Reklama
Nová auta

Dubnovou hvězdou na českém trhu se stal Mercedes-Benz. Silně se naopak propadl prodej dacií

Značka se třícípou hvězdou se v dubnu vyšvihla na čtvrté místo, její nejlepší umístění v historii
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Registrace osobních automobilů v letošním dubnu se meziročně vyšvihly o více než 77 procent. Ne, že by byl letošní duben tak úspěšný, kvůli zavřeným prodejnám byl slabší než v letech předcovidových, ale proti loňskému roku už si prodejci i zákazníci na zavřené prodejny zvykli a naučili si nové osobní vozy pořizovat i v této nelehké situaci. Některé značky se s tím popasovaly lépe, jiné hůře. 

Nissanu Qashqai se prodalo 18x víc než loni

Celkem bylo v dubnu v ČR registrováno 18 976 nových osobních automobilů.

Nejprodávanějšími osobními vozy byly Škoda Octavia s 1339 ks, dále Škoda Fabia 1298 ks, Škoda Karoq 1145 ks, Škoda Kamiq – 897 ks, Hyundai i30 – 805 ks, Škoda Scala – 691 ks, Škoda Superb – 632 ks, Škoda Kodiaq – 563 ks,  Hyundai Tucson – 431 ks a desítku uzavírá Kia Ceed 379 ks.

Největšího meziročního nárůstu dosáhly z masově prodávaných aut malé SUV Seat Arona, kterých se prodalo pětkrát tolik co loni a znamenalo to skok ze 34. na 12. místo. Dokonce osmnáctinásobek (!) loňského počtu aut se prodal u Nissanu Qashai, pro který to znamenalo skok ze 125. na 18. místo a pro japonskou značku restart na českém trhu.
Reklama

Mercedes, Seat a Ford na vzestupu

Když už jsme u značek, tam tradičně kralovala Škoda s podílem více než 35 procent. Druhé místo patřilo v dubnu značce VW s podílem téměř 9 procent, třetí Hyundai dosáhl téměř osm procent.

Hvězdné okamžiky zažívá Mercedes-Benz, který v dubnu prodal 894 vozů oproti loňským 421, přičemž nejlépe si vede luxusní SUV GLE se 148 prodanými kusy. Skvěle se prodávaly i další drahá auta - největší SUV s označením GLS či nová třída S. Tiskový mluvčí českého zastoupení stuttgartské firmy Martin Šlechta nevidí za růstem prodejů nic nadpřirozeného: "Náš prodejní úspěch je samozřejmě způsoben více faktory. Jedním faktorem je naše produktová řada, která se neustále rozrůstá a nabízí modely v širokém spektru. Dalším faktorem je také flexibilita našich dealerství, která si velmi dobře poradily s nelehkou situací letošního roku. Skvěle se "chytla" také nová a vpravdě revoluční třída S."

O plných 565 aut víc než v loňském dubnu se prodalo automobilů Seat, mezi nimiž jednoznačně vyčnívá šikovná Arona, kterých bylo v dubnu registrováno 328, tedy o plných 259 víc než ve stejném období loni. Velice dobře se etabluje také nový Leon. "Náš úspěch je výsledkem dlouhodobé práce, která by se dala nejsnáze charakterizovat následujícími faktory: stabilita a zkušenost týmu na straně dovozce, spolupracující, naslouchající a stabilní výrobce, zajištění dostatečné výroby, nadšení pro obě značky (Seat a Cupra), kvalitní produkty a účinná komunikace, se kterou jsme se nebáli začít od začátku roku 2021", komentuje optimistický výsledek Filip Stoulil z českého zastoupení značek Seat a Cupra.

Petr Burian z českého Fordu hodnotí úspěch modrobílého oválu, jehož letošní prodeje naznačují snahu vrátit se na opuštěné pozice nejlépe prodávaných dovážených aut u nás:  "Prodejní úspěch Fordu v prvním čtvrtletí je důsledkem změny cenové politiky od konce září minulého roku, kdy jsme skokově zvýhodnili klíčové osobní modely Puma, Kuga a Focus pro české zákazníky. Díky tomu jsme zaznamenali velký nárůst nových smluv během 4. čtvrtletí a nyní v prvních měsících roku 2021 dochází k předávání těchto vozů zákazníkům a registracím. Ještě více se Fordu daří v užitkových vozech." Za pravdu mu dávají čísla - 796 proti 505 kusům, to je nárůst oproti loňskému dubnu, nejlépe se dařilo SUV Puma se 166 registracemi.

Dacia překonává hluché období

K tahounům trhu patří už dlouhé roky rumunské lidové vozy Dacia, poslední čísla ale ukazují na poměrně značný propad. V dubnu konkrétně o 119 kusů méně prodaných vozů než ve stejném období loňského roku, konkrétně celkem 475 registrací, což Dacii řadí až na 12. místo celkového pořadí. Navíc si jako jedna z mála značek meziročně pohoršila.

Zdá se však, že pro tento dílčí neúspěch existuje racionální vysvětlení a Dacia by se měla brzy opět vyšplhat tabulkou výše, jak vysvětluje Jitka Skaličková, tisková mluvčí značky: "Naše prodeje silně ovlivnilo ukončení prodejů oblíbených modelů Dokker a Logan MCV v závěru loňského roku a nová Sandera nejsme schopni dodávat v potřebném počtu kvůli tomu, že jejich výroba vázne vzhledem k chybějícím čipům." To je ostatně problém mnoha dalších automobilek, jinde se ale zatím tolik neprojevil.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Zázrak na trhu s novými auty. Některé značky v lednu meziročně posílily i se zavřenými prodejnami

Největší nárůst mezi letošním a loňským lednem slaví Ford. Nejúspěšnější luxusní značkou je Mercedes
08.02.2021 19:39
|
2
Reklama

Prodej nových aut: Češi jsou čím dál větší vlastenci, úspěch slaví hlavně vozy vyrobené v tuzemsku

Devět z deseti nejprodávanějších aut u nás bylo vyrobeno v Česku. To desáté pak ve slovenské Žilině
05.10.2020 19:26
|
9

Některá auta opustila nebo opustí český trh. Mohou za to nejen emisní limity, ale i nízké prodeje

Oběťmi jsou většinou offroady nebo výkonné automobily. Ideální není ani kombinace benzin a 4x4
23.01.2020 18:44
|
31

Komentář: Zakažme předjíždění kamionů, zdraví je důležitější než včasné doručení zásilky

Vztah mezi řidiči osobních aut a šoféry kamionů se blíží nevraživosti mezi automobilisty a cyklisty
25.01.2023 09:30
|
112

Retro: Dovoz Daewoo Racer do Československa byl typickým příkladem socialistického kočkopsa

Kostrbatá obchodní transakce mezi Libyí, Jižní Koreou a ČSSR rezultovala ve 3000 Daewoo v Mototechně
21.01.2023 09:40
|
15
Reklama

Retro: Prezidentské limuzíny byly poplatné době i jejich pasažérům. Kdo měl ZiS a kdo ZiL?

Nejvyšší muži v zemi byli patrioty i sluhy cizích mocností. Podle toho to v garážích vypadalo
14.01.2023 08:34
|
1

Pavla Lišku silná pracovní čtyřkolka nadchla. Že byl celý od bláta šlo absolutně mimo něj

Známý dobrodruh se práce v lese nebojí a s pořádnou mechanizací od Yamahy to šlo ještě lépe
13.01.2023 19:30
|
0
Reklama
Autosalon TV