Reklama
Nová auta

Nová Škoda Superb umí jezdit skoro sama. Vyzkoušeli jsme její prediktivní tempomat

Auto samo zpomalí a zrychlí dle povolené rychlosti nebo přibrzdí před zatáčkami. Není ale bezchybné
Zdroj: Škoda Auto

Modernizovaná Škoda Superb udělala další krůček k autonomnímu řízení – tedy jízdě bez řidiče. A to díky prediktivnímu tempomatu, který jsme zkoušeli jak u verze s manuálním, tak automatickým řazením. Nejde o žádnou drahou nebo nedostupnou příplatkovou výbavu, prediktivní tempomat najdete u Škody Superb ve standardu už od druhé výbavy Style.

Když nechcete platit pokuty

Jedeme po běžné státní silnici nedaleko Vídně, kde je maximální povolená rychlost 100 km/h. A na digitálním rychloměru Škody Superb po faceliftu svítí stovka. Najednou ale auto začne samo od sebe zpomalovat. V dáli už vidíme proč. Stojí tam značka s maximální povolenou rychlostí 70 km/h. V okamžiku, kdy ji míjíme, tak jedeme právě touto rychlostí.

Jakmile značka ukončí úsek se sedmdesátkou, auto začne samo od sebe zrychlovat. Ale stovku opět nedrží dlouho. Zpomaluje ještě výrazněji než před tím a zároveň si samo podřazuje. Blížíme se k vesnici. Kolem značky Wienerherberg projíždíme už s padesátkou na rychloměru.

Podle navigace budeme brzy odbočovat z hlavní silnice na vedlejší. Auto zpomalí asi na třicítku. Už při odbočování ale znovu zrychluje na padesátku a za vsí už po úzké cestě mezi poli upalujeme stovkou. Opět ale jen krátce. Máme před sebou "esíčko" se dvěma pravoúhlými zatáčkami a před nimi Superb razantně zpomaluje. Projíždíme je třicítkou, což je na tak úzké cestě optimální bezpečná rychlost. Podobně vůz reaguje třeba na kruhové objezdy.
Reklama

Řidič si může dát ruce za hlavu

Prediktivní tempomat lze považovat za nadstavbu tempomatu adaptivního. Stejně jako on udržuje řidičem nastavený odstup od vpředu jedoucího auta. Na rozdíl od tempomatu klasického, ale jen slepě nedrží řidičem nastavenou rychlost, ale upravuje ji podle podmínek – dopravních značek nebo parametrů trasy. Údaje získává nejen z kamery ve vrchní části čelního skla, ale také z dat navigačního systému.

Pokud k němu zapnete funkci udržování jízdního pruhu, máte částečně autonomní řízení. Teoreticky tedy můžete sundat nohy z pedálů a ruce z volantu, ale vždy jen přibližně na deset vteřin. Pak vás auto vyzve, abyste kormidlo znovu uchopili.

U Superbu s automatickou převodovkou samozřejmě řidič nemusí ani řadit. U verze s manuálním řazením se na přístrojích objevují doporučení na přeřazení z jednoho rychlostního stupně na druhý.

Podívejte se na krátké video, kde jsme se  snažili funkci prediktivního tempomatu při testech zachytit. Na konci videa můžete vidět typickou reakci spolujezdce, který asistenčním systémům stále příliš nevěří. Auto sice zatím ještě nereaguje na červenou na semaforech, přesto by ale v inkriminované situaci zastavilo díky tomu, že tak učinil vůz před ním.

Má to i mouchy

Opatrnost a neustálá kontrola auta je však na místě. Asistent totiž není bezchybný. Jednou se nám stalo, že před prudkou zatáčkou zpomalil na třicítku, ale pak se odmítl rozjet zpátky na stovku. Podruhé bral v potaz šedesátku, která ale platila pouze pro kamióny, takže zpomalil zbytečně. A do třetice přehlédl jednu osmdesátku, která svítila na světelných cedulích na dálnici, a dál upaloval 130 km/h. Jsem si jistý, že by u rakouských policistů výmluvy na asistenta neuspěly.

A to jsme vůz testovali v ideálních podmínkách. V zimní plískanici, kdy sníh zalepí kameru na čelním skle, by pravděpodobně bylo fungování ještě výrazně komplikovanější.

Dobré je, že prediktivní funkce lze v nastavení auta přes displej multimediálního systému deaktivovat. Můžete si tak zrušit upravování rychlosti podle dopravních předpisů, stejně jako zcela vypnout prediktivní funkci adaptivního tempomatu ACC ve Škodě Superb.

Škoda jen, že u škodovky nelze na rozdíl třeba od vozů BMW přepínat mezi tempomatem základním či jednoduchým (standard u základní výbavy Ambition) a tím adaptivním. Ten je totiž zejména v hustém dálničním provozu téměř nepoužitelný, protože i při volbě nejmenšího možného odstupu stále udržuje před nejbližším autem příliš velkou mezeru.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Škoda Scala se vyznamenala v crash testech. Podívejte se i na výsledky ostatních aut

Laboratoře Euro NCAP testovaly bezpečnost škodovky, tesly, dvou mercedesů, kie a DS 3 Crossback
05.07.2019 08:30
|
2
Reklama

Nová Škoda Superb se začala prodávat v Česku. A je levnější než dřív

Auto je už možné rezervovat. Dostupná je i outdoorová verze Scout
28.05.2019 11:57
|
0

Škoda vjela do éry elektromobility. Ukázala sériový Superb iV a Citigo e iV

Manažerský Superb zároveň prodělal facelift, může mít chytrá světla LED Matrix
23.05.2019 15:30
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV