Reklama
Nová auta

Lesy Normandie ukrývají tajnou základnu Renaultu, která překvapí nejen délkou testovacího okruhu

Testování a vývoj prototypů probíhá na základně v Aubevoye. K vidění jsou mnohé zajímavosti

Hluboko v lesích, kde je slyšet hvizd ptáků, je rovněž ukryté Centrum techniky skupiny Renault. V zařízení se provádí statické a dynamické zkoušky nových modelů, než vyrazí oficiálně na trh. Centrum tu stojí od roku 1982 a letos tedy slaví 40. výročí.

Základna disponuje špičkovými technologickými nástroji, které pomáhají otestovat prototypy vozidel ve všech možných sférách. Areál se rozkládá na ploše 613 hektarů a má k dispozici 35 tratí, 42 zkušebních lavic, 2 aerodynamické tunely a 18 zkušebních komor. Obrannou linii před zvědavýma očima pak tvoří hustý les o rozloze 272 hektarů.

Možné i nemožné na jednom místě

Testovací trať, po které se denně prohání prototypy modelů Renault, Dacia a v neposlední řadě i Alpine, má více než 60 kilometrů a napodobuje všechny typy silnic, které jsou k vidění ve světě. Jen pro představu nejdelší okruh F1 měří 7,004 kilometrů. Silnice byla postavena mezi roky 1982 až 2000. Svým provedením ohromí nejednoho petrolheada, který by si ji chtěl jen pro ten pocit vyzkoušet!

Kromě vylaďování zvuku, brzd či podvozku je trať rozdělena ještě na další úseky. Ty se zaměřují například na podmínky ve městech. Nechybí semafory, dopravní značky nebo třeba rychlostní hrboly. Dále tu naleznete rychlostní okruh, kde se běžně lítá rychlostí 250 km/h a do zatáček si to zkušení profesionálové pouští i stoosmdesátkou! Je tu i úsek vhodný na aerodynamické testy. Na osobáky tu dokonce používají obří ventilátory, které simulují vítr vanoucí rychlostí 14 až 72 km/h. A kromě testovacích rovinek, jsou tu také strmé svahy, náročné horské i terénní trasy.

Není to ale pouze o ježdění a zdolávání překážek. Všechna auta také absolvují prachový tunel, který napodobuje podmínky v Argentině, kde je vysoká prašnost. Na druhém konci světa zase často prší, a tak se používá na testování 24 cm hluboký brod s 6 cm dírami. Podobné je to také s hlubokým mrazem, či naopak vysokými teplotami. Ostatně distribuce jde do celého světa, a tak musí být vozy odolné vůči všemu.

Nezapomíná se ani na technologii

Dříve bylo obtížnější provádět kdejaké testy, když nebyly k dispozice výkonné počítače. Jak se to tedy dělalo? Jean-Marc, odborník na zkušební metody ze společnosti Aubevoye, na to odpověděl: "Dávno pryč jsou doby, kdy se k záznamu zkušebních parametrů na prvních podvozkových dynamometrech CTA používaly plotry! Cíl se však nezměnil: nabídnout zákazníkům co nejnižší spotřebu bez ztráty výkonu. Testovací zařízení se však neustále vyvíjela, aby splňovala stále přísnější předpisy a technologický vývoj: hybridní, elektrické a vodíkové motory atd. Nyní se měří stovky parametrů, které umožňují analyzovat a optimalizovat výkon vozidla". 

Za 40 let se změnilo mnohé a především také technika. Magnetické pásky nahradily počítače, které téměř myslí už za samotné lidi. Je to jako pohádková říše plná zajímavostí a do tohoto textu je ani nelze všechna vypsat. Ostatně Renault by asi ani nechtěl, prozrazovat vše, co na své základně má. Jistě ale víme, že je to enormně zajímavé a nejeden z nás by se do centra nejraději podíval osobně!

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Konec starých časů? Renault v Česku přišel o LPG i atmosférický motor. Mění také své ceny

Vedle osobních automobilů se francouzský výrobce zaměřil i na malou dodávku
01.08.2022 07:32
|
3
Reklama

Arkana mění nabídku a Clio přišlo o výhodu. Tak vypadá zásah Renaultu do ceníků

Francouzská automobilka se zaměřila sice jen na dva modely. Úpravy to byly ovšem zásadní
27.06.2022 07:24
|
0

Renault Rusům přenechá Ladu za třicet haléřů i s továrnou. Nivy se ale v EU budou prodávat dál

Moskevský závod vyrábějící modely Duster, Kaptur nebo Arkana má přejít pod tamní samosprávu
29.04.2022 07:07
|
3

Někde spadla cena benzinu pod 36 korun za litr. Lidé jsou na něj ochotni stát ve frontě i 20 minut

Za rapidním zlevněním stojí pokles ceny ropy na burze. Některé čerpací stanice ale reagují pomaleji
01.12.2022 09:29
|
2

Vyšší výkon, ale méně emisí. Pátá generace hybridního pohonu Toyoty vychytala mouchy

Přehled ukazuje, jak se za 25 let vývoje změnila technologie i komponenty japonského hybridu
29.11.2022 07:41
|
1
Reklama

Češi si oblíbili auta na LPG. Nových registrací jsou tisíce, velký zájem je i o přestavby

Drahý benzin i nafta přispěly k nárůstu poptávky po zkapalněném plynu. Ten stojí 18 Kč za litr
25.11.2022 12:49
|
1

Reportáž: Na okruhu jsme jezdili s hybridními Toyotami určenými spíše do města

Vyzkoušeli jsme poslední tři generace hybridního pohonu Toyota. Přímo na závodním okruhu
22.11.2022 11:27
|
2
Reklama
Autosalon TV