Ve spoustě měst je rychlost těchto koloběžek omezena legislativou na 20 km/h, proto je přichystána i varianta eKickScooter 25, která bude mít rychlost omezenou na 25 km/h a dojezd se také sníží na pouhých 25 km.

Koloběžky jsou vyráběny ve spolupráci se společností Seagway.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Subaru XV e-boxer: ideálně elektrifikovaný Japonec, o kterého mám strach, že ho Evropa vyštípe

Hybridní pohon si automobilka vyvinula sama. Líbí se mi, že jeho základ tvoří dvoulitrový čtyřválec
26.06.2020 12:05
|
0
Reklama

Konec elektromobilního čekání? S prvními vozy Volkswagen ID.3 odjedou řidiči začátkem září

Několikrát odsouvané dodání zákazníkům je, zdá se. konečně u konce
15.06.2020 16:40
|
0

Test nového Seatu Leon 1.5 eTSI DSG FR: Spořivému sportovci to sekne. Mohl by zlevnit a zpohodlnět

Podvozku chybí zadní víceprvková náprava. Přesto zívá v zatáčkách nad 150koňovým motorem nudou
28.05.2020 08:38
|
1

Deset tisíc korun na řidičák a kondiční jízdy zdarma. Vespa rozdává dárky

Všichni milovníci jedné stopy a italského designu by měli zpozornět
14.07.2020 17:11
|
100

Jezdit hned, platit později. Prodejci nových aut přizpůsobují jejich financování současné nejistotě

Čím vyšší akontace, tím delší odklad splátek. Hyundai spouští program Bez obav
13.07.2020 16:26
|
0
Reklama

Domluvená nehoda, špionáž, nebo fekál Kimi v době oběda. Vybrali jsme největší trapasy historie F1

Formule 1 je obrovská show, při které se ale čas od času něco zvrtne
12.07.2020 20:48
|
0

Extrémní počasí, extrémní podmínky a drsná země. Vyrazili jsme se sériovým Touaregem na Island

Léto je tu, ale tady Pepu čeká zima a samá překážka. Překonají je všechna auta v jeho skupině?
07.07.2020 14:14
|
0
Reklama
Autosalon TV