Čínský BYD Seal 5 DM-i je v Česku: S dojezdem 1015 kilometrů straší diesely a rivaly drtí cenou

Letos na jaře rozšířila nabídku čínských aut v Česku velká automobilka BYD, která na našem trhu začala se třemi modely – Seal, Sealion 7 a Seal U DM-i. V dnešních dnech však BYD zvětšuje tuzemskou nabídku o zásadní novinku a uvádí, že Česko je jednou z prvních zemí v Evropě, kde se začíná oficiálně prodávat. Nejnovější BYD Seal 5 DM-i zároveň láká zajímavou cenovou politikou, protože je nejlevnějším plug-in hybridem na našem trhu. Přesvědčit se můžete v přehledu všech plug-in hybridů bez rozdílu velikosti a typu karoserie s cenou do milionu korun seřazeného od nejlevnějšího.
Elegantní sedan s velkým kufrem
Nový BYD Seal 5 DM-i přijíždí na český trh s jedinou karosářskou variantou sedan a pohybuje se na hranici segmentů C a D. Novinka je 4780 milimetrů dlouhá, 1837 milimetrů široká (bez zrcátek), 1515 milimetrů vysoká a disponuje rozvorem náprav 2718 milimetrů. Charakteristickým designovým prvkem modelu jsou typické linie masky ve tvaru písmene X i pokročilá aerodynamika se součinitelem odporu vzduchu 0,29, díky němuž klouže vzduchem.
Nejnovější BYD jsem si během české premiéry mohl prohlédnout naživo a zaujal mě hlavně elegantní dlouhou boční siluetou, která zastřešuje čtyřmístný interiér s relativně slušnou prostorností. Na zadních sedadlech je dost prostoru i pro dospělé osoby a za kabinou se nachází zavazadlový prostor se základním objemem 508 litrů. Sklopením opěradel zadních sedadel zvětšitelný až na 1295 litrů.
Čínský sedan ale do Česka přijíždí s mnohem větším portfoliem lákadel a jedním z nich je i technologická výbava. Seal 5 DM-i má minimalistickou architekturu interiéru s přinejmenším jedním prvkem pro technologické geeky – plovoucí 12,8“ dotyková obrazovka infotainmentu je elektricky otočná. Změnu z horizontálního stavu na vertikální provedete pomocí virtuálního tlačítka vpravo dole na ovládací liště.
Novince nechybí ani hlasové ovládání, které je pro nás aktuálně k dispozici v angličtině, ale česká a slovenská verze dorazí ještě před koncem letošního roku, protože obě jsou v přípravě. Specifickou funkcí je i ovládání pomocí tří prstů – trojnásobným dotykem kdekoliv na displeji můžete upravit nastavení klimatizace takto jednoduchým způsobem. Směrem nahoru a dolu upravujete teplotu, doleva a doprava pak intenzitu foukání.
Infotainment podporuje bezdrátovou konektivitu služeb Apple CarPlay a Android Auto i vzdálené bezdrátové aktualizace, díky nimž se připravované české a slovenské hlasové ovládání dostane také do už prodaných aut. Šikovnou funkcí, zpříjemňující soužití s novým BYDem, je i možnost vytvoření digitálního klíče v mobilní aplikaci, který navíc můžete sdílet rodině nebo přátelům.
BYD Seal 5 DM-i: Technická data
Motor: 1.5 Xiaoyun, zážehový, plug-in hybrid
Převodovka: automatická
Max. systémový výkon: 156 kW (212 k)
Zrychlení 0-100 km/h: 7,5 s
Max. rychlost: 180 km/h
Spotřeba WLTP: 1,7 l/100 km
Délka: 4780 mm
Objem kufru: 508 l
Základní cena: 739 000 Kč
Kompletní technické údaje najdete zde.
Plug-in hybrid s dojezdem až 1015 kilometrů
BYD Seal 5 DM-i zakládá na už známé architektuře Super DM, jakou do Česka přivezlo už SUV Seal U DM-i. I menší sedan je plug-in hybridním modelem kombinujícím 1,5litrový zážehový čtyřválcový motor Xiaoyun s vysokou tepelnou účinností 43,04 procent, nabíjecí elektrický hybridní systém EHS a nejmodernější LFP akumulátor BYD Blade s kapacitou 18,3 kWh.
Systémový výkon dosahuje 156 kW (212 k) a v kombinaci se 48litrovou palivovou nádrží slibuje kombinovaný dojezd až 1050 kilometrů v režimu WLTP – teoreticky lze při pravidelném nabíjení a ekonomické jízdě dosáhnout kombinované spotřeby jen 1,7 l/100 km. S realitou se však pořádně seznámíme až při klasickém redakčním testování. A jaký je čistě elektrický dojezd? Ten by se měl pohybovat kolem 100 kilometrů.
Plug-in hybridní sedan se vyrábí výhradně s pohonem předních kol a umí pracovat ve třech režimech hybridního systému – čistě na elektřinu, jako sériový hybrid pouze pro nabíjení akumulátoru spalovacím motorem nebo jako paralelní hybrid, díky čemuž umí k pohonu připojit i benzinový čtyřválec a poskytnout všechen dostupný výkon. Ten je samozřejmě závislý i na tom, jak moc má nabitou vysokonapětovou baterii, přičemž míru maximálního vybití můžete nastavit v infotainmentu. S takovou funkcí můžete zabránit úplnému vybití akumulátoru.
Nabíjení je přitom možné pouze střídavým proudem z domácího wallboxu nebo veřejné nabíjecí stanice skrze nabíjecí port typu 2 (AC). Maximální nabíjecí výkon je 6,6 kW a doba nabíjení z 15 na 100 procent trvá zhruba 174 minut.
Zajímají vás detailnější informace? Seznamte se s plug-in hybridem BYD Seal 5 DM-i v našem katalogu.
O režimu hybridního pohonu si rozhoduje sám
Při oficiálním českém představení jsem se s novým BYDem Seal 5 DM-i mohl i krátce projet po okreskách kolem Kralup nad Vltavou, severně od Prahy. S novinkou jsem vyrazil na cestu v čistě elektrickém režimu EV, v němž je jízda kultivovaná a tichá, a záhy jsem si začal hrát i s hybridním režimem HEV. Do něj Seal 5 DM-i nastavíte přepínačem na ostrůvku tlačítek na středovém tunelu.
Systém bohužel neumožňuje manuální volbu mezi sériovým a paralelním režimem. Připojení spalovacího motoru ke kolům nebo pouhé nabíjení akumulátoru je závislé na aktuálním zatížení pohonu, tedy poloze plynového pedálu. V nižší zátěži systém volí sériový režim, zatímco s plynem na podlaze se automaticky přepíná do paralelního módu.
Reálně se o to však nemusíte moc starat. I když jedete čistě na elektřinu a potřebujete více výkonu, elektronika připojí spalovací motor automaticky, jakmile synchronnímu elektromotoru dojde síla – stává se to při rychlosti přibližně 95 km/h. Seal 5 DM-i pak nabízí i volbu jízdních módů jako takových, ale první testovací jízdu jsem absolvoval s výchozím nastavením Normal.
V městských rychlostech je plug-in hybridní sedan příjemně pružný, zejména působením okamžité reakce elektromotoru na plyn. V rychlostech nad stovku už dynamika začíná vadnout, a když pojedete z plynem na podlaze, zpod palubní desky se začne ozývat trochu nepříjemný hluk spalovací patnáctistovky ve vyšších konstantních otáčkách. Seal 5 DM-i tak bude vyhovovat spíše klidnějším řidičům.
Se skutečnou spotřebou paliva a elektřiny bohužel nemám po prvním patnácitkilometrovém svezení moc zkušeností, ale s přibližně 3/4 stavu palivové nádrže a 62 procenty nabití baterie mi palubní počítač ukazoval zbývající dojezd 767 kilometrů, což rozhodně není špatný výsledek. Plně natankovaný a nabitý Seal nepochybně poleze do zelí stále méně zastoupeným dieselům.
Technicky obyčejný podvozek s předním zavěšením MacPherson a zadní torzní příčkou těží hlavně ze spojení 17“ kol s rozumnou bočnicí pneumatik o rozměru 215/55 R17. Na zvlněné okresce se sice BYD Seal DM-i trochu výrazněji houpe, avšak ve městech dobře filtruje malé ostré nerovnosti a nemlátí od kol.
Dvě výbavy a základní cena od 739 tisíc korun
BYD Seal 5 DM-i se v Česku začíná prodávat ve dvou výbavách Comfort a Design. Základní model Comfort začíná od 739 000 korun a nabízí třeba audio se šesti reproduktory, zadní parkovací senzory, couvací kameru, bezklíčové odemykání a startování, metalickou barvu nebo praktickou funkci akumulátoru V2L (Vehicle-to-Load) na proměnu vozu ve zdroj elektrické energie pro napájení externích zařízení.
Náročnější zákazníci mohou sáhnout po dražším paketu Design od 790 000 korun, který disponuje kvalitnějším audiem s osmi reproduktory, bezdrátovou nabíječkou mobilních telefonů s výkonem 15 W, elektricky nastavitelným sedadlem spolujezdce (elektrické sedadlo řidiče je v základní výbavě), předními parkovacími senzory, 360stupňovou parkovací kamerou nebo hlídáním mrtvého úhlu s varováním před kolizí zezadu.
A jak si nový BYD Seal 5 DM-i stojí ve srovnání s hlavní plug-in hybridní konkurencí? Zjistěte to v našem porovnávači.