Reklama
Nová auta

Toto je nová Škoda Kodiaq. Nejdůležitější novinku roku jsme si prohlédli naživo, zanechala dojem

Druhá generace SUV narostla pořádně na délku. To znamená hlavně hodně místa pro posádku a kufry
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Šest let poté, co se v Berlíně představila první Škoda Kodiaq, se tu odehrála i premiéra její druhé generace. Opět jde pro Škodovku a celý český trh o jednu z nejdůležitějších novinek za poslední roky. Proto Autosalon neodolal pozvání mladoboleslavské automobilky do přísně utajovaného ateliéru, kde si mohl druhou generaci velkého SUV prohlédnout na vlastní oči dva týdny před premiérou. I díky tomu vám nyní může přinést své první dojmy.

Pořádné prodloužení

I když je Škoda Kodiaq na první pohled naprosto nový vůz, nemůžeme se při osobní setkání zbavit dojmu, že jde hlavně o evoluční posun směrem k moderně, spíš než o nějakou zásadní změnu. To potvrzuje i jeden z designérů vozu, který nás provází ateliérem. „Na voze jsme nechali typické prvky pro vozy SUV, jakou jsou třeba tato čtyři hranatá světla nebo typická silueta karoserie. Opustili jsme ale chromový rámeček, přešli jsme k takzvanému UDC, tedy Unique Dark Chrome, což je materiál vyvinutý přímo pro Škodovku. Díky tmavému chromování jsme si pak mohli dovolit zvětšit masku chladiče, kterou jsme navíc opatřili osvětlením,“ ukazuje designér jednotlivé detaily vozu.

Robustnější design nového Kodiaqu podtrhuje fakt, že tohle auto pořádně narostlo na délku. Naměříte mu nově o 61 mm víc, celková délka je tedy 4758 mm. Délka vozu je podtržena i zajímavými efektními prvky na boku. C-sloupek, tedy ten u hlavy cestujících v druhé řadě, je skrytý pod sklem. Naopak nejzadnější D-sloupek je stejně jako příď zvýrazněn barvou UDC, která je také použitá na logu a dalších detailech. Zadní část pak protíná červená linka, která dohromady spojuje brzdová světla. Sama ale nesvítí. Každopádně si Kodiaq s žádným jiným vozem při pohledu zezadu nespletete.

Jaký je tedy náš celkový dojem ze živého setkání? Nový Kodiaq působí robustněji a rozhodně dráž než předchozí generace. Díky tomu pro něj třeba nebude tak těžké obhájit cenovku, která už začíná nad milionem korun, tedy alespoň u současného modelu. Podsvětlení masky je přizpůsobení se trendům, které je pochopitelné. Jako celek nový Kodiaq působí výrazně sympatičtějším dojmem než odcházející model.

Velmi promyšlené ovládání

Pojďme se ale posadit dovnitř. Tam je i na palubní desce vidět návaznost na současný model, kdy je rozdělena na dvě mohutné plochy a snížena uprostřed. Nejpodobnější je prostor se dvěma přihrádkami před spolujezdcem. Asi nepřekvapí známý dvouramenný volant, který se poprvé ukázal na palubě současné Octavie. Na jeho sloupku najdeme ovladač automatické převodovky, který je stejný jako u elektrických modelů Volkswagenu řady ID. Mimochodem, protože už lidé výrazně ztratili zájem o manuální převodovky, Kodiaq bude ve druhé generaci jezdit jen s automatem.

Displej před řidičem simuluje klasické ukazatele rychlosti a otáček, které jsou zobrazitelné v několika režimech včetně navigace. „Je to u Škody vůbec poprvé, kdy auto nemá tu klasickou kapličku, ale použili jsme free standing displej,“ vysvětluje nám designér. Obrazovka přímo před řidičem ale nepůsobí nijak rušivě, mnohem více pozornosti ale upoutá obří dotykový displej nové generace zábavního systému, který trůní přímo uprostřed palubní desky. Má úhlopříčku 12,9 palce, a tak je opravdu nepřehlédnutelný.

