Reklama
Motorky

Test čtyřkolky CFMOTO Gladiator X520 z pohledu nováčka: Parťák pro práci i zábavu

Vyzkoušeli jsme krátkou i prodlouženou verzi nejprodávanější jednoválcové čtyřkolky v Evropě
Zdroj: Robin Běhal

Všechno je jednou poprvé, a to i testování čtyřkolek. Předem upozorňujeme, že nejsme žádní velcí odborníci přes podobné stroje, ale když se nám naskytla možnost vyzkoušet si nejprodávanější čtyřkolku ve své kategorii v Evropě, nemohli jsme nabídku odmítnout. Zmiňovaný bestseler se jmenuje CFMOTO Gladiator X520 a my jsme si s ním prožili úžasné první zkušenosti na čtyřech kolech. 

Abychom měli příchod do světa čtyřkolek co nejzáživnější, dostali jsme od CFMOTO hned dva Gladiatory, a to krátkou a prodlouženou verzi. Díky tomu jsme vám mohli zprostředkovat i lehké porovnání mezi větším a menší sourozencem.

Nejprodávanější jednoválec v Evropě

Nejdřív si pojďme čtyřkolové stroje představit. CFMOTO Gladiator X520S a X520L mají ve svých útrobách jednoválcový motor (se vstřiky od značky Bosch) o objemu 500 kubíků s výkonem 38 koní a 46 Nm. Stádo koní se na kola přenáší za pomoci automatické převodovky CVT (takzvaný variátor). Pracovní čtyřkolky disponují připojitelným pohonem všech čtyř kol a uzávěrkou předního i zadního diferenciálu.

Mezi standardní výbavu Gladiatoru patří naviják, homologované tažné zařízení, ocelové nosiče vzadu i vpředu, LCD displej, 12palcová litá kola a terénní 25palcové víceplátnové pneumatiky. Dále je možné si připlatit za posilovač řízení. V případě prodloužené verze se dají dokoupit madla a opěrka pro spolujezdce. 
Reklama

Každý model má své přednosti

Jak jsme již zmiňovali, do redakčního testu se nám dostaly hned dvě čtyřkolky s různým rozvorem kol. I když se jednalo o stroje s totožnou technikou pod kapotou, jízdně nám připadaly odlišné. Například při jízdě na zpevněné silnici byl prodloužený Gladiator X520L výrazně stabilnější a dalo se s ním poměrně pohodlně cestovat. To se o kratší čtyřkolce říci nedalo. Model X520S byl hodně hyperaktivní a vyžadoval neustálou kontrolu nad řízením. Při krátkém přejezdu z bodu A do bodu B se to dalo vydržet, ale neumíme si představit, že bychom s krátkých Gladiatorem vyrazili na delší výlet. 

V terénu se čtyřkolky cítily jako ryby ve vodě

S homologovanými čtyřkolkami se po silnicích jezdit normálně smí, ale mnohem zábavnější jsou mimo zpevněné komunikace a teprve v pořádném terénu dokáží odhalit svůj pravý potenciál. V průběhu testu jsme s Gladiatory vyzkoušeli snad všechny možné druhy povrchů a dokonce jsme s nimi vyrazili na offroadový polygon v areálu Adventure Landu. I přes naše počáteční obavy, že čtyřkolky takový terén nemohou zvládnout, jsme všechny možné překážky pokořili, a to doslova s prstem v nose. Hodně nám v tom pomáhala uzávěrka zadního diferenciálu, která přispěla k lepším jízdním vlastnostem na kluzkém povrchu a také připojitelný pohon všech čtyř. Ten jsem využívali výhradně na prudké výjezdy nebo v opravdu náročném terénu, kde bychom jen s pohonem zadních kol jistojistě uvízli. 

Porovnání modelů v terénu

Pokud bychom měli kratší a delší model mezi sebou porovnat, v extrémních podmínkách nám kompaktnější Gladiator X520S připadal mnohem hbitější a celkově zdatnější. Dvoumístné CFMOTO sice za svým sourozencem o moc nezaostávalo, ale kvůli delšímu rozvoru a vyšší váze bylo v náročném terénu méně obratné. Na druhou stranu na šotolinových cestách a v písku nám přišel prodloužený Gladiator X520L lehce sebevědomější a stabilnější. Navíc díky dvěma místům k sezení si "bahenní" zábavu s vámi může užít i spolujezdec. 

O kvalitu se bát nemusíte

Základní informace o modelech CFMOTO X520S a X520L už víte. Také jsme se vám pokusili z amatérského pohledu shrnout jízdní vlastnosti. Na co jsme se ale stále nepodívali zblízka, je celkové zpracování a řidičova zóna. I když značka CFMOTO pochází z Číny, jejich stroje rozhodně nejsou žádné šunty. Přeci jen je to zavedený výrobce s dlouholetou praxí, a na kvalitě dílů je to znát. Tím ale nechceme tvrdit, že Gladiatoři jsou sestaveny jen ze špičkových materiálů. Jsou to stále cenově dostupné čtyřkolky. Tam, kde je potřeba, najdete odolné masivní díly, a tam, kde to není vyloženě vyžadováno, se vyskytují levnější plasty, které se dají při poškození levně vyměnit.

Kvalitu a spolehlivost motoru, převodovky či jiných mechanických komponentů jsme bohužel za takovou chvilku vyzkoušet nemohli, ale v průběhu našeho testu nás žádné technické problémy nepotkaly. Kdyby se náhodou něco takového přihodilo, majitel se o svou peněženku nemusí bát. Všechny mašiny od CFMOTO mají pětiletou záruku. 
Reklama

Shrnutí a závěr

Čtyřkolky asi nikdy nebudou patřit mezi nejoblíbenější dopravní prostředek. Ve městě nemohou jezdit mezi auty, jako motorky a skútry, a na dlouhé cestování to také není ideální stroj. Jejich revírem tak jsou převážně vesnice, kde s nimi majitelé mohou létat mimo silnice a využívat jejich neuvěřitelnou průchodnost terénem. Pokud bychom měli přímo ohodnotit čtyřkolky CFMOTO Gladiator X520S a X520L, tak za nás to jsou neskutečně zábavná a praktická vozidla, která se dají pořídit za nižší cenu, než většina motorek s podobnou kubaturou. Navíc čtyřkolky od CFMOTO nám v terénu přinášely ještě více adrenalinu a radosti, než kdejaká nadupaná crossová motorka.

Diskuze

Vlastislav - 03.02.2024 01:13:29
Mám po roce najeto cca 6500km. a dnes se mis tala tato závada, Vezl jsem koním vodu do kopečka, a káča uplně zhasla. zdechla na místě. Byla tma tak jsem se podrobnější diagnozou nezabíval, Chtěl bychnporadit, co to může být, je tamnějaké čidlo olej voda?
Jiří - 18.04.2022 14:42:14
Čtyřkolářem jsem už 15 let. Nyní mám dva roky Gladiator 520S. Kromě práce na zahradě i v lese si občas vyrazím i na výlet. 100km "kolečko" během jednoho dne není problém. Delší verze je na silnici asi klidnější, ale i S-ko se dá v pohodě řídit.

Rozhovor: CFMOTO už dávno nejsou jen čtyřkolky, konkurenci zatápí i motorky. Zdaleka ne jen cenou

Český dovozce značky CFMOTO nejen o tom, jaké je možné prodávat kvalitní stroje za pár korun
12.07.2021 09:37
|
8
Reklama

Krásné a levné motorky pro osmnáctileté. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 300SR a 300NK

Mezi sebou jsme porovnali dva cenově dostupné motocykly, které je možné řídit s řidičákem skupiny A2
06.07.2021 10:27
|
4

Čínská značka CFMOTO se rozhodla ovládnout český trh. Zavedla pět let záruky na motorky a čtyřkolky

V tuzemském prostředí se jedná o atraktivní nabídku. Běžně je garance dvouletá, maximálně tříletá
01.03.2021 19:51
|
3

Bude na co koukat: Legendy ukáží Ferrari 488 GT3, koncept od Mercedesu a novou Octavii

Automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
24.05.2024 08:15
|
0

CFMOTO zlevnilo své oblíbené cestovní enduro. Český bestseller se dostal pod hranici 200 tisíc korun

Čínský výrobce přišel s jarními slevami. Ty snížili ceny modelu 800MT Sport a motocyklu 700CL-X
23.05.2024 10:00
|
0
Reklama

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama
Autosalon TV