Reklama
Nová auta

Mercedes navázal na slavnou C111. Místo rotačního motoru tentokrát prezentuje revoluční elektromotor

Koncept Vision One-Eleven používá motory Yasa, které budou základem elektrických modelů AMG
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Koncem 60. let minulého století Mercedes začal vyvíjet supersportovní automobil, který měl upoutat stejně velkou pozornost jako model 300 SL. Výsledkem byla ikonická C111 osazená v té době revolučním motorem s rotačním pístem. Sériové provedení bylo hotové v roce 1970, na plnohodnotnou výrobu ale nakonec nikdy nedošlo. Na tento příběh aktuálně navazuje nově představený koncept Vision One-Eleven. Kromě barvy a základních tvarů má s původní C111 společné i to, že také prezentuje revoluční pohon, tentokrát ovšem elektrický. 

Elektromotory z Ferrari

Mercedes bohužel nezveřejnil prakticky žádná konkrétní čísla, v oficiálních materiálech pouze uvádí výšku 1170 mm. Přesto ale stojí obecné informace za pozornost, zejména po stránce pohonu. Koncept One-Eleven totiž používá nové akumulátory s cylindrickými články, které byly vyvinuty ve spolupráci s týmem F1. Tato koncepce byla zvolena mimo jiné také kvůli dobrému chlazení a už dnes ji využívají výkonné plug-in hybridy od divize AMG. Ještě více pozornosti ovšem poutají elektromotory. 

Na dnešním trhu má naprostá většina elektromobilů motory s radiálním tokem magnetického pole. Takový elektromotor vypadá jak válec, protože má rotor, který se otáčí uvnitř statoru. Mercedes ale vidí budoucnost u zcela odlišné koncepce. Té se říká „elektromotor s axiálním tokem magnetického pole“. Rotor i stator jsou umístěny vedle sebe, což přináší několik naprosto zásadních výhod. 

Mercedes uvádí, že tento nový typ elektromotoru má jen třetinovou výšku oproti klasickému synchronnímu elektromotoru, při stejném průměru produkuje vyšší točivý moment a váží třetinu toho, co běžné elektromotory. Koncept One-Eleven pracuje s dvojicí těchto elektromotorů umístěných na zadní nápravě. Jaký výkon systém poskytuje, to automobilka neuvádí. Každopádně se s novým provedením elektromotorů počítá pro připravovanou platformu AMG.EA, kterou dostanou sportovní elektromobily od divize AMG. První bude představen za dva roky. 

Podobný příběh jako u NSU

S novým typem elektromotorů přišla před lety britská společnost Yasa. Jako první si jich všimnula automobilka Jaguar, která je použila pro koncept C-X75, který se ale do sériové výroby nedostal. Kvůli vysokým výkonům a nízké hmotnosti je ale začaly používat automobilky produkující supersportovní vozy, jako je Ferrari nebo McLaren. V roce 2021 Mercedes společnost Yasa koupil a vsadil na tuto technologii u svých budoucích elektromobilů. 

Svým způsobem se tak opakuje příběh právě z C111. Tehdy Mercedes viděl budoucnost u spalovacího motoru s rotačním pístem a od NSU kvůli tomu už v roce 1961 koupil licenci. Výsledná verze C111 používala čtyři rotory a produkovala přes 360 koní. Sériovou výrobu nakonec překazila ropná krize. Letos tomu je mimochodem přesně 50 let od momentu, kdy padlo rozhodnutí o tom, že se model C111 nakonec vyrábět nebude. 

Koncept One-Eleven pak ukazuje kromě pohonu samotného také další prvky, kterých bychom se mohli u německé značky v budoucnosti dočkat. Půjde ale jen o dílčí řešení, s výrobou podobného elektrického supersportu automobilka aktuálně nepočítá. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ jezdí božsky. Prohrává však s vozy, od nichž byste to nečekali

Vyzkoušeli jsme nejen novou generaci sportovního roadsteru, ale i další mercedesy poladěné AMG
23.06.2022 07:43
|
3
Reklama

Test nadupaného kupé SUV Mercedes-AMG GLE 53 4Matic+: Proč je lepší než BMW X6 M50i?

Vyzkoušeli jsme AMG pro "začátečníky". Snižení výkonu mu radikálně prospělo
25.10.2020 08:14
|
7
Reklama

Mercedes-AMG GT jako čtyřdveřové kupé

Čtyřdveřové kupé GT je třetí vozidlo vyvinuté ve vlastní režii značky Mercedes-AMG. Kombinuje dynamiku dvoudveřového sportovního vozu AMG GT na závodním okruhu s nejvyšší úrovní praktičnosti pro každodenní provoz a prostorem pro až pět osob.
20.10.2018 06:21
|
0

Dodávka od Mercedes-AMG? Už tu jednou byla

Měl to být trhák pro bohaté. Tato dodávka si říká Mercedes-Benz 100 D AMG a k obřímu prostoru jako první mezi všemi přidávala přiostřený vzhled a nádech motorsportu. Jezdila ovšem na naftu a z širšího pohledu tak šlo o vůbec první naftové AMG v historii.
07.11.2017 16:51
|
0

Na majitele benzinek čeká dilema. Budou si muset vybrat mezi nabíječkami, nebo benzinem a naftou

Tato poněkud zvláštní pravidla mají platit v Nizozemsku. Cílem je zrychlit instalaci nabíječek
06.06.2024 15:00
|
2

Elektromobily jako jediná budoucnost automobilů? Japonské automobilky řekly jasné „ne“

Mazda, Subaru a Toyota budou dále vyvíjet spalovací motory a na vývoji budou spolupracovat
29.05.2024 12:01
|
6
Reklama

Německo chtělo mít za šest let na silnicích 15 milionů elektromobilů. Realitou bude polovina, možná

Ambiciózní cíl Německa týkající se elektromobilů je podle odborníků zcela nereálný
20.05.2024 16:32
|
1

Nový Superb, elektrická Tesla, sportovní BMW a motorka. V dalším Autosalonu jedeme do Chorvatska

Vyzkoušeli jsme různé dopravní prostředky i různé trasy. Jeli jsme tradičně i hodně netradičně
20.05.2024 12:13
|
0
Reklama
Autosalon TV