Reklama
Testy

Test modernizovaného Hyundaie Kona Electric: Ujeli jsme v zimě 425 km na jedno nabití. A topili si

Elektromobil "made in Czech republic" prokázal, že se v klíčovém parametru blíží benzinovým autům
Zdroj: Ondřej Běhal

Vyzkoušeli jsme Hyundai Kona Electric po nedávném faceliftu ve vyšší výkonové verzi Power (150 kW) s baterií o využitelné kapacitě 64 kWh v akčním provedení Czech Edition za 1 149 990 korun. Naším hlavním cílem bylo ujet co nejvíce kilometrů na plně nabitou baterii v zimních podmínkách s tím, že jsme se nechtěli omezovat v tepelném ani jízdním komfortu. Za volantem se vystřídala trojčlenná rodinná posádka.

Jízda po Vysočině

Elektrickou Konu jsme dobili do sta procent u rodinného domku nedaleko Čáslavi a jako první na cestu vyrazil jedenadvacetiletý Bart se svou přítelkyní. Vydali se na brusle do nedaleké Zruče nad Sázavou a udělali si přibližně stokilometrový výlet po kopcovité krajině Hornosázavské pahorkatiny. Jezdili výhradně po silnicích nižších tříd, projeli spoustou vesnic a městeček.

"Celou dobu jsme jeli ve dvou, s vypnutou klimatizaci a s lehkou nohou na plynu. Prostě eko jízda s rekuperací, předvídáním a maximální rychlostí kolem 100 km/h. Celkově naše cesta činila 104,6 km a spotřeba 14,2 kWh na 100 kilometrů," popsal své testování Bart. Vzhledem k tomu, že šlo o nadprůměrně teplý únorový den, tahle cesta úplně nesplnila původní zadání.
Reklama

Jeli jsme i 110 km/h

To táta Ondřej (47 let) už měl podmínky mnohem bližší těm zimním. Když sedal do auta, teplota jen lehce přesahovala bod mrazu a po setmění ještě přituhlo. Však také od začátku začal naplno topit, aby si interiér vyhřál na požadovaných 22 stupňů. Jeho cesta vedla přes Čáslav a Pardubice do Hradce Králové a zpět, zahrnovala tedy i rychlostní komunikaci "Hradubickou". Přibližně čtyřicet kilometrů tak jel rychlostí kolem 110 km/h.

"I přesto, že jsem si dopřál veškerý komfort, teplíčko, rádio a dobíjení telefonu, dařilo se mi nejprve držet podobnou spotřebu jako Bartovi. Spokojil jsem se s ECO režimem, protože ten standardní, nebo dokonce dynamický jsou až zbytečně "divoké", pokud vám stačí držet krok s proudem ostatních aut. Rozdíl mezi nimi je skutečně dramatický. Jakmile přepnete z ECO režimu do toho sportovního, máte pocit, jako by Kona skočila dopředu jak hladová lvice za kořistí. Ani v ECO režimu ale vůbec není těžké předjíždět. Jel jsem celou dobu maximální možnou povolenou rychlostí a rozhodně nebyl brzdou provozu," popisuje Ondřej zážitky z jízdy.

Než Ondřej najel na rychlostní komunikaci, dařilo se mu držet spotřebu pod 14 kWh/100 km, po padesáti kilometrech jízdy rychlostí 110 km/h přerušených popojížděním po Hradci Králové se zvýšila na 16 kWh/100 km. Pak se mu jí ještě podařilo mírně snížit.

Závěrečný Ondřejův úsek vedl z Čáslavi do Prahy. Vzhledem k tomu, že jel po kolínské silnici I/12 s maximální rychlostí 90 km/h, dostal se opět na hodnoty kolem 14 kWh/100 km. 

Zbývajících 100 km po Praze

Závěrečné popojíždění po Praze zbylo na mě, tedy na nejmladšího člena rodinného týmu Robina (20 let). Mým úkolem bylo z česko-korejského elektromobilu vyždímat poslední zbytky energie. Táta mi auto předal v půl jedenácté večer, naštěstí vytopené.

Moje cesta začala ve 22:30 na Zahradním městě. Po kilometru motání se uličkami “Zahraďáku” jsem najel na Jižní spojku a vydal se směrem k mostu Barrandov. Udržoval jsem konstantní rychlost 80 km/h. Před Barrandovem jsem sjel na Braník a zamířil podél Vltavy do Komořan, kde na mě čekala klikatá silnička s prudkým stoupáním. Kopec se serpentinami mě dovedl k letišti Točná, odkud jsem zamířil směrem na Dolní Břežany. Z malebné vesnice jsem se svezl z kopce dolů zpátky k Vltavě, odkud jsem nabral kurz k městskému okruhu a zpět na Zahradní město.