Přece jen ale nacházíme na palubě Kodiaqu jednu opravdu revoluční novinku. Jsou to ovladače Smart Dials. Jde o tři otočné voliče s malými obrazovkami uprostřed, kdy boční ovládají teplotu klimatizace a vyhřívání nebo odvětrávání sedadel. Prostřední volič je programovatelný, přičemž si lze vybrat jednu až čtyři z celkem šesti funkcí. Patří mezi ně nejen intenzita vyfukování vzduchu, směr jeho proudění a chytrá klimatizace iClimate, ale i nastavení hlasitosti, zoom v navigaci nebo jízdní režimy. Prostě to, co se nejlépe ovládá fyzickým otočným „kolečkem“. Každý si navíc vybere, co chce ovládat, mezi jednotlivými funkcemi se pak přepíná stlačením voliče.

Jak jsme si mohli vyzkoušet už během prvních jízd se zamaskovanými vozy, ovládání je to velmi přirozené a příjemné. Displeje jsou jemné, jasné a hodnoty na nich se ladně proměňují. Ještě nesmíme zapomenout na fakt, že se údaje opakují i na velké obrazovce, aby řidič mohl voliče nahmatat po paměti a periferně pak sledovat změny, což bude za jízdy mnohem bezpečnější, než kdyby se Škoda rozhodla udělat jen dotykové ovládání, jak se k tomu dnes uchyluje řada konkurentů. Klobouk dolů.

Obr každým coulem

A jak je na tom nová Škoda Kodiaq s prostorností? Samozřejmě že ještě lépe než ta současná, která na trhu patří mezi špičku. O velkých kapsách ve dveřích se snad už hovořit nemusí, za pozornost nicméně stojí konzole mezi řidičem a spolujezdcem, která je chytře rozdělená tak, aby se sem pohodlně umístily nápoje, peněženky i dnešní extra velké chytré telefony. Kodiaq umožní bezdrátové dobíjení dvěma přístrojům o výkonu až 15 W. Plocha je navíc chlazená, takže by se mobily neměly přehřívat a nabíjet se nejvyšším výkonem konstantně. Praktické přihrádky mají k dispozici i cestující ve druhé řadě, jsou umístěné uprostřed na podlaze.

Kodiaq se bude i ve druhé generaci nabízet s pěti nebo sedmi místy k sezení, třetí řada bude i přes mírný nárůst prostoru stále určena hlavně pro nejmenší členy rodiny. Samotný kufr ještě nabobtnal, nyní se do něj vejde 910 litrů zavazadel. Řeč je o pětimístném provedení. Auto jsme v této variantě na místě sami změřili a na několika údajích, které najdete v následující tabulce se můžete přesvědčit, jestli se nárůst karoserie opravdu promítl do interiéru. My jsme zaznamenali nevjětší nárůst v prostoru na nohy, hodnota vzniká součtem místa v první a druhé řadě.

Výběr naměřených hodnot

Nový Kodiaq Současný Kodiaq
KUFR
Hloubka kufru 56 cm 55 cm
Šířka kufru 100 cm 100 cm
Délka kufru 112 cm 115 cm
Ve výšce roletky 83 cm 72 cm
PODÉLNÉ SEZENÍ
Místo na nohy 161 cm 157 cm
Zdroj: Autosalon

Bez Simply Clever ani ránu

Nebyla by to Škoda, aby si pro nový Kodiaq nepřipravila řadu Simply Clever prvků, ať už jde o opravdu bytelné háčky v kufru, držák na menší předměty nebo síťový program. Nejzajímavější kufrovou novinkou je ale elektricky posuvná roleta zavazadelníku, která se při otevření pátých dveří sama stáhne a při zavření zase zatáhne. Kodiaq je první Škodovkou, která tohle chytré řešení nabídne. Mimochodem, pokud se ptáte, zda je k dispozici vyhlášená škrabka na led, odpověď je ano. Nově ještě přibyla i praktická „štangle“ na čištění obrazovky od otisků prstů. Kdo bude chtít co nejvíc Simply Clever prvků, může si za ně připlatit ve speciálním paketu.

