Lesy Normandie ukrývají tajnou základnu Renaultu, která překvapí nejen délkou testovacího okruhu
Hluboko v lesích, kde je slyšet hvizd ptáků, je rovněž ukryté Centrum techniky skupiny Renault. V zařízení se provádí statické a dynamické zkoušky nových modelů, než vyrazí oficiálně na trh. Centrum tu stojí od roku 1982 a letos tedy slaví 40. výročí.
Základna disponuje špičkovými technologickými nástroji, které pomáhají otestovat prototypy vozidel ve všech možných sférách. Areál se rozkládá na ploše 613 hektarů a má k dispozici 35 tratí, 42 zkušebních lavic, 2 aerodynamické tunely a 18 zkušebních komor. Obrannou linii před zvědavýma očima pak tvoří hustý les o rozloze 272 hektarů.
Možné i nemožné na jednom místě
Testovací trať, po které se denně prohání prototypy modelů Renault, Dacia a v neposlední řadě i Alpine, má více než 60 kilometrů a napodobuje všechny typy silnic, které jsou k vidění ve světě. Jen pro představu nejdelší okruh F1 měří 7,004 kilometrů. Silnice byla postavena mezi roky 1982 až 2000. Svým provedením ohromí nejednoho petrolheada, který by si ji chtěl jen pro ten pocit vyzkoušet!
Kromě vylaďování zvuku, brzd či podvozku je trať rozdělena ještě na další úseky. Ty se zaměřují například na podmínky ve městech. Nechybí semafory, dopravní značky nebo třeba rychlostní hrboly. Dále tu naleznete rychlostní okruh, kde se běžně lítá rychlostí 250 km/h a do zatáček si to zkušení profesionálové pouští i stoosmdesátkou! Je tu i úsek vhodný na aerodynamické testy. Na osobáky tu dokonce používají obří ventilátory, které simulují vítr vanoucí rychlostí 14 až 72 km/h. A kromě testovacích rovinek, jsou tu také strmé svahy, náročné horské i terénní trasy.
Není to ale pouze o ježdění a zdolávání překážek. Všechna auta také absolvují prachový tunel, který napodobuje podmínky v Argentině, kde je vysoká prašnost. Na druhém konci světa zase často prší, a tak se používá na testování 24 cm hluboký brod s 6 cm dírami. Podobné je to také s hlubokým mrazem, či naopak vysokými teplotami. Ostatně distribuce jde do celého světa, a tak musí být vozy odolné vůči všemu.
Nezapomíná se ani na technologii
Dříve bylo obtížnější provádět kdejaké testy, když nebyly k dispozice výkonné počítače. Jak se to tedy dělalo? Jean-Marc, odborník na zkušební metody ze společnosti Aubevoye, na to odpověděl: "Dávno pryč jsou doby, kdy se k záznamu zkušebních parametrů na prvních podvozkových dynamometrech CTA používaly plotry! Cíl se však nezměnil: nabídnout zákazníkům co nejnižší spotřebu bez ztráty výkonu. Testovací zařízení se však neustále vyvíjela, aby splňovala stále přísnější předpisy a technologický vývoj: hybridní, elektrické a vodíkové motory atd. Nyní se měří stovky parametrů, které umožňují analyzovat a optimalizovat výkon vozidla".
Za 40 let se změnilo mnohé a především také technika. Magnetické pásky nahradily počítače, které téměř myslí už za samotné lidi. Je to jako pohádková říše plná zajímavostí a do tohoto textu je ani nelze všechna vypsat. Ostatně Renault by asi ani nechtěl, prozrazovat vše, co na své základně má. Jistě ale víme, že je to enormně zajímavé a nejeden z nás by se do centra nejraději podíval osobně!