Po celou dobu jízdy jsem měl zapnuté rádio a topení s nastavenou teplotu 22 °C. Při večerní vyjížďce jsem se snažil co nejvíce napodobit přirozený styl jízdy, jakým většina lidí jezdí například do práce. Takže jsem se spíše soustředil na silnici a provoz kolem sebe než na co nejúspornější jízdu. Celkem jsem za večer ujel 56 kilometrů s průměrnou spotřebou 14,9 kWh/100km.

Druhý den ráno mě čekala poslední etapa testu. Ze Zahradního města jsem měl namířeno do Stodůlek. Kvůli zbývajícímu dojezdu pouze 30 kilometrů mi nezbylo nic jiného, než nasadit superúsporný styl jízdy. To znamenalo mít vypnuté topení, jet maximálně 80 kilometrů za hodinu a co nejméně brzdit. Po příjezdu k showroomu Hyundai Kona ukázala 1 % kapacity baterie. Takže jsem splnil přesně to, o co jsme se v testu snažili. Vymáčknout z elektromobilu co nejvíce kilometrů na jedno nabití. Při ranní cestě jsem celkově ujel 21 kilometrů se spotřebou 14,7 kWh/100km.   

Celkem jsem ujeli 419 km s průměrnou spotřebou 15,0 kWh/100km. Zbývající počet kilometrů už palubní počítač neukazoval, ale odhadli jsme to na 6 km, proto udáváme, že jsme na jedno nabití absolvovali 425 km.

V roce 2016 předběhl dobu

Když náš test shrneme, ujeli jsme s modernizovaným Hyundaiem Kona Electric Power během tří dnů na zcela nabitou baterii 425 km při průměrné spotřebě rovných 15 kWh na 100 km. Za volantem vozu jsme strávili sedm a tři čtvrtě hodiny.

Výrobce udává u tohoto modelu 484 km, což úplně nesedí k údajům o spotřebě a kapacitě baterie. Využitelná kapacita totiž podle technických údajů činí 64 kWh a průměrná spotřeba 14,7 kWh, což podle jednoduchého výpočtu dělá 435 ujetých kilometrů na jedno nabití. Podobné je to ale i u ostatních elektromobilů. "Rozdíl dělá to, že udávaná hodnota průměrné spotřeby nezohledňuje plachtění a rekuperaci," vysvětlit rozdíl Product and Marketing Director společnosti Hyundai Motor Czech Marek Trešl.

Každopádně jsme i v zimním počasí dosáhli na jedno nabití dojezdu, který se blíží některým benzinovým autům. Aniž bychom se většinu času museli omezovat v komfortu cestování v jakémkoli smyslu. Sice jsme se snažili jet převážně úsporně, což ale rozhodně neznamenalo jet pomalu. Snad ještě důležitější než rychlost jízdy je totiž u všech elektrických aut plynulost a práce s energií ve smyslu rekuperace v okamžicích, kdy je to vhodné.

Hyundai Kona Electric opět potvrdil, že v roce 2016, kdy přijel na trh, předběhl dobu. Technické údaje se totiž od té doby prakticky nezměnily. Přesto je tento elektromobil i v současnosti jedním z mála, který se dá použít i na delší cestování a nejen na jízdu "kolem komína". Větším omezením než dojezd na jedno nabití je pro rodinné využití kompaktního SUV malý zavazadlový prostor a omezené místo na nohy ve druhé řadě sedadel.

Kompletní ceník modelu Hyundai Kona Electric, technické údaje výrobce i ty námi naměřené naleznete ZDE.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Hyundai Kona a Škoda Octavia první generace mají společné výtvarné kořeny

Na designu těchto dvou vozů se podílel stejný designer - Luc Donckerwolke
24.02.2021 12:35
|
0
Reklama

Hyundai Tucson přijíždí v atraktivní verzi N Line. Karoq Sport Line se musí mít na pozoru

Oblíbené SUV dostalo nový sportovní kabát. K dostání bude ke všem motorům vyjma základního dieselu
28.01.2021 12:18
|
4

První testy nové generace SUV Hyundai Tucson: Navzdory vzhledu drsňáka hladí posádku komfortem

Vyzkoušeli jsme benzinovou a naftovou verzi s automatickou převodovkou a pohonem všech kol
11.12.2020 18:14
|
6

Dlouhá tovární záruka je lákadlo na zákazníky. Nejvíce let nabízí automobilky z Asie a Francie

Podívejte se, jaké značky nabízejí nejdelší tovární záruky na svá auta
24.04.2024 16:05
|
0

Simulátor za miliony korun. Tohle není hračka pro děti, ale nezbytná součást motorsportu

Vyzkoušel jsem si profesionální závodní simulátor českého týmu I.S.R. racing. Trénoval mě Salaquarda
23.04.2024 17:47
|
0
Reklama

Kvíz: Poznat auta jen podle koncovek výfuků není nic snadného. Troufnete si?

Vyzkoušejte si, kolik automobilů dokážete poznat. Většinou na sebe výfuky upozorňují sportovní vozy
21.04.2024 08:52
|
0

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze
17.04.2024 08:06
|
0
Reklama
Autosalon TV