A jak je to s motory? Protože jde o statickou premiéru, shrňme si je jen krátce. Vůbec poprvé se pod kapotu Kodiaqu objeví plug-in hybridní soustrojí v kombinaci benzinové jedna-pětky a elektromotoru. Systém bude mít výkon 150 kW a díky 25,7kWh baterii ujede přes 100 km čistě na elektřinu. Motor 1.5 TSI (110 kW) z řady EA 211 evo2 je zajímavou benzinovou volbou, protože přináší technologii odpojování poloviny válců, možnost „plachtění“ a tak může vykázat velmi zajímavou spotřebu. Náročné řidiče by měl uspokojit benzinový dvoulitr TSI s 150kW výkonem. Pro zastánce vznětových motorů jsou samozřejmě připraveny i dvoulitrové naftové agregáty o výkonech 110 a 142 kW.

Na ceny nové Škody Kodiaq si budeme muset ještě chvíli počkat. Tak se alespoň zatím podívejte na to, co nabízí současná Škoda Kodiaq. Její kompletní ceník najdete v našem katalogu zde. Také jsme pro vás připravili srovnání s jejími konkurenty. Postavili jsme ji proti Hyundai Santa Fe i sourozenci Volkswagenu Tiguan Allspace. Jak dopadla? To najdete v našem porovnávači, stačí kliknout na tento odkaz.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 06.10.2023 02:36:31
VODOJEM JDE !!!! PRIMO TECE !!!! TOHLE JEDE !!!! ALE CECE !!!! DYT JE TO ROPAK !!!! HYYYY BRID !!!! TO NA ME DOJEM NEUDELA !!!! ROPA TO JE MOR !!!! TEN VODOJEM NATLAKOVAT !!!! AT SE VYSTRIKA NA SVUJ PLAKAT !!!! JAK MRAKOMOR
Radek - 05.10.2023 12:54:04
Výdechy klimy zase někam ke kolenům jako v Oktávce, děkuji zdraví je přednější než design

Sveze sedm lidí a je levnější než Škoda Kodiaq. Nový Renault Espace vstoupil na český trh

Pod kapotou je k dispozici zatím jediný motor, jde o full-hybridní jednotku s výkonem 200 koní
02.10.2023 09:00
|
0
Reklama

Kodiaq se drží, Superb padá jako kámen. Přehled aut, u kterých nejvíce a nejméně klesá hodnota

Obecně se dá říci, že po pěti letech přijdou o největší část své ceny luxusní vozy
26.09.2023 09:34
|
4
Reklama

Kodiaq a Superb dostanou nový interiér. Kabinu doplní udržitelné materiály i velký displej

Premiéra obou modelů by měla proběhnout na podzim letošního roku
29.08.2023 13:26
|
2

Promyšlená, našlapaná technikou a ještě skvěle jezdí. Poprvé za volantem nové Škody Kodiaq

SUV překvapilo výrazně lepším podvozkem i vyladěným motorem. Jezdí také na dálkové ovládání
26.06.2023 09:00
|
5

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
1

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
4
Reklama

Motorkářská sezona odstartuje už o víkendu. Brněnský Motosalon ukáže řadu novinek

Připravili jsme podrobný přehled všech zajímavých motocyklů, které se v Brně představí
27.02.2024 17:45
|
0

Thule představilo svou první přepravní klec pro psy. Prověřilo ji při nárazových testech

Bezpečnost přepravy má zajistit deformační zóna, která by měla chránit psa i posádku vozu
27.02.2024 15:14
|
0
Reklama
Autosalon TV