Na BMW iX3 Neue Klasse se už přijímají objednávky. Překvapí cenou i svými parametry
Zcela nová 800V architektura, dynamické parametry, pohon všech kol, dojezd přes 800 kilometrů, zajímavý design a v neposlední řadě i cenovka, která není kdovíjak přemrštěná. To je zcela nové BMW iX3 50 xDrive - první pionýr řady Neue Klasse, které bylo slavnostně uvedeno na český trh. Importér již eviduje přes šedesát objednávek a úspěch naznačuje i celosvětová poptávka, která překročila deset tisíc kusů. Po osobním setkání se úspěšnému náběhu této revoluční modelové řady vůbec nedivíme.
Rychlé nabíjení a dojezd přes 800 kilometrů
Vše nasvědčuje tomu, že BMW iX3 Neue Klasse má solidní potenciál posunout vnímání elektromobility zase o krok dále směrem reálné použitelnosti. Jedná se o vůz postavený od základu zcela nově, který aktuálně v modelové nabídce nepřímo nahrazuje dosavadní BMW iX3, s nímž ale nemá nic společného a ve všech parametrech jej zásadně překonává. Na český trh byla jako první uvedena verze 50 xDrive, která se svojí základní cenovkou lehce překračující 1,7 milionu korun nabízí opravdu mimořádnou porci atraktivních vlastností. Auto s délkou necelých 4,8 metru je dostatečně prostorné, místa zejména na zadních sedačkách má na rozdávání, a přináší novinky, kam se člověk podívá.
Vůz s hmotností lehce pod 2,3 tuny využívá novou 800V architekturu a akumulátor s kapacitou 108,7 kWh, který je schopen dobíjení výkonem až 400 kW. Výrobce uvádí, že z 10 na 80 % lze baterii nabít během 21 minut, přičemž stačí deset minut, aby se vůz dobil na ujetí dalších 372 kilometrů.
Číslice 800 pak není vyhrazena jen technické architektuře, ale figuruje i jako hodnota udávaného dojezdu. Ano, vidíte správně. BMW tvrdí, že tohle auto by mělo ujet dokonce přes 800 kilometrů na jedno nabití. V domácích podmínkách pak aktuálně zvládne výkon 11 kW, do budoucna však bude možné mít i 22kW palubní dobíječku na střídavý proud a od roku 2026 bude BMW iX3 disponovat i funkcí obousměrného nabíjení, takže ho bude možné využít i jako zdroj či úložiště energie.
V Mnichově si spokojeně mnou ruce
Také z hlediska dynamických parametrů BMW iX3 50 xDrive zákazníky nezklame. Maximální rychlost je 210 km/h a zrychlení na stovku zvládne tohle auto těsně pod pět sekund. Celkový výkon, který poskytuje dvojice elektromotorů, činí 345 kW (469 koní) a točivý moment vrcholí hodnotou 645 Nm.
V příští roce by se měla paleta rozšířit jak směrem k levnějšímu provedení, které bude mít i pohon pouze zadní nápravy, tak ještě výkonnější verze pro ty, kterým uvedené parametry pořád připadají nedostatečné.
Velkou revoluci představuje také interiér, kde zcela absentuje kaplička přístrojů před řidičem, která je nahrazena širokým projekčním pásem BMW Panoramic iDrive s velkou mírou možností individualizace zobrazovaných údajů. Kromě toho má auto i 3D head-up displej a samozřejmě velkou zajímavě tvarovanou středovou obrazovku s velmi pěknou grafikou. V nabídce jsou čtyři designy interiéru - Essential, Contemporary, M Black a BMW Individual s kůží Merino. A nebylo by to BMW, kdyby nenabízelo i škálu extra doplňků BMW M Performance Parts.
Podle informací automobilky jedou výrobní linky naplno a v Mnichově si mnou spokojeně ruce. K prvním českým zákazníkům se nyní objednaná auta dostanou někdy koncem prvního kvartálu roku 2026, a lze předpokládat, že zájem o tento elektromobil jen tak nepoleví. Aktuálně totiž hned v celé řadě ohledů nabízí víc než konkurence.