Reklama
Nová auta

Elektromobil za půl milionu má konečně přesvědčit Evropany. Prohlédli jsme si naživo Citroën ë-C3

Auto bude jezdit jako běžné malé SUV, kompromisy jsou ovšem cítit. Existuje i spalovací verze

Elektromobilita je pro většinu evropských řidičů nedostupnou záležitostí. Nezmění to ani Volkswagen ID.3 za milion, ani Dacia Spring, kterou lze jen těžko označit za plnohodnotné auto. Ambici má ovšem nyní Citroën, který v úterý na slavnostní akci na předměstí Paříže představil svůj nový elektrický model ë-C3. Jeho hlavním lákadlem má být cena - u základní verze se vejde pod půl milionu korun. Jde ale ruku v ruce s určitými kompromisy, které jsou ovšem méně bolestivé než třeba právě u Dacie. Přesvědčili jsme se o tom naživo během představení novinky.

Má funky střih, je to cool?

Citroën ë-C3 je pro francouzskou automobilku přelomový model, jeho důležitost dokládá i fakt, že si na akci pozvala novináře ze všech evropských zemí, kvůli čemuž si musela pronajmout nejstarší halu na výrobu vzducholodí na světě. Leží na okraji Paříže a kromě několika stovek lidí pojala i tři kusy čerstvě představeného elektrického SUV. To, že bude k dispozici i spalovací varianta, se novináři dozvěděli jen tak mimochodem, když vyšli před halu. Je jasné, že Citroën teď prosazuje elektromobiltu na plné obrátky a chce, aby se na ni soustředila veškerá pozornost.

Design vozu vsadil na mladický vzhled, který mu umožnil udělat hranaté tvary vozu co nejpřitažlivější. Ty jsou zase dobré k tomu, aby se z délky jen mírně přesahující čtyři metry podařilo vykřesat co nejvíc vnitřního prostoru. My si na kombinaci velkého oblého loga uprostřed přídě, nasazeného na příčně řešenou masku chladiče zakončenou vertikálně situovaným denním svícením, které se pak ještě rozbíhá do světlometů pod mírným úhlem, budeme muset chvíli zvykat. Citroën ë-C3 je takový „funky“ vůz, ale chápeme, kam a na koho se tím míří. Ostatně, to naznačuje i fakt, že bude možné měnit ozdobné proužky na C-sloupku. Pamatujete si ještě na mobily s výměnnými kryty?

Velmi zajímavá je ovšem informace od zástupců automobilky, že Citroërn ë-C3 je zároveň startovacím modelem pro nový design, na který navážou i další vozy značky. Následovalo krátké video, které mírně poodhalilo podobu připravovaného SUV kompaktní velikosti (tedy jako Škoda Karoq). I to nasadilo podobnou tvář a střih. Je tedy patrné, že na tento design Citroënů si budeme muset chtě nechtě zvyknout.

Prostoru je dost

Probojovat se přes chumel novinářů není nic snadného, ale nakonec se do kabiny přece jen dostaneme. Zajímá nás, čemu Citroën říká C-Zen Lounge. Je to pojetí interiéru v pohodovém stylu s jednoduchou palubní deskou rozdělenou do několika úrovní. Není překvapením, že jí dominuje velký 10palcový displej zábavního systému, který samozřejmě umožňuje propojení s chytrými telefony. Výbavy jsou pro zjednodušení dvě, bezdrátové dobíjení telefonu je ale až v té vyšší.

Přístrojová deska má díky horizontálním linkám dost otevřených odkládacích prostor, kam si můžou podle propagačních obrázků ženy odhodit rtěnku, muži třeba brýle. Zaujme úplně nový volant s menšími rozměry podobnými těm u Peugeotů. A stejně jako u spojence se lvem ve znaku i Citroën ho zmenšil právě proto, že přístroje putovaly nad jeho úroveň. Je tu obrazovka se základními jízdními daty, které Citroën ostentativně říká head-up displej, jakkoliv se nepromítá na čelní sklo. Je ale v zorném poli řidiče, což má jízdu značně zpříjemnit.

Příjemnou atmosféru vytváří ovšem i sedadla, která aspoň na první posezení působí velmi komfortně, navíc látka vypadá dobře. Vpředu je docela dost místa ve všech směrech, vzadu je to pro větší postavy už o něco horší. Každopádně hranaté tvary vozu dávají dost prostoru nad hlavou i vyšším lidem, problém bude spíš kam s koleny. Kufr je také slušný, pojme 310 litrů. Sedadla dělená 60/40 jsou ale jen součástí vyšší výbavy.

A právě tady se dostáváme k onomu snižování nákladů. Výbavy jsou jednoduše pojaté, člověk si tedy snadno vybere buď základní You, nebo plnou Max. To usnadňuje výrobu. Mimochodem, elektromobil se bude produkovat ve slovenské továrně v Trnavě o čtvrtinu rychleji, než by se vyráběla současná generace modelu C3. Snižování nákladů je ale vidět i na některých jiných místech vozu. Třeba použité plasty jsou vyloženě laciné, pokud je řeč o těch použitých na dveřích nebo ve schránce spolujezdce.

Dacia má problém

Malé SUV s možností instalace spalovacího motoru, pokud to ještě není jasné, toho má dost společného s Jeepem Avenger. Stojí na platformě Stellantisu určené pro malé elektromobily nazývané „Smart Car“, chce mít ale lákavější cenovku než 900 tisíc, za kterou se Avenger v Česku prodává. Jak na to? Jasná cesta je sáhnout do pohonu, takže Citroën dostal slabší motor a menší baterii. Konkrétně nabízí výkon 83 kW (113 koní) a kapacitu akumulátoru 44 kWh. To by mělo stačit na dojezd 320 km. Auto má navíc k dispozici poměrně výkonnou palubní nabíječku pro DC, která zvládne 100 kW, takže může za ideální situace slíbit dobití z 20 na 80 procent kapacity za 26 minut. Doma to ze 7 kW zabere kousek přes čtyři hodiny, nebo necelé tři na 11kW stanici.

Z dat vyplývá, že se počítá se spotřebou 13,75 kWh na 100 km, což by byl velmi pěkný výsledek a z Citroënu by se stal dobře použitelný vůz nejen ve městě, ale i na delších cestách. Dynamicky je ovšem také docela limitovaný, akcelerace z nuly na 100 km/h má hodnotu 11 sekund a auto jede maximálně 135 km/h. S dálnicí se tedy tolik nepočítá.

Toto nabídne vůz za základní cenu 23 300 eur, která bude fixní pro všechny trhy. Pokud byste si ho koupili podle aktuálního kurzu, vyjde tak na 574 203 korun. Dacia Spring, která se jako nejlevnější elektromobil v Česku prodává za 576 400 korun, má tím pádem zásadní problém. Už jen proto, že i přes určité kompromisy Citroën ë-C3 vypadá jako plnohodnotné auto a bude jezdit jako auto, což o Dacii říci nelze.

Po vzoru slavného prodejce Horsta Fuchse je potřeba dodat: „Ale to ještě není vše“! Titulek slibuje elektromobil do půl milionu korun a totéž udělali i zástupci značky na pódiu před novináři. V plánu je totiž ještě úplně základní varianta Citroënu ë-C3. Ta bude mít ještě menší baterii a nabídne dojezd rovných 200 km. Cena ale bude jen 19 990 eur, tedy v přepočtu 492 631 korun. Dojezd to není úžasný, nicméně je stejný, jaký nabízí Mazda MX-30, která se prodává za 949 tisíc korun.

Kachna 2.0

Zdá se tedy, že se Citroënu opravdu podařilo zahrát na lidovou notu. I proto se nestydí tímto modelem odkazovat na slavnou Kachnu, tedy Citroën 2CV, který díky své dostupnosti rozhýbal nejen francouzské obyvatelstvo. Ostatně, automobilka počítá s tím, že svou novinku ani nebude stíhat vyrábět. I proto doporučuje kupovat už v předobjednávce, aby mohla zaručit dodání v roce 2024.

Ten, o kterém se nemluví

Stejně jako v případě Jeepu Avenger umožní platforma instalaci spalovacího motoru i pro Citroën. Na akci se ale o něm raději nikdo moc nezmiňoval, my jsme si vůz prohlédli mimo halu. Jak příznačné! Dá se předpokládat, že auto dostane benzinovou jedna-dvojku s manuální převodovkou a také slabší výbavu. V zadních dveřích jsme objevili kliky na stahování oken.
Reklama

Diskuze

Michal Bronec - 22.10.2023 10:29:04
Na město a okolí je to úplně ideální. Navíc pro ty co mají fotovoltaiku to má ještě větší smysl. A pro pána s přezívkou "Modrý Krokodýl" malá poznámka: Elektro auto nežere uhlí z Krušnohoří, ale bere si z celého energetického MIXu ČR.
Rava - 22.10.2023 09:58:01
A úplně bez baterky s dojezdem 0 to bude za 150 a to se vyplatí Horste :-)

Francouzský obr je levnější než Superb nebo Passat. Pepa si zamiloval Citroën C5 X

Vyzkoušel plug-in hybridní verzi, která slibuje extra nízkou spotřebu. A toho prostoru uvnitř!
29.05.2023 18:20
|
5
Reklama

Zdolat náročnou Rally Dakar ve starém Citroënenu 2CV. To není vtip, ale plán úspěšné české závodnice

Veterán z 80. let minulého století bude mí pouze drobné úpravy a řídit ho bude 36letá Bára Holická
19.04.2023 11:30
|
1
Reklama

Citroën C4 X dobře navázal na komfort svých předchůdců. S naftou jezdí jen za pár litrů

Testovali jsme nový crossover s dieselem pod kapotou. Kufr pojme přes 500 litrů, je to ale sedan
12.03.2023 18:18
|
2

Citroën C4 X je v Česku. V základu vyjde pod půl milionu korun, ale slevu nedostane každý

Dostupný crossover se začal oficiálně prodávat. Má velký kufr a v nabídce je i elektromobil
28.02.2023 16:27
|
3

Pohlazení po duši do elektrické doby. Mercedes CLE má benzinový šestiválec a výkon 449 koní

Stuttgartská automobilka představila vstupní model od AMG, slibuje stovku za 4,2 sekundy
08.12.2023 11:00
|
0

Tuto značku mohou řidiči směle ignorovat. Projet lze, jen je potřeba najít ten správný důvod

Značka se většinou snaží bránit řidičům, aby objížděli dopravně složitou situaci
08.12.2023 07:40
|
1
Reklama

DS 7 Vauban je obrněný plug-in hybrid. Posádku ochrání proti střelbě a zahrne ji luxusem

Auto si bude možné koupit, půjde totiž do malé sériové produkce. K mání bude v dubnu
07.12.2023 16:25
|
1

Auta se spalovacími motory budeme prodávat do poslední minuty, říká viceprezident Toyoty

Elektromobilita není jedinou cestou, šance je pro vodík i e-paliva. I to se dočtete v rozhovoru
04.12.2023 15:29
|
2
Reklama
Autosalon TV