Reklama
Nová auta

Kombíky Peugeot 308 a Renault Mégane se utkaly v derby. Jak dopadl mač úsporných naftových motorů?

Porovnali jsem dva francouzské rivaly a jejich dieselové pohonné jednotky s objemem 1,5 l

Válka naftových motorů: Peugeot je oproti renaultu výkonnější, a dokonce úspornější

Začneme samotným srdcem automobilů. Oba francouzské kombíky mají pod svou kapotou naftový čtyřválec s objemem 1,5 litru. Motor v Peugeotu 308 SW nese označení BlueHDi 130 a dokáže se sebe vymáčknout slušných 96 kW (130 koní). Renault disponuje agregátem Blue dCi 115, který má ve své stáji o 15 koníků méně, než jako konkurent. To znamená pouze 85 kW (115 koní).

Hned ze začátku si musíme připomenout, že testovaný Peugeot 308 měl ve svých útrobách šestistupňovou manuální převodovku a Renault Mégane sedmistupňový automat. Z tohoto důvodu nemůžeme řazení mezi sebou porovnávat. Manuál v 308 fungoval hezky a neměli jsme s ním žádný problém. To se bohužel nedá říct o automatu v Méganu. Ten nám naopak dělal vrásky na čele. Dvouspojková převodovka EDC řadila nesmyslně pozdě a většinou i nelogicky. Přeřazení na vyšší kvalt trvalo věčnost a vůz tak ztrácel dynamiku.

Větší výkon je znát

Ale zpátky k motorům. Začneme Peugeotem 308 SW, který nás mile překvapil svou dynamikou. I když má pouze jednapětku, chování pohonné jednotky spíše připomíná dvoulitr. Slušný výkon 130 koní byl cítit a zátah v nízkých otáčkách může překvapit i řidiče silnějšího auta. Jediné v čem by se Francouz se lvem na kapotě mohl zlepšit, je kultivovanost agregátu. Obzvlášť při nastartování byl nafťák slyšet více, než by měl.  

Renault Mégane Grandtour naopak dynamikou neoslnil. Rozdíl patnáct koní byl prostě znát a francouzský kombík se tak dal označit za lenocha. Samozřejmě za to dost může zmiňovaná automatická převodovka EDC, která si s naftovou patnáctistovkou jednoduše nerozuměla. Na druhou stranu měl Mégane mnohem tišší chod agregátu a celkově lepší odhlučnění motorového prostoru, než právě konkurenční Peugeot 308.
 

Supertest spotřeby

Už od začátku píšeme o tom, že se u těchto aut chceme zaměřit hlavně na spotřebu. Je to kvůli tomu, že oba kombíky patří mezi nejúspornější nafťáky na českém trhu. Ale který Francouz spotřebuje méně paliva? Abychom na tuto otázku mohli zodpovědět, připravili jsme si pro Peugeot 308 SW a Renault Mégane Grandtour testovací trať delší než sto kilometrů, která vedla přes okresní silnice, města a dálnice. V průběhu měření spotřeby jsem si auta střídali, abychom dosáhli co nejrelevantnějšího výsledku. 

Test spotřeby jsme zahájili v Čáslavi, odkud jsme po okreskách zamířili do Hradce Králové. V prvním měřeném úseku dominoval peugeot, který při jízdě mimo město zhltal pouze 4,2 litru nafty. Renault na tom byl o 0,2 litru hůře. Další úsek na okreskách v okolí Hradce jsme využili k rychlostní zkoušce, při které jsme se z aut snažili vymáčknou veškerý výkon. Opět kraloval Francouz se lvem na kapotě se spotřebou 9,1 l/100 km. Renaultu agresivní styl vyloženě nevyhovoval a na stejné trase spotřeboval 10,3 l/100 km.

V Pardubicích nás čekal patnáctikilometrový měřený úsek ve městě, který opět ovládl Peugeot 308 s konečnou spotřebou 3,9 l/100 km. Mégane Grandtour byl opět horší a to o 0,7 litru. Závěrečné měření proběhlo na hradecké dálnici. Zde poprvé triumfoval Renault, který si z nádrže vzal pouze 5,6 litru nafty. Peugeot na stejné trase potřeboval o 0,2 litru paliv více. 

Konečný výsledek je tedy jasný. Peugeot 308 SW 1.5 BlueHDI 96 kW GT byl podle našich údajů v průměru o 0,5 litru úspornější, než testovaný Renault Mégane Grandtour 1.5 Blue dCi 85 kW DCT.

Námi naměřené spotřeby

Oblast Peugeot 308 SW Renault Mégane Grandtour
Město 3,9 l/100 km 4,6 l/100 km
Mimo město 4,2 l/100 km 4,5 l/100 km
Dálnice 5,8 l/100 km 5,6 l/100 km
Rychlá jízda 9,1 l/100 km 10,3 l/100 km
Kombinovaná 5,8 l/100 km 6,3 l/100 km
Kombinovaná (udávaná výrobcem) 4,7 l/100 km 4,8 l/100 km
Zdroj: Autosalon.TV
Reklama

Renault dominuje komfortem, ale v zatáčkách na peugeot ztrácí

Zdroj: Robin Běhal

Jaký ze dvou kombíků má lepší motor, už víme, ale který má lepší jízdní vlastnosti? Zde to bude velmi těžké určit, jelikož oba kombíky nabízejí něco úplně jiného. Je to hlavně kvůli tomu, že námi testovaný Peugeot 308 SW disponoval sportovní výbavou GT, která má krom agresivnějších křivek také tužší podvozek. Renault Mégane je naopak vybaven tou nejluxusnější výbavou s převážně komfortním nastavením tlumičů. 

Komfort vs. sportovní zážitek

Asi pro nikoho nebude překvapením, že peugeot byl výrazně lepší v zatáčkách. Tvrdší podvozek půsbil stabilněji i při větších rychlostech a řidiči dával mnohem lepší zpětnou vazbu od asfaltu. V zatáčkách se kombík 308 výrazně nenakláněl a oproti renaultu lépe bojujoval s nedotáčivostí. Avšak se sportovním charakterem šel v ruku v ruce horší komfort. Především ve městě a na hodně rozbitých okreskách bylo cítit, jak odpružení peugeotu nedokázalo nerovnosti filtrovat. Nepomáhala tomu ani poměrně velká kola s rozměry 225/40 R18

Renault Mégane Grandtour ve výbavě Intens a s pneumatikami 205/50 R17 na tom byl přesně naopak. Ostrá jízda na okreskách mu dělala problémy. Při rychlejší jízdě byl mégane dost nervózní a na silnici plaval. Krom toho se v zatáčkách nakláněl a často bojujoval s nedotáčivostí. Na druhou stranu měkčí podvozek bravurně fungoval ve městě a při klidné jízdě. Tlumiče dokázaly žehlit veškeré nerovnosti a to bez velkých problémů. 

Peugeot 308 SW GT je tak určen spíše pro řidiče, kteří si občas chtějí užít více zábavy mimo město. Renault Mégane Grandtour naopak pro ty, kteří preferují komfortní svezení. 
Reklama
Reklama
Autosalon TV