Autosalonu v Barceloně vládl domácí Seat. Tradiční značky byly zastíněny čínskými elektroauty

Automobile Barcelona - tedy barcelonský autosalon - patří spíše mezi ty regionální a rozhodně nemá zvuk, jaký dříve měly například výstavy v Ženevě, Paříži či například Detroitu. Ve Španělsku je ale oblíbený a sledovaný, a to hlavně díky domácímu Seatu.
"Bez Seatu by tato země nebyla tím, čím je. Tato automobilka změnila celou zemi," řekl na tiskové konferenci katalánský premiér Salvador Illa, kterého doplnil ministr průmyslu a turismu Jordi Boher. "Seat je firma, která je tu v srdci úplně každého," dodal a pokračoval tím, co automobilku v příštích letech čeká.
Blíží se masivní změny
Půjde o masivní změny, Seat 75. výročí od vzniku slaví tím, že se pouští do výrazné transformace a hodlá celé Španělsko postavit na elektricky poháněná kola. A to ve chvíli, kdy během dlouhých let svým zákazníkům dodal přes 20 milionů vozů a kdy se prémiová a trendy odnož Cupra chystá atakovat milion prodaných aut.
Seat se elektrickým směrem výrazně vydal před dvěma lety. Tehdy ve spojení s koncernovým Volkswagenem začal stavět závod pro montáž akumulátorových baterií v Saguntu, přístavním městu nedaleko Valencie.
Až bude hotov, Španělsko by se mělo stát evropským centrem elektromobility, což je vidět i na celkové investici. Projekt s názvem Future: Fast Forward počítá s investicí 10 miliard eur a jde tak o největší průmyslovou investici v historii celé země. "Přejít z fosilních paliv na elektřinu není snadný proces, ale zatím to zvládáme dobře," řekl také Illa směrem k budoucnosti země i automobilového průmyslu.
Ukázka minulosti i moderny
Automobilka ale zároveň ukázala, že rozhodně nehodlá hodit přes palubu nic ze své historie. V areálu barcelonského výstaviště Plaza Univers předvedla všem milovníkům značky a tradičních aut 75 krásných modelů, z nichž první se začaly vyrábět v roce 1953. Šlo o model 1400, který vás uvítá hned na začátku.
"Výstava je nádherná, můžete si prohlédnout 75 modelů - to je vybráno samozřejmě na základě toho současného výročí - a je to krásný vhled napříč historií," řekl pro Autosalon nový šéf divize Seat/Cupra pro Českou republiku Tomáš Navrátil.
Následně se ikonické vozy značky linou jako had, a to přes aerodynamický kabriolet 850 Spider, ikonické kupé 1200 Sport Bocanegra až po sběratelský kus 124 Sport, který patří mezi nejcennější auta celé sbírky. Na chuť si přišli i milovníci obyčejných modelů, mohou si prohlédnout například vůbec první model Ibiza v historii, či elektrické Toledo s názvem Eléctrico Olímpico, který bylo vyrobeno pro olympijské hry v roce 1992.
Ještě než dojde na moderní modely Cupra, přichází sekce motorsportu a vozy, které svého času řídili legendární závodníci a světoví šampioni Didier Auriol a Carlos Sainz. Podívat se na ně můžete pořádně zblízka, stejně jako na futuristický hypersport Cupra Dark Rebel.
Seat? Pro Čecha se snadno srovnává se Škodou
Navrátil je u Seatu od roku 2009 a v rámci oboru si prošel takřka všemi úrovněmi, postupně pracovně rostl a pomáhal otvírat nové trhy po celém světě, včetně například Afriky či Jižní Ameriky až zakotvil na současné pozici v Česku.
Ve Španělsku dlouhodobě žije, takže má jasný vhled do toho, co pojem Seat pro celou zemi znamená. "Pro Čecha je velmi jednoduché to srovnat se značkou Škoda. Je to srdcovka. Mnoho lidí historicky pro tuto firmu pracovalo, navíc má velmi široké spektrum zákazníků. Španělé jsou tedy opravdu velmi rádi, že automobilka výročí slaví. Značka Seat postavila celé Španělsko na kola a teď ho povede k elektromobilitě. Proto drží heslo 'tvořili jsme minulost, budeme tvořit budoucnost," objasnil.
Ta se teď rozprostírá mezi Seat a Cupru, která je mezi mladou generací řidičů populární. A Seat? "Každá značka má svojí strategii, se Seatem cílíme na zákazníky spíše v mainstreamovém kanálu. Cupra je prémiovější a trendy," vysvětlil.
Čína, elektromobily a SUV
A co vlastně bylo na Autosalonu v Barceloně kromě Seatu k vidění? Kdo byl v posledních letech na některé z evropských přehlídek, je mu jasné, kam následující řádky budou směřovat. Pod Montjuicem, jednou z dominant města, vládly kromě domácího Seatu především čínské značky a elektromobily.
Jeden z největších stánků měla značka BYD, která se v Evropě snaží v posledních letech mohutně prosadit. Hned vedle byly modely MG, jenž už starý kontinent díky kombinaci střídmého designu, nízkých cen a nenáročných spalovacích pohonů dobyly.
Dál byla většina značek pro oko laika spíš novinkou. XPeng, Tiger, Omoda, Jaecoo, Sportequipe, EVO... to jsou automobilky, o kterých toho většina z nás víc četla, než že by je vídala na silnici. Navíc plno jejich modelů, většinou kategorie SUV, si lze díky podobnému designu snadno splést.
Zaběhlé automobilky reprezentoval s celkem velkým stánkem například Hyundai, Honda, či Renault. Ten kromě fešného modelu 5 přivezl také elektrický 4 E-Tech a oba mezi vozy na baterky patřily k těm zdaleka nejhezčím.
K vidění byl také Ford, ale věci už dávno nejsou jako bývaly. Ford se v Barceloně tak trochu krčil v koutě, přivezl ukázat šest modelů a spalovací pohon z nich měly jen Kuga a Mustang. A kdo hledal v katalánské metropoli naleštěné sporťáky s křiklavými barvami, hledal by marně. Z benzínových drsňáků dorazila tak maximálně Honda Civic Type-R. Jako vzpomínka na časy minulé.
Elektrický boom je za dveřmi
Také celé Španělsko se totiž chystá na velký elektrický boom, což na tiskové konferenci potvrdil ministr Hereu. "Nastává ideální chvíle pro změnu, automobilový průmysl je pro celou zemi naprosto klíčový," sdělil s tím, že pro Evropu je důležité, aby transformace k elektromobilitě dopadla dobře.
Nezapomněl zdůraznit heslo, které výstavu Seatu v Barceloně všude doprovázelo. "Tvořili jsme minulost, budeme tvořit budoucnost." Stálo i vedle kompaktního bateriového modelu Cupra Raval, který se začne v zemi vyrábět v roce 2026.
Právě on by měl být jedním z prvních úspěšných vozů nových časů značky.