Reklama
Motorky

Rozhovor: CFMOTO už dávno nejsou jen čtyřkolky, konkurenci zatápí i motorky. Zdaleka ne jen cenou

Český dovozce značky CFMOTO nejen o tom, jaké je možné prodávat kvalitní stroje za pár korun
Zdroj: Tiskový servis CFMOTO

Z nenápadné firmy Journeyman CZ sídlící v improvizovaných podmínkách v těsném sousedství železniční vlečky kousek za Prahou se během několika málo let vyklubal jeden z největších importérů čínského gigantu CFMOTO na světě. Ostatně jeho výrobky velmi důvěrně znáte ze Sršňových testů motorek a čtyřkolek v televizním Autosalonu. S obchodním ředitelem Eduardem Šlampou jsme perspektivy čínské čytřkolkové a zejména motorkové techniky na českém trhu probrali od A do Z.

Spousta lidí značku CFMOTO, speciálně pak v oboru motocyklů, stále vnímá jako exotickou novinku s dobrým poměrem cena/výkon. Jaká je ale vlastně její historie na českém trhu?

Realita je taková, že jsme na trhu už od roku 2006, kdy jsme z Číny začali dovážet první pracovní čtyřkolky. Naše firma, tedy Journeyman, je tím pádem současně jedním z nejstarších a největších importérů značky CFMOTO na světě vůbec. Postupem času jsme začali budovat svůj vlastní čtyřkolkový brand, kterým byl a je dnes už všem dobře známý Gladiator. Od těch prvopočátků se jak CFMOTO, tak Journeyman významně posunuli, takže dnes nabízíme desítky modelů čtyřkolek a motorek s designem od špičkových designových studií - rakouského Kiska a italského Modena 40. I my sami místo stavebních buněk a externích skladů sídlíme v novém prodejním a skladovacím areálu, který nám ale už i tak začíná být malý.

Zmínil jste motorky. S těmi jste začali až o dost později než se čtyřkolkami, že?

CFMOTO vyrábí motorky stejně dlouho jako čtyřkolky, tedy přes dvacet let. My jsme samozřejmě v průběhu naší existence dělali různá strategická rozhodnutí a jako přínosné jsme zahájení dovozu a prodeje motocyklů vyhodnotili až před nějakými pěti lety. Prakticky jsme si počkali na situaci, kdy CFMOTO zahájilo rozsáhlou spolupráci s rakouskou KTM, což celý výrobní program, a zejména ten motocyklový, pozdvihlo na úplně jinou úroveň.

Reklama

Na jaké bázi funguje spolupráce CFMOTO a KTM?

Ta spolupráce začala v roce 2013, kdy se CFMOTO stalo hlavním distributorem značky KTM pro Čínu a přilehlé oblasti jihovýchodní Asie. Záhy došlo i na spolupráci při výrobě motocyklů, takže na linkách CFMOTO začali vznikat některé modely KTM určené pro prodej na čínském trhu. Spolupráce se vyvíjela úspěšně, takže v roce 2017 byl založen joint-venture podnik s majoritním vlastnickým podílem CFMOTO, který začal produkovat vlastní modelovou řadu cestovních motorek kubatury 650 cm3. Tím už se prakticky dostáváme do současnosti.

Prvním modelem, který se u nás masověji rozšířil bylo cestovní enduro 650 MT. Je stále nosným pilířem motorkového programu CFMOTO?

Je to tak. Navzdory přibývajícím rokům jde stále o náš nejprodávanější model, jakkoliv to v počátcích prodeje byl pro nás spíše takový pokusný králík, na kterém jsme testovali, jak naši zákazníci vůbec čínskou motorku přijmou. Zpětně se ukázalo, že tento první významný produkt spolupráce CFMOTO a KTM je strojem perfektně optimalizovaným pro potřeby evropského trhu a jeho zákazníků.

V poslední době je ale na silnicích vidět i dost strojů vaší třístovkové řady…

Loni jsme začali pokusně prodávat „naháče“ 300NK určeného začínajícím jezdcům nebo naopak lidem, kteří potřebují lehký stroj do města, ale nechtějí jezdit na skútru. Za pár týdnů jsme nestíhali objednávat nové dodávky. Letošní novinkou se stejným motorem ale jinou karoserií a řadou dalších věcí je typ 300SR, tedy snadno ovladatelná sportovní kapotovaná motorka pro začínající sportovce. I po ní už registrujeme masivní poptávku – třeba i ze strany mladých děvčat.

Kdo je typickým zákazníkem motocyklů CFMOTO? Jde o úplného začátečníka s motocykly nebo k vám přechází i zkušení jezdci z jiných značek?

Zajímavá otázka. Pro velkou část zákazníků je to první nebo druhá motorka. Typicky jde o normálně pracující táty od rodin se stabilizovanou životní situací, kteří s motorkami úplně začínají nebo se k nim vrací po delší době a řeší, jestli koupit renomovanou ojetinu nebo nový stroj. Řeší recenze, zkušenosti, nepotřebují nutně závodění, a naopak hledají pohodové svezení. U nás dostanou od zavedeného importéra za relativně málo peněz hodně muziky, osvědčenou techniku a pětiletou záruku.

Jak bojujete se zažitými stereotypy a vnímání čínské značky jako něčeho méněcenného, které do jisté míry stále přetrvává?

My sami se z CFMOTa nesnažíme dělat za každou cenu něco, čím není, tedy „high end“ motorku srovnatelnou s těmi s trojnásobnou cenovkou. Říkáme lidem, že si za svoje peníze mohou koupit poctivě postavený stroj s kvalitními komponenty od renomovaných motocyklových dodavatelů a velmi dobrými a čitelnými jízdními vlastnostmi. Z hlediska čínské produkce nicméně nabízíme opravdu prémiovou čínskou značku, která na svém domácím trhu neskutečně roste a je nejpopulárnějším brandem. Ostatně i u nás se za velmi krátkou dobu dostala do bližšího povědomí a již nyní víme, že letošní rok opět zdvojnásobíme prodeje. Neřešíme konkurenci, děláme to nejjednