Reklama
Nová auta

Policisté si převzali prvních 50 kusů nových Kodiaqů s rámem pro násilné zastavení vozidel

Policejní speciály dostaly nejsilnější možný motor, který v civilní verzi používá model Kodiaq RS
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Čeští policisté si v Úhelnici nedaleko Mladé Boleslavi převzali první část ze zakázky o celkové hodnotě téměř půl miliardy korun. Jedná se o obměnu vozového parku, kdy novější modely Kodiaq nahradí staré Octavie třetí generace. Škoda jich dodá celkem 289. Předání, které proběhlo na škodováckém testovacím polygonu, se zúčastnil i ministr vnitra Vít Rakušan a web Autosalon.tv byl u toho.

Tak trochu Kodiaq RS

Policie si v zadávací dokumentaci stanovila podmínku, podle které mají nové automobily mít výkon minimálně 180 kW (245 k). V případě dosluhující generace typu Kodiaq toto plní pouze vrcholné provedení Kodiaq RS vybavené přeplňovaným zážehovým dvoulitrem, dvouspojkovou převodovkou a pohonem všech kol. Výbava policejních automobilů ale logicky sériově vyráběné výbavě RS neodpovídá. Ačkoliv mají auta nejsilnější motor, jejich výbava je na úrovni Active. S tou se mimochodem dnes už Kodiaq ani neprodává. 

„Mám radost, že se nám podařilo zajistit obměnu policejních vozidel pro více než 240 prvosledových hlídek, které vyjíždějí k těm nejzávažnějším incidentům na území celé České republiky. Nová vozidla bez problému pojmou speciální vybavení včetně dlouhých zbraní a budou hlídkám zajišťovat vyšší bezpečnost i komfort každodenní náročné služby,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Na vysvětlenou, prvosledové hlídky jsou vysílány k případům, kde je bezprostředně ohrožen život nebo zdraví. Po celém Česku jich je přibližně 200 a policie k jejich zřízení přistoupila po tragických událostech v roce 2015 v Uherském Brodě. Tyto hlídky mají na místo dorazit do deseti minut a jak vyplývá z vyjádření policejního prezidenta, většina aktuální zakázky (přesně to je 241 vozů) půjde právě k nim. Zbylé vozy zamíří k dopravní policii. 

Octavie s rámem ve službě zůstávají

Nákup nových Kodiaqů sice probíhá v rámci obměny vozového parku, ale není to tak, že by šlo o přímou náhradu za Škody Octavie vybavené rámem, jak nám upřesnil plk. PhDr. Ondřej Moravčík, vedoucí oddělení tisku. Nové vozy nahrazují spíše starší exempláře, které rám ještě neměly. Po převzetí nových vozů Škoda tak bude mít policie aut vybavených tímto prvkem k dispozici celkově víc. První Octavie s rámem si policisté převzali v roce 2019. 

Přesná hodnota zakázky je 453 158 244 Kč, většina peněz ale má být uhrazena z Evropského fondu pro regionální rozvoj, z projektu „Technologické a materiální vybavení Policie ČR k řešení krizových událostí“. Z rozpočtu policie jde na tato auta 68 880 009 Kč. Rám jako takový stojí podle dokumentace 121 tisíc korun. Policisté v něm vidí výhody nejen při provádění PIT manévru, ale také při nehodě nebo při blokování jiných automobilů. V zadávací dokumentaci se hovoří o „technickém prostředku k násilnému zastavení vozidla,“ policie o tomto prvku ale mluví jako o „ochranném rámu“. Kontroverze budí kvůli tomu, že jinde v Evropě policisté takovou věc nepoužívají a také kvůli riziku, které rám představuje pro chodce, pokud z nějakého důvodu dojde ke střetu policejního vozu právě s chodcem. 
Reklama

Diskuze

Simona Rozteklá - 19.10.2023 09:05:50
Na co potřebujou nový auta, to jim to nemohli přidělat na dosavadní? A 121tisíc za rám v ceně materiálu pár stovek, nebo pár tisíc?
Jiří - 18.10.2023 22:59:20
Za mě pěkné kousky :) a pro ty co tvrdí jak ty rovnátka nemají homologaci… Kdyby neměly, tak jej Škoda nevypustí z fabriky. A těm co remcají na PIT na O4, tu poskytla Škoda auto zdarma, vozidlo určené k likvidaci. (Testovací prototyp, vadný kus apod)

Toto je nová Škoda Kodiaq. Nejdůležitější novinku roku jsme si prohlédli naživo, zanechala dojem

Druhá generace SUV narostla pořádně na délku. To znamená hlavně hodně místa pro posádku a kufry
04.10.2023 19:30
|
9
Reklama

Sveze sedm lidí a je levnější než Škoda Kodiaq. Nový Renault Espace vstoupil na český trh

Pod kapotou je k dispozici zatím jediný motor, jde o full-hybridní jednotku s výkonem 200 koní
02.10.2023 09:00
|
0
Reklama

Takhle vypadá nová Škoda Kodiaq. Mladá Boleslav odtajnila i siluety obou verzí Superbu

Automobilka Škoda se letos chystá na premiéru rovnou tří modelů ze svého portfolia
26.04.2023 08:00
|
6

Rady před koupí nadupaného SUV Škoda Kodiaq RS i test UTV čtyřkolky od bývalého jezdce Moto GP

Premiérový Autosalon vyzkouší už ve středu také demoliční bagr o váze 64 tun
31.10.2022 09:40
|
1

Někdy přednost zprava neplatí, i když není křižovatka označená. Řidiči na to zapomínají

Nabízí se otázka, jak je to u nově zavedené sdílené zóny
27.02.2024 07:57
|
6

Japonský Enyaq má parádní design a cool kabinu, v zásadních ohledech ale Nissan Ariya ztrácí

Nissan Ariya přišel na trh relativně nedávno, už by ale potřeboval facelift
26.02.2024 18:37
|
0
Reklama

Komentář: Policisté se chlubí, že měří v neděli dopoledne rovný úsek schováni za cedulí. Gratulujeme

Mohla by se policie už konečně naučit, co je rychlost nepřiměřená a co rychlost nepovolená?
25.02.2024 09:34
|
178

Dacia Spring prodělala velký facelift. Má dva kufry, vypadá lépe a může z ní být powerbanka

Výrazná modernizace kromě jiného konečně přinesla také nastavitelný volant
21.02.2024 09:30
|
0
Reklama
Autosalon TV