Reklama
Nová auta

Dacia: Auta se spalovacími motory budeme vyrábět, dokud nám to nezakážou. LPG má budoucnost

Viceprezident automobilky Xavier Martinet hovořil s českými novináři o budoucnosti Dacie
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Dacia drží vůči většině své konkurence poměrně nízké ceny a i díky tomu se jí daří být jednou z nejúspěšnějších automobilek na evropském trhu. Teď ji navíc čeká příchod dlouho očekávané novinky – Dacie Duster v nové generaci. Jak se ale popasuje s čínskou konkurencí, která také tlačí na nízké ceny? A co se s ní stane, až v Evropě zakážou spalovací motory, na kterých zatím staví svou nabídku? To jsme zjišťovali u viceprezidenta Dacia Xaviera Martineta nejen na setkání s českými novináři v Praze, ale i na premiéře chystaného Dusteru v Portugalsku.

Spring je pro bohatší řidiče

„Chceme, aby Dacia nadále nabízela nejoptimálnější nabídku za nejoptimálnější cenu,“ odpověděl novinářům Martinet tak trochu korporátním jazykem, když se ho ptali na to, jak to bude s automobilkou vypadat za deset let. „Ano, znamená to, že budeme vyrábět spalovací motory, dokud nám to nezakážou,“ dodal pak už v uvolněnější atmosféře nad čerstvě upečenou rybou v portugalské restauraci. Sám dal přitom několikrát najevo, že Dacia úplně nechce naskočit na vlnu některých jiných automobilek, které začaly tlačit elektromobilitu už teď a tváří se, jak ji dělají pro lidi dostupnější.

„Máme v nabídce zatím elektrický Spring a jsme s ním docela úspěšní. Není to ale tak, že by si jej lidé kupovali jako jediné auto do rodiny. To je druhé, třetí auto, tedy doplněk pro někoho, kdo má standardní vůz se spalovacím motorem a dost peněz na to, aby si pořídil ještě další na pohodlnější cestování po městě a jeho okolí,“ odpověděl Martinet na poznámku Autosalonu, že Spring je za cenu přes půl milionu už docela drahým vozem. Jenže jak potvrdil viceprezident značky, necílí na lidi, kteří si mohou dovolit právě jen jedno auto za 500 tisíc korun. Ti se samozřejmě rozhodnou pro spalovací vůz a v nabídce Dacie je jich hodně.

Z rozhovoru je cítit, že Martinet je teď hodně hrdý na Dacii Jogger s hybridním pohonem. „Dokážeme ho nabídnout za cenu 25 tisíc euro (613 tisíc Kč, pozn. red.), což nám zajistí opět velký cenový náskok před konkurencí. Očekáváme, že se pro něj rozhodně čtvrtina zákazníků, protože jde opravdu o zajímavou nabídku v poměru ceny, spotřeby a výkonu. Naopak do plug-in hybridu zatím neplánujeme jít, jde o poměrně drahou technologii, která nám prostě nedává smysl,“ dodal Martinet.

Hlavní hráč v LPG

Zatímco ostatní automobilky postupně ze své nabídky stáhly vozy na LPG, Dacia se jich nebojí a naopak tento pohon nabízí v co největším možném množství. Ostatně je i v aktuálním Dusteru a tak se dá předpokládat, že bude i v novém. Podle Martineta je LPG budoucnost, už jen proto, že má nižší emise než benzin či nafta. „Proto je to velmi dobrá alternativa a upřímně řečeno sám moc dobře nechápu, proč na ni ostatní zanevřeli,“ kroutil hlavou u večeře. Takže to je ta správná cesta? „Když jsem řekl, že budeme vyrábět spalovací motory dokud to bude možné, LPG je jednou z cest. Ano, i to chceme udržet, dokud to bude pro majitele vozů výhodné. Což zatím opravdu je, protože mohou jezdit za velmi nízkou cenu,“ dodal Martinet.

Ne vše je ale pro Dacii růžové. Například v testech Euro NCAP schytala ne zrovna ideální hodnocení. Například v roce 2021 získaly nové modely Sandero a Logan jen dvě hvězdičky z pěti. „No a Spring má jednu hvězdičku. Znamená to, že je pro řidiče nebezpečný? Kdepak, přece jde o vůz, který prošel homologací pro provoz v EU, splňuje tedy všechno, co musí. Jen prostě není tak moc vybaven elektronikou, jak se od něj nyní chce,“ podotkl Martinet s odkazem na to, že v testech dnes hrají velkou roli asistenční systémy.

„Je to vlastně paradox. Na jednu stranu se lidé zajímají o to, kolik auto dostalo hvězdiček, pak ale do něj sednou a první co udělají je, že vypnou všechny elektronické asistenty, které je při jízdě obtěžují,“ dodal viceprezident Dacie u večeře. Sám říká, že mu na hvězdičkách nezáleží. A že kdyby měla Dacie splnit všechny požadavky Euro NCAP na plný počet pěti hvězd, nebudou její auta tak dostupná. „Věřím, že lidé víc ocení cenu než počet hvězdiček,“ podotkl Martinet.

A co čínská konkurence?

Dacia už ale zdaleka není jedinou značkou na evropském i českém trhu, která nabízí vozy za nízkou cenu. Rumunům totiž roste konkurence z Číny, která už posílá některé své vozy i na tuzemské silnice. Řeč je třeba o britské značce MG, kterou si Číňané pořídili a teď pod ní prodávají SUV, které je také dostupné pod půl milionu. Dacii by tedy mohli slušně zatopit.

„My se jako Dacia Číňanů nebojíme, ale měli bychom se před nimi mít na pozoru, ostatně jako každá jiná evropská automobilka. Zejména pokud jde o segment C, bude tu od nich cítit silná konkurence. My proto vylepšujeme image značky,“ řekl Martinent s tím, že ještě donedávna si lidé kupovali rumunské vozy kvůli nízké ceně. Teď je už na prvním místě to, že se jim prostě líbí. A v tomto duchu by se měly nést všechny nové modely, včetně Dusteru a také nadcházejícího většího modelu Bigster.

„Změnili jsme logo, máme zajímavější vizualizaci a to, že jsme levní, neznamená, že budeme nudní. Už jsme to ostatně ukázali na Joggeru, který se lidem líbí. Ti, kteří si ho pořídí, jsou pak obvykle hrdí na to, jakým autem jezdí, což dřív úplně neplatilo,“ dodal viceprezident. Ostatně dobrá image je i důvodem, proč se Dacia vrací na Rallye Dakar. Bude tedy zajímavé sledovat, jak moc se jí bude v této královské disciplíně dařit. Jedno je ale jisté, Dacie už dávno nehraje roli laciné značky pro chudé řidiče.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 23.11.2023 05:59:58
PROC TOHLE MUJ PLAGIATOR !!!! PICHAV - 22.11.2023 15:46:00 !!!! OBCAS FURT PISE ??!! ASI MA POTREBU !!!! ABY BYL LITOVAN A ZAROVEN OBDIVOVAN !!!! VE STINU PRAVEHO PICHAVA
PICHAV - 22.11.2023 15:46:00
JSEM HLOUPÝ A NATVRDLÝ ALE VŠECHNO ZNÁM SE VŠÍM JSEM JEZDIL I LÉTAL A MŮJ NAZOR JE SVATEJ JAKO KORÁN.....

Ojetá Dacia Sandero za jeden průměrný plat jezdí překvapivě dobře. Poznamenaly ji jen zásahy kutila

Kolíčků na prádlo, které drží zpětné zrcátko, si raději nevšímejte. Dacia jezdí s nízkými náklady
26.10.2023 13:33
|
5
Reklama

Dacia Duster už rozhodně není autem, za které byste se měli stydět. Chorvatsko ujede na jeden zátah

Vyzkoušeli jsme jedno z nejlevnějších SUV s motorem spalujícím jak benzin, tak zkapalněný ropný plyn
14.10.2023 19:08
|
10
Reklama

Retro: Čím dál se Dacia 1300 vzdálila od původního Renaultu 12, tím byla horší. Vyráběla se 35 let

U nás jsme měli Škodovku, v SSSR jezdil Žigul, v NDR Trabant a Rumunsko ve velkém motorizovala Dacia
14.10.2023 08:37
|
14

Oblíbená Dacia Duster vrací úder a zlevňuje. Přidaly se i další modely značky

Změny u konkurenčního výrobce sesadily rumunské SUV z trůnu. Vrátí ho současné úpravy zpět?
12.10.2023 17:31
|
4

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0

Stylové SUV Renault Rafale je v Česku. Vypadá mnohem dráž, než ve skutečnosti stojí

K mání je zatím s jedním hybridním pohonem. Brzy ale přijde extra výkonná verze do zásuvky
11.07.2024 08:01
|
10
Reklama

Za volantem nesmí být nuda, řekla si Honda a představila kupé Prelude. Prohlédli jsme si ho

Budoucnost není jen čistě elektrická. O zábavu se má postarat hybridní systém pod kapotou
08.07.2024 10:00
|
0

Všechna nová auta odteď povinně kontrolují rychlost. Pípají po každém nastartování

Takzvaný inteligentní asistent rychlosti upozorňuje na překročení limitu, mnohdy i chybně
08.07.2024 07:30
|
12
Reklama
Autosalon TV