Reklama
Motorky

Triumph Rocket 3 GT: motorka s objemem malého náklaďáku, ale charakterem jako ušlechtilý samet

Britský tříválec s objemem dvaapůllitru je rekordmanem nejen mezi motocykly, ale i ve světě aut
Zdroj: Michal Borský

Když přijel Triumph v roce 2004 s tříválcovou motorkou, jejíž motor měl objem 2294 cm3, každý fanda do motorek si sedl na zadek. Ty velké tři hrnce, které se chvěly pod zadkem vás prostě nemohly nechat chladnými. Na jedné takové mašině jsem seděl a kousek se i svezl. Je to obrovský, těžký kolos, ale výkon mu nechybí (140 koní, 200 Nm). Motorka to byla skutečně jen pro velké chlapy. V roce 2019 přišel Triumph s nástupcem, který se vyrábí dodnes a je nekorunovaným králem extrémních strojů zvaných "powercruisers," tedy velké stroje s abnormálně velkým motorem, které opravdu jedou.

Samostatná kategorie

Jaký objem má mít velká silná motorka? Je dost litr? 1800? A co takhle 2500 cm3? To je už hodnota, kterou mívají silné verze třiapůltunových dodávek. A také tenhel Triumph Rocket GT3. Na první pohled přemotorovaná a nezařaditelná bestie, avšak čím více se s ní seznamujete, tím více se vám dostává pod kůži a dává smysl. 

Ok, celkem upřímně, smysl řadového tříválce o objemu 2,5 litru v motorce bychom hledali asi velmi dlouho (pokud vůbec), ovšem „raketa“ je velmi dobře a umně postavená mašina, která si vytvořila svou vlastní třídu. A jak jí to jde v běžném životě v rukou zkušeného motorkáře?
Reklama

Nečekaná ovladatelnost

Rocket 3 přichází ve dvou příchutích, roadster R a touring GT, přičemž hlavním rozdílem je jízdní pozice. R má vyšší sedlo, stupačky ve střední části motorky a užší řídítka, což poskytuje sportovnější posed streetfighterového stylu, zatímco nižší sedlo testovaného GT má stupačky víc vpředu a dál od sebe, širší vyšší řídítka poskytují uvolněný pocit z cruiseru. 

Zapomeňte na těžkopádný dojem a (ne)ovladatelnost původního Triumphu Rocket III, ale třeba i konkurenčního H-D. Podvozek dnešního Rocket 3 je úplně jiný. Páteřový rám z litého hliníku nahrazuje staré dvojité ocelové trubky, což pomáhá přispět k neuvěřitelné úspoře 40 kg oproti starému motocyklu, zatímco geometrie řízení je ostřejší a rozvor kratší (ale stále dost dlouhý).

Výsledkem je, že Rocket má dnes nefalšovanou chuť do zatáček, o kterých se staré motorce ani nesnilo. Zatáčení je snadné, držení stopy uprostřed oblouku vyžaduje jen jemný tlak na řídítka a přehození mastodonta z plného levého náklonu do pravého až absurdně snadné na motorku s "mokrou" hmotností přes 320 kg. Rocket III je jako německý ovčák, který jen s radostným očekáváním číhá na váš pokyn, aby jej vzápětí nadšeně vykonal. Jak Okouzlující!

Odpružení pochází od japonské firmy Showa, s 47mm nastavitelnými upside-down vidlicemi vpředu a nastavitelnou centrální jednotkou vzadu. Není třeba hledat nějaké elektronické nastavování, u Rocketu se vše šteluje pěkně ručně. Přední uložení je patřičně tuhé, což znamená, že se nemusíte bát pořádně vzít za přední brzdy Brembo. Dokonce i zadní brzda má radiálně namontovaný třmen se čtyřmi brzdovými čelistmi. I když tu obrovskou hmotu brzdíte ze všech sil, motorka nemá sklony ke smýkání a jiným nepřístojnostem. Zadní odpružení má jen malinký zdvih, i tak je ale jízda obvykle poměrně pohodlná, jen ve vyloženě hrbolatých zatáčkách je cítit tendence k lehkému odskočení ze směru. Zajímavým efekt působí při plném plynu rotace mohutné kardanové hřídele.

Surové železo s jemnou duší

Tříválec o zdvihovém objemu 2458 cm3, který vyloženě obepínáte nohama, dává 167 koní, což by snad v autě znělo průměrně, ale u motorky to je strašně moc a chlupy (i na vnitřní straně žaludku) se zježí ještě víc při čtení informace o 221 Nm točivého momentu mezi 3000 a 5500 ot./min. Jen pro srovnání: jedničková Škoda Octavia s motorem 1.9 TDI vážila 1285 kg a její točivý moment byl 210 Nm. Nedá se říct, že by nejela.

Veškerý ten úžasný výkon je ale pečlivě řízen škrticí klapkou a prediktivní kontrolou trakce, zatímco výkon je na nižší převodové stupně omezen a maximální rychlost je elektronicky omezena na 220 km/h. Je to velké zvíře, ale načechrané, něžné a mazlivé z Disneyovek. Kolosální rozložení točivého momentu znamená, že s ním můžete jezdit, jak chcete. Zařaďte jeden rychlostní stupeň a ponořte se do obrovského bazénu mezi 2500 a 5000 ot./min. Pokud vám to bude málo a cítíte se jistí v kramflecích, točte motor na 7000 a pilně pracujte se šestistupňovou převodovkou. V katalogu příplatků nechybí ani obousměrný quickshifter.

Jemná šestistupňová převodovka ale funguje dobře i bez něj. Člověk by u tohoto "Zetoru Crystal" mezi motorkami očekával podobně zemědělskou transmisi, žádná řezničina se ale nekoná. Stačí vždy jen lehce ohnout kotník patřičným směrem a cvak, kvalt je tam. Spojka je nastavena taky optimálně, klade přiměřený odpor a zabírá okamžitě, ne až někde na konci.
Reklama

Výbava na úrovni

Ne, že by snad tahle motorka nebyla hlavně o motoru, za zmínku ale stojí i příslušenství zajišťující dobrou náladu za řídítky. Začněme třeba podsvícenými ovladači na řídítkách, to rozhodně nemá každý. Tempomat není sice ničím výjimečným, nicméně funguje citlivě. V zrcátkách je toho nečekaně hodně vidět a přenášené vibrace jsou minimální.

Přístrojovka má dva režimy zobrazení displeje. Jeden je modernější a druhý má retro design. Ten jsem si hned oblíbil. Dokonce si můžete povypínat všechny „rušivé" údaje, jako jsou spotřeba (mezi 6-8 litry), hodiny, teplota a nechat jen otáčkoměr a rychlost. Můžete zvolit i střední cestu a nechat od každého něco. 

Nastavení jízdních charakteristik se provádí snadno z rukojeti pomocí joysticku, vy jen klikáte do čtyř směrů a potvrzujete stiskem. Jednoduché a přitom sofistikované. Škoda jen, že ovladač má podobný tvar jako přepínač blinkrů, chce to jemné rukavice.
Aplikace MyTriumph, kde si můžete spárovat mobil, je podařená. Pomocí joysticku na řídítku si lze ovládat hudbu, sledovat jednoduchou (směrové šipky, kudy jet), avšak přehlednou navigaci, přijmout hovor a nebo ovládat novější GoPro kamery. 

Ingot jako žádný jiný

Triumph Rocket 3 GT nemůže dávat smysl někomu, kdo má doma rodinný kombík s dieselovým motorem a koulí pod zadním nárazníkem. Bez urážky. Tohle je stroj pro furiantsky vyšinuté milovníky mystického nadpozemna s tradičními strojírenskými prvky. Nejlepší je ale ono zasnoubení hrubé síly se sametovým naladěním. To se fakt povedlo a je jedno, že to stojí 618 000 Kč. Berte nebo nechte být.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Není Tiger jako Tiger. Triumph svůj nejúspěšnější model nabízí hned v pěti variantách.

Podrobně jsme se podívali na všechny verze zcela nového modelu Tiger 1200
30.06.2022 11:32
|
0
Reklama

Test: Triumph Street Twin je skvělá volba pro ty, kteří se chtějí kochat jízdou i pohledem

Dvouválec osvěžuje jízdu nečekaně lahodným zvukem. Chyběla nám ale šestka i větší nádrž
08.01.2022 18:15
|
2

Test motocyklu Triumph Bonneville T120: Stylové retro plné emocí

Zlí jazykové tvrdí, že klasické Triumphy jsou v podstatě Jawy 350 se silným motorem. Není tomu tak
25.10.2021 07:42
|
9

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV