Reklama
Nová auta

Nový Peugeot 308 se ovládá podobně jako MacBook. Vyzkoušeli jsme, jak to funguje

Nová generace dlouho očekávaného modelu se objevila v Česku. Prohlédli jsme si ji naživo

Nový Peugeot 308 se představil letos v červnu, v září už znal své české ceny. Teď je také poprvé fyzicky v Česku, i když se více auto dostane na tuzemské silnice až na přelomu roku. My jsme využili příležitosti a novinku si krátce prohlédli. A to rovnou v nejvyšší výbavě s extravagantním zeleným lakem.

Zelená je dobrá

Peugeot 308 je první auto francouzské automobilky, které dostalo nové logo. Bílý lev s nápisem na černém podkladu se objevuje hned na několika místech. Dominantní je samozřejmě na přídi, které vládne jako velký ochranný štít. Auto vybavené Matrix LED světlomety (od výbavy GT) má navíc pěkně futursiticky střižený výraz. Přidejme k tomu nápadnou zelenou a za tímhle autem se otočí snad každý. 

Logo najdeme také na designových kolech, na boku a samozřejmě na zádi. Ta má zcela nový design s propracovanými brzdovkami. Chvíli nám ale trvalo, než jsme zjistili, jak se otevírají páté dveře. Kdepak, logo nefunguje jako tlačítko a to se neskrývá ani nad registrační značkou. Tam by bylo moc dole. Místo toho je pod hranou zadního okna, kde je malá škvírka akorát tak na prostrčení prstů. Zda jde o praktické řešení ověří snad až svezení v podzimní či zimní kalamitě.

Kdo seděl v nějakém Peugeotu za posledních několik let, bude se na palubě cítit jako doma. Řidič opět sedí za malým sportovním volantem a přístrojový štít má ve svém zorném poli nad ním. Francouzi jsou s tímto jiní než ostatní výrobci automobilů, ale stačí si chvíli zvykat a budete se jako řidič cítit dobře. Kabina působí vzdušně, třeba i díky ustupující palubní desce před spolujezdcem. Mezi ním a řidičem je pak poměrně vysoký středový panel s úložnými prostory, který oba cestující rozděluje.

3D budoucnost

Vzhledem k tomu, že vystavené auto bylo vyvedeno v nejvyšším provedení, mohli jsme si prohlédnout i další funkce. Například parádní 3D kokpit, který už Peugeot představil třeba u malého SUV 2008. Tady je ale ještě vylepšená grafika. Je to věc spíš na efekt než na nějakou funkci, ale i to se počítá.

Nejvíc nás ale zaujala novinka, kterou přináší právě model 308. Jde o displej zábavního systému, který je kombinovaný s ovladači i-Toggles. Jde vlastně o druhý široký displej umístěný pod hlavní obrazovkou, který je rozdělen do šesti virtuálních tlačítek. Ta jsou přednastavena, ale zároveň si je může uživatel konfigurovat. Třeba tak, že jedno tlačítko změní na nastavení své oblíbené teploty. Virtuální tlačítka přitom reagují lépe na dotyk, ještě se pod prstem podbarví. Ovládání je tak velmi přívětivé a dává smysl. Trochu to připomíná virtuální tlačítka u aktuální generace počítačů MacBook.

Dobrou zprávou je, že virtuální tlačítka i-Toggles nejsou žádným velkým luxusem. Samotná obrazovka zábavního systému s HD rozlišením je k mání už od základní výbavy, tlačítka I-Toggles pak od druhé výbavy Allure. Nejnovější variantu 3D kokpitu pak dostanete od verze GT. Každopádně Peugeot ukazuje, že i virtuální ovládání moderního vozu může dávat smysl a být snesitelné. Jednotlivé výbavy a technické parametry nového Peugeotu 308 najdete v našem katalogu. Stačí kliknout na tento odkaz.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Je lepší ojeté SUV Peugeot 5008, nebo MPV Citroën C4 Picasso? Víme, na co si dát pozor

Oba vozy využívají podobnou techniku. Přesto doporučujeme jen jeden z nich
08.09.2021 20:14
|
4
Reklama

Peugeot má novou zbraň pro 24 hodin v Le Mans. Placku, která nemá ve světě motorsportu obdoby

I přes vysoké rychlosti nepotřebuje zadní přítlačné křídlo. Jde o supertajný recept
07.07.2021 18:00
|
1

Test Peugeotu 508 Hybrid: Superbe boj se! Tohle je "Barbie Ken" mezi manažerskými vozy střední třídy

Plug-in hybridní ústrojí Peugeotu 508 se chlubí výkonem 225 koní a dojezdem na jedno nabití až 54 km
17.06.2021 14:04
|
4

Renault Rafale se stal oficiálním vozem francouzského prezidenta. Má unikátní výbavu

Značka Renault se vrací do Elysejského paláce po osmi letech. SUV se ukázalo na přehlídce
15.07.2024 11:00
|
1

Kvíz: Škoda Octavia letos slaví 65 let. Víte, bez jaké výbavy se museli obejít první majitelé?

Kdy se začala vyrábět a jak dlouho v prodeji vydržela? I na to se ptáme v tomto kvízu na neděli
14.07.2024 10:03
|
1
Reklama

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0

Stylové SUV Renault Rafale je v Česku. Vypadá mnohem dráž, než ve skutečnosti stojí

K mání je zatím s jedním hybridním pohonem. Brzy ale přijde extra výkonná verze do zásuvky
11.07.2024 08:01
|
12
Reklama
Autosalon TV