Naše měření na okruhu: Seat Leon ST nadchne spotřebou i jízdními vlastnostmi. Dynamikou ale zaostává
Údaje výrobce vždy nemusí odpovídat realitě, a tak jsme se rozhodli, že si je sami ověříme. Každé auto, které teď bude v televizním pořadu podrobeno klasickému redakčnímu testu, bude muset ještě navíc projít náročnými zkouškami. Chybět samozřejmě nemůže zrychlení z nuly na stovku, ostré kolo na Autodromu Sosnová a pochopitelně ani test spotřeby. Tentokrát se této nelehké výzvy zúčastnil Seat Leon ST a výsledky byly velice zajímavé. Liší se tedy údaje výrobce od těch našich?
Představení vozu
Seat Leon Sportstourer je cenově dostupný kombík, který nedávno prošel modernizací. Ta sice přinesla pouze drobné změny, na druhou stranu proč měnit něco, co funguje. To nejzajímavější na námi testovaném Seatu je však jeho cenovka.
V akční výbavě Vamos stojí pouze 589 900 korun, a to s čtyřválcovou jedna-pětkou pod kapotou. Ta má výkon 115 koní (85 kW) a spolupracuje s 6stupňovou manuální převodovkou.
Podmínky na trati:
Na závodním okruhu v Sosnové bylo sucho a venkovní teplota se pohybovala okolo 5 stupňů Celsia. Vůz měl obuty zimní pneumatiky.
Losí test
Auto máme představené, tak pojďme na disciplíny. Na úvod by však bylo dobré říci, jak tento nový formát testů vlastně probíhá a co všechno zahrnuje. Začíná se zpravidla losím testem, při kterém postupně zvyšujeme rychlost. Zprvu se tedy na cílové rovince na Autodromu Sosnová rozjedeme rychlostí 50 km/h a snažíme se projet třemi bránami vyznačenými pomocí kuželů. Jen pro zajímavost, brána z kuželů má vždy pouze tři metry na šířku, přičemž rozestup mezi jednotlivými branami je 13,5 metru.
Jak finální podoba dráhy vypadá, můžete vidět na obrázku pod tímto textem. Pokud zkoušené auto zvládne projet dráhou, aniž by skolilo jediný kužel, nájezdová rychlost se opět o 5 km/h navýší. Losí test končí ve chvíli, kdy auto do dráhy najede takovou rychlostí, že zboří některý z kuželů. Samozřejmě to vždy zopakujeme minimálně dvakrát, abychom si byli jistí, že jsme nepochybili my, jakožto řidiči, ale auto opravdu dosáhlo svého limitu.
Co se týče Seatu Leon ST, ten si v této disciplíně vedl dobře, jelikož překážce se dokázal vyhnout v rychlosti 70 km/h. Leon v tomto případě zužitkoval dobře odladěný podvozek a příkladně nastavený stabilizační systém.
Test zrychlení (z 0 na 100 km/h)
Na cílové rovince na autodromu v Sosnové se pak odehrává i v pořadí druhý test, tentokrát zaměřený na dynamiku. Pomocí speciálního zařízení Racelogic PerformanceBox s přijímačem GPS dokážeme s naprostou přesností změřit zrychlení auta z nuly na stovku.
V případě Seatu Leon ST jsme naměřili čas 11,6 sekundy, což je o 0,9 sekundy více, než co udává výrobce, který se v ceníku pyšní zrychlením 10,7 sekundy. Svůj podíl na tom zřejmě budou mít zimní pneumatiky s horší trakcí.
Test brzdné dráhy
Třetí test je přesným opakem. Místo toho, abychom na 100 km/h zrychlovali, z této rychlosti intenzivně brzdíme a ověřujeme tak účinnost brzdné soustavy. Výsledek pak hodnotíme podle konečné brzdné dráhy, přičemž test provádíme třikrát a jako výsledek bereme ten pokus, který skončil uprostřed mezi nejkratší a nejdelší naměřenou brzdnou dráhou.
Se Seatem Leon ST, který váží přibližně 1,3 tuny, jsme naměřili brzdnou dráhu 33 metrů. To je v našem žebříčku solidní hodnota, která potvrzuje kvalitní brzdy a poměrně nízkou hmotnost.
Ostré kolo v Sosnové
Čtvrtá zkouška testovaná auta prověří jak po stránce dynamiky, tak brzd, protože na něj čeká v Sosnové ještě ostré kolo na čas. Tento okruh sice není plnohodnotná závodní trať, na druhou stranu má technicky náročné zatáčky, ve kterých auta prověříme i v rozumné rychlosti.
Seat Leon ST projel trať za 54,04 sekundy, což je jeden z lepších výsledků. Jen pro představu, konkurenční Toyota Corolla zajela čas o sekundu horší. Seat má zkrátka velmi dobré jízdní vlastnosti, a to díky již zmiňovanému dobře naladěnému podvozku a systému XDS, který nahrazuje přední samosvorný diferenciál.
Test reálné spotřeby
Seat Leon ST ukázal své kvality i v testu spotřeby. Ten probíhá následovně - natankujeme plnou nádrž, zapneme úsporný režim a vydáme se na okruh, který měří přesně 100 kilometrů a kombinuje dálnici, město a okresní cesty. Díky tomu dokážeme simulovat kombinovaný provoz a výsledná hodnota by se tak měla podobat výsledkům standardu WLTP.
V případě Seatu Leon ST jsme naměřili průměrnou spotřebu 5,3 litru na sto kilometrů. Tato hodnota je nadprůměrně dobrá, jelikož Toyota Corolla též s benzinovou patnáctistovkou si na totožné trase řekla o 5,9 l/100 km. Seat Leon ST tak potvrzuje svou pověst praktického vozu s rozumnými provozními náklady.