Boření mýtů o elektromobilech v praxi
Přípravy na náročnou cestu začaly v roce 2017, poté však přišla pandemie koronaviru, a tak se cesta musela odložit až na letošní březen. Nakonec vše dobře dopadlo a manželé se mohli na své dobrodružství vydat. Realita na sebe dlouho nenechala čekat.
Výprava se dostala často do situací, kdy neměla pořádně přístup k nabíjení, protože se nacházela v drsné krajině. Pár tedy musel být hodně strategický s výpočtem zbývající energie. Někdy se dostával až do extrému, kdy baterii doslova vyždímal do nuly, protože se potřeboval přesunou na velkou vzdálenost a především dostat se pryč z tajícího ledu. Dobrodruzi však mohli vyzkoušet nové technologie větrného a solárního nabíjení, které jejich vůz pomohly napájet.
Výjimkou nebyly ani chvíle, kdy museli vypnout topení, a to i když bylo venku skoro minus čtyřicet. „Vzpomínám si, že jsme byli zabalení do několika vrstev arktického oblečení a uvnitř kabiny mezitím bylo všechno zamrzlé. Občas jsme museli uvnitř seškrabat led z oken, abychom viděli ven,“ uvedl Chris Ramsey ve svých zápiscích z výpravy.
To vše absolvovali v běžném sériově vyráběném elektromobilu značky Nissan. Model Ariya vyjel z výrobní linky s pohonem všech kol a nikterak upravovaným motorem nebo baterií. Jediné, co se na voze muselo vyměnit, byly pneumatiky, protože ty silniční by v extrémních podmínkách neobstály, auto se proto obulo na 39palcová kola.
Manželé navázali spolupráci se společností Arctic Trucks, specialisty na polární expediční vozy, kteří je na jejich dobrodružství doprovázeli a radili jim, jak zdolat některé překážky. Dobrodružství fandila i samotná automobilka. „Jménem všech v Nissanu gratulujeme k úspěšnému dokončení cesty od jednoho pólu k druhému. Všichni obdivujeme odvážného ducha a zapálení pro elektromobilitu. Byla to mimořádná cesta. Ukázalo se, jak inovativní technologie v Nissanu skutečně máme,“ uvedla v tiskové zprávě Allyson Witherspoonová, viceprezidentka společnosti Nissan Global.