Reklama
Nová auta

Odpůrce elektromobilů otestoval elektrickou Škodu Citigo e iV. Chválil dojezd, zápasil s klimatizací

Škodovka přišla se svým elektromobilem později, než konkurence, má ale příznivější cenu

Komu udělá Citigo e iV nejlepší službu?

To je samozřejmě otázka do pranice. Ryzí odpůrce elektromobility totiž takový model ihned zavrhne. A já jsem odpůrce! Jenže dám elektrické škodovce šanci ukázat svoje klady. Pokud tedy nějaké má.

Podle posledních statistik je průměrný nájezd běžného řidiče něco kolem 70 kilometrů za den. Dojezd malé elektroškodovky je za optimálních podmínek 200 km, což by mělo být pro běžné pojížďky dostatečné, tím spíše, že malý elektrovůz je určen primárně do města. Máme tedy první klad a hned můžeme pokračovat druhým - Škoda Citigo e iV je totiž v současné době nejdostupnější elektromobil na našem trhu.
Reklama

Exteriér se povedl

Už od pohledu je jasné, že v rámci segmentu miniaut Škodovka Citigo e iV nijak neošidila. Design je elegantní, nebo možná až lehce rošťácký, což u testovaného vozu umocňovala i výrazná červená barva karoserie. Opět se mi potvrdilo, že za podobně atraktivním autem se spousta lidí otočí, i když je to jen "obyčejné" Citigo. Dynamický dojem zvyšují i kola obutá do nízkoprofilových pneumatik. Vnější design tedy považuji také za klad.

Jak je na tom technika?

Citigo e iV trpí tím, že nebylo od počátku konstrukčně navrženo pro použití elektrického pohonu, takže se s tím museli konstruktéři při vývoji elektrické verze nějak popasovat, což vnímám jako první negativum. Baterie jsou v podlaze, elektromotor našel místo pod kapotou a auto funguje při běžných městských rychlostech docela dobře. I dynamika je v pohodě. Jenže já jsem hračička a mám rád, když jsem o všem informován a tady Citigo e iV naráží, protože mi nezprostředkovává žádné informace o tocích energie.

Interiér - komfortní “holátko”

To, jak se v autě cítím za volantem, je pro mě hodně důležité. U elektrického Citigo mě mile potěšila sedadla, která jsou dostatečně komfortní. V elektrické škodovce jsem ujel zhruba 500 kilometrů a vždy jsem se cítil skvěle. O zadní lavici mám ale opačné mínění, ta totiž moc pohodlí nenabízí. Velkou pochvalu si zaslouží Simply Clever držák mobilního telefonu, který je odnímatelný a lze do něj upevnit jakýkoliv smartphone. V místě, kde se přichycuje k palubní desce, je vyvedeno i USB, takže můžete mobil neustále dobíjet. To je pro mě další klad. Všechny systémy mají logické ovládání, ať už se jedná o klimatizaci či rádio s malým, ale přehledným displejem.

Elektrická jízda

Jízdu v první řadě charakterizuje absolutní ticho na palubě. Oproti jiným elektromobilům sice Citigo e iV nenabízí takovou akceleraci, při které od kol odletují kusy asfaltu, ale ve městě je dynamika pro každou situaci dostačující. Mimo město je však třeba si předjížděcí manévr přeci jen malinko rozmyslet. Během únorového testování jsem také trochu zápasil s nastavením klimatizace. Počasí bylo nevyzpytatelné, když svítilo sluníčko, bylo teplo, jakmile se schovalo za mraky, okamžitě se ochladilo. Stále jsem v autě hledal optimální teplotu, ale buď jsem se potil, nebo třepal zimou.

VERDIKT

První mladoboleslavský elektromobil mě, jako odpůrce elektromobility, intenzivně přesvědčoval o svém smyslu. Pokud bych bydlel v rodinném domku, tak si dovedu představit, že bych Citigo e iV pro své každodenní pojížďky využíval, ale bydlím v prvním patře a kancelář mám ve třetím, takže cílovým klientem opravdu nejsem.

Podrobnosti k testování Škody Citigo můžete vidět ve čtvrtek 5. března při premiéře dalšího dílu pořadu Autosalon na Prima COOL ve 20.15.

Diskuze

Stojan Jakotyč - 12.03.2022 13:14:40
@Martin V létě uvěřitelné, ovšem když vidím, jak vám jde psaní, nedivil bych se, kdybyste se sekl v číslech. Tolik k možné příčině.
Martin - 25.07.2020 18:23:57
Prej 200km dojezd... A proč mám tento tejden nalítáno 150 od nabití do 90% a zbívá mi 51% baterky? :-D

Test Škody Superb iV: Plug-in hybrid za cenu dieselu se vyplatí lidem z měst, kteří mají kde nabíjet

Čistě na elektřinu jsme v okolí Amsterdamu ujeli v zimě necelých 50 km. Hmotnost je znát v zatáčkách
19.12.2019 18:21
|
8
Reklama

Elektrická Škoda Citigo e iV zdražuje a přitom stojí pořád stejně. Jak to?

Zaváděcí série 500 vozů se vyprodala za sedm týdnů, a tak Škodovka upravila ceník
06.11.2019 11:05
|
1

Podle našich výpočtů se elektrická Škoda Citigo vyplatí po ujetí 100 tisíc kilometrů

Kdo ale může využít dotace, zaplatí za elektrický minivůz dokonce méně než za ten benzinový
26.09.2019 19:05
|
46

Škoda Scala G-TEC na plyn je mi sympatičtější než protlačovaná elektřina. Dojezd má ale také malý

Auta na stlačený zemní plyn (CNG) opakovaně vyhrávají testy o nejeekologičtější pohon
11.12.2020 15:06
|
2

Nejmenší z rodu stuttgartských SUV je šikovným vykonavatelem mnoha denních úkolů

Mercedes svými esúvéčky doslova zahltil trh. Nejskromnější v řadě je kompaktní model GLA
30.11.2020 10:16
|
3
Reklama

Testovali jsme Škodu Superb z roku 1939. Při každém výjezdu se pojišťuje na astronomickou částku

Limuzína z první poloviny minulého století strčí v některých ohledech současného Superba do kapsy
25.11.2020 10:44
|
11

Španělé na svět přivedli auto plné emocí. Cupra Formentor bojuje proti ekošílenství

Nové SUV není jen přiostřený seat. Vyniká hlavně designem a vyladěnou technikou.
11.11.2020 13:00
|
7
Reklama
Autosalon TV