Nejen osobáky, na Česko se řítí také čínské dodávky. Nízká cena nemá být jediný argument

Invaze čínských aut do Česka pokračuje a už se netýká pouze osobních automobilů. Slyšeli jste někdy o značce Farizon? Pokud ne, určitě nebudete jediní. Vězte ale, že od roku 2023 prodala více než 300 tisíc elektrických dodávek, což z ní dělá čínskou jedničku. Jde navíc o trojnásobné množství elektrických dodávek prodaných za stejnou dobu v celé Evropě. Do Česka tedy míří těžký kalibr. Hned se dvěma modely.
Vyrábí je majitel Volva
Na českém trhu s osobními auty se z čínských automobilek nejvíce prosazuje značka MG, jejíž benzinová i elektrická auta už si oblíbila značná část českých zákazníků. I když... Poměrně dost čínské je vlastně i Volvo, které v lednu 2025 v pořadí nejúspěšnějších automobilek na českém trhu v prodeji nových osobních aut skončilo o příčku nad třináctým MG. Většinu aut pro český trh sice vyrábí ve Švédsku, ale většinovým majitelem Volva je čínský holding Geely. A víte, jak se jmenuje jeho největší značka v sektoru dodávek? Farizon. A právě Farizon ohlásil dnes vstup na český trh.
Elektrické dodávky Farizon bude na českém trhu prodávat společnost Auto Wallis, která se v tuzemsku proslavila importérstvím čím dál oblíbenější korejské značky SsangYong. Dvou dealerů značky SsangYong také využije Farizon k proniknutí na český trh.
Zpočátku nabídne dva modely. Menší a levnější V6E měří na délku 4,86 m, objem nákladového prostoru činí maximálně 5,9 metrů krychlových. Jde tedy o konkurenci třeba oblíbeného Renaultu Trafic. Baterie o kapacitě 42 kWh má vystačit na dojezd 195 km v kombinovaném provozu dle WLTP a 265 km ve městě. „Je to už dva a půl roku starý model, který ale nabídneme s plnou výbavou včetně vyhřívaného volantu nebo ventilovaného sedadla řidiče. Navíc nabídneme nejdelší záruku na baterii - 300 tisíc kilometrů, nebo šest let podle toho, co odběhne dříve“, říká obchodní ředitel importéra Željko Šimek. V6E se prodává od 762 450 korun bez DPH.
Kožená ventilovaná sedadla ve standardu
Větší, na první pohled modernější, aerodynamičtější, a hlavně výrazně variabilnější je model SV neboli SuperVan. Ten totiž nabídne tři různé délky karoserie, tři výšky střechy, nebo dva typy baterie s pěti různými kapacitami. Délka karoserie se pohybuje od 4,99 až po rovných šest metrů, objem nákladového prostoru může mít od necelých sedmi až po 13 metrů krychlových. Kapacita baterie se pohybuje od 49 po 106 kWh, což znamená maximální dojezd ve městě až 551 kilometrů. „Žádný z konkurentů mezi elektrickými dodávkami tak širokou paletu verzí nenabídne“, tvrdí sebevědomě Šimek.
SuperVan chce ještě více ohromit luxusním a high-tech interiérem. Kožené ventilované i vyhřívané sedačky, kožený vyhřívaný volant, velký dvanáctipalcový dotekový displej se zobrazením parkovací kamery - to vše patří ke standardní výbavě. Záruka na baterii je omezena na 200 tisíc kilometrů, nebo osm let, na zbytek vozu platí stejný počet kilometrů, nebo pět let podle toho, co nastane dříve. Doporučená cena importéra za Farizon SV začíná na 1 019 975 korunách bez DPH.
Obě auta jsme si krátce prolezli. Interiéry vypadají moderněji a útulněji než u základních verzí evropských konkurentů. Kožená sedadla mi ale zejména u Farizonu V6E připadala relativně malá a na dodávku dost tvrdá. Neměl jsem to ale možnost vyzkoušet při jízdě.
Importér se zatím na rozdíl od velikášských plánů některých jiných čínských značek se svými plány drží při zemi. V roce 2026 hodlá dosáhnout podílu 10 % v segmentu elektrických dodávek. „Chceme oslovit zejména rozvážkové služby, které operují ve městech“, uvedl Marek Šafarčík, jehož společnost SFR bude farizony na českém trhu prodávat.