Reklama
Nová auta

Nová Škoda Superb dokazuje genialitu karoserie typu liftback. Řídili jsme ji s naftou i benzinem

Auto má lepší aerodynamiku a díky tomu i tišší provoz. Klasický tvar karoserie je navíc pohledný
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Liftback je poměrně opomíjenou karoserií, zejména ve střední třídě. Naštěstí škodovky na nich navzdory trendům tvrdošíjně lpí. A zatímco třeba nový Volkswagen Passat už jezdí jen jako kombík, protože o verzi sedan přišel (alespoň v Evropě), Superb si stále můžete koupit jako kombi či právě liftback. A že je o čem přemýšlet! Zjistili jsme to během mezinárodní novinářské prezentace nového modelu, která se konala v okolí Karlových Varů.

Liftback a jeho pozitiva

Je to zvláštní pocit, když se mezinárodní prezentace koná doma. Sice musíte dorazit na letiště, ale žádné odbavení vás nečeká. Místo toho dostanete v přilehlé garáži klíčky, trasu do navigace s cílem ve slavném karlovarském hotelu Pupp. Kdepak, trasa nevedla jen po nedokončené dálnici D6, ale za Rakovníkem se stočila do divoké krajiny severního Plzeňska, která je plná pěkných míst a hlavně i zajímavých okresek.

Asi nemá cenu úplně Superb představovat, však už jsme s ním jezdili a dokonce ho vzali v rámci televizního Autosalonu na dálkovou cestu z Prahy do Chorvatska a zpět (odkaz na pořad najdete na konci tohoto článku). To ale bylo s karosářskou verzí typu kombi. Liftback se logicky liší zádí, kterou se mladoboleslavští inženýři snažili udělat co nejaerodynamičtější. Navíc se na první pohled k vozu i lépe hodí. Kombi nám přece jen připadá poněkud přerostlé, liftback je elegantnější a v této verzi Superb působí víc reprezentativněji.

Hrátky s aerodynamikou se povedly. Auto má koeficient odporu vzduchu cd = 0,23, což je nejlepší hodnota v jeho historii a o 15 procent lepší výsledek než u minulé generace. Výhody tohoto čísla jsme poznali hned při jízdě mezi Ruzyní a Novým Strašecím rychlostí 130 km/h. Auto je o poznání tišší a to i ve srovnání s kombíkem. Dobrá aerodynamika je znát nejen nižší hladinou svistu, ale i tím, že je auto schopné lépe udržovat rychlost i ve vyšším dálničním tempu. Ruku v ruce s tím jde pak i nižší spotřeba. Zkrátka hned na začátku musíme konstatovat, že karoserie typu liftback přináší samé benefity.

A jak je praktický?

Pak je tu samozřejmě druhá otázka, jde o praktičnost. Jasně, liftback nabízí méně zavazadlového prostoru než kombík, ale jen o 45 litrů. Troufáme si tvrdit, že rozdíl mezi 690 a 645 litry není na první pohled opticky vůbec znatelný, zejména když se do obrovského kufru přistupuje přes velkou odkrytou plochu. Kryt kufru se přitom zvedá spolu s dveřmi, neroluje se. Tím se v zimě lépe brání pronikání chladného vzduchu do kabiny. Jsou tu chytré prvky, třeba jakýsi závěsný „ubrus“, který vytvoří kapsu. Nechybí spousta háčků, zásuvka na 12V, naopak tu nejsou páčky pro sklopení zadních sedadel. Kombík je má.

Kufr jsme samozřejmě podrobili našemu měření a i tady jsou výsledky zajímavé. Liftback nabízí využitelnost kufru pod krytem s výškou 59 cm, zatímco kombík má 48 cm. To je poměrně zásadní rozdíl pro stěhování objemných věcí. Kufr je nicméně kratší, u podlahy jsme naměřili 113 cm, v případě kombi to bylo 117 cm. Prostor je nicméně u bou aut stejně široký, tedy 101 cm. Víc vám prozradí naše porovnání obou modelů. Klikněte sem.

A když už jsme u toho porovnávaní, je tu ještě otázka ceny. Liftback bývá obyčejně levnější než kombi, to platí i v případě Škody Superb. S částkou 935 tisíc korun je tak jeho nejlevnější dostupnou verzí, konkrétně jde o mild-hybridní motor 1.5 TSI ve výbavě Selection (kompletní ceník vozu najdete zde). Se stejným motorem a jednotkou stojí kombík 975 tisíc, tedy o 40 tisíc korun víc (ceník kombíku zde).

A jak jezdí?

Byli jsme rádi, že jsme si hned na začátku mohli vyzkoušet základní motorizaci 1.5 TSI. Mild-hybridní čtyřválec jsme chválili už kdysi během maskovaných jízd ve Švýcarsku. Je tichý a nabídne prakticky stejnou spotřebu jako úsporný diesel. Bohužel má ale i stejný výkon, tedy 110 kW, avšak logicky nižší točivý moment 250 Nm. Superb tedy s ním působí poněkud línějším dojmem. Pokud k tomu započítáme ještě efekt pomalé reakce na plyn, za kterým stojí evropská honba za nižšími emisemi, nabízí základní benzinový model hlavně klidné cestování. Po plném přidání plynu motor sice putuje do vysokých otáček, ale žádné dramatické zrychlování se nekoná. V závěru naší jízdy se ale odvděčil vynikající spotřebou 6,5 litru benzinu na 100 km.

To je paradoxně stejná hodnota, kterou jsme pak naměřili u vrcholného naftového motoru 2.0 TDI 142 kW 4x4, se kterým je Superb o poznání živější. Dobře odhlučněná jednotka, u které byste naftu pod kapotou snad za jízdy ani nepoznali, má díky 400 Nm točivého momentu švih. Superb je s ní suverénní, předjíždění je hračka a umí i bavit v zatáčkách. Něco prozrazuje i o téměř dvě sekundy rychlejší akcelerace z nuly na 100 km/h (7,5 sekundy). Tohle by byla naše volba, protože základní naftový motor 2.0 TDI 110 kW nám na cestě do Chorvatska přišel na poměrně velké a těžké auto relativně slabý. A co 2.0 TSI? To je samozřejmě obligátní třešnička na dortu. Jeli jsme s ní za 8 litrů na 100 km/h, ale to už bylo zpět z akce a v klidném tempu. Jinak se dá ale pěkně „roztopit“ a pak je ze Superbu dálniční stíhač. Vždyť stovka padne za 5,6 sekundy!

Liftback je podobně jako kombík potřeba pochválit za komfortní podvozek, který už ale nehoupe jako tomu bylo u minulé generace. Řízení je příjemně naposilované, auto se přes něj s jistotou usazuje do zatáčky a tak má potenciál vás i bavit. Výborně je naladěná i dvouspojková automatická převodovka (manuál už neexistuje), která má doby škubání při pomalé jízdě dávno za sebou. Během cestování na ni zapomenete, řadí chytře, bleskově a tak, že to posádka nemá šanci postřehnout. Celkově je tedy nová Škoda Superb velmi vyvážené auto a manažeři českých firem se mají na co těšit.
Reklama

Diskuze

Petr - 06.06.2024 15:15:33
Pěkné auto velmi podobné Hondě Accord......Bohužel,motory za Hondou "trochu" pokulhávají.Tam mají ve Škodě ještě hodně dohánět.

Škoda Kodiaq vyrostla a konečně umí bavit i v zatáčkách. Naftu pod kapotou má možná naposled

Dřív jste museli sáhnout po verzi RS, teď dobře jezdí i běžné varianty tohoto velkého SUV
15.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
6
Reklama

Škoda Yeti je podle Němců velmi spolehlivá ojetina. Čím je starší, tím je lepší

Podle statistik německé technické kontroly TÜV je české SUV takřka bezproblémové auto
28.02.2024 18:01
|
3

Takto vypadá Škoda Felicia za 150 tisíc. Voní novotou, jezdí dobře a provoz vyjde na pár korun

Jde o kombi z doby před faceliftem, které pohání výkonná jedna-šestka. Navíc má dobrou výbavu
12.12.2023 11:57
|
8

Cupra Formentor je lákavá mladá ojetina. I s nízkým nájezdem lze ušetřit 200 tisíc korun

Vozy po operativním leasingu se dostávají do značkových programů. A tam je o ně velký zájem
20.06.2024 10:03
|
0

Nejdostupnější auta s výkonem přes 600 koní: Jedno voní benzinem, ostatní jsou do zásuvky

Na to nejlevnější není potřeba ani dva miliony korun. Další už ale tak dostupná nejsou
19.06.2024 18:00
|
0
Reklama

Do Česka míří švédská značka elektromobilů Polestar. Navzdory tomu, že čelí propadu akcií

Polestar si slibuje, že už příští rok bude i díky novým trhům prodávat tříkrát víc aut než loni
19.06.2024 12:15
|
1

Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
2
Reklama
Autosalon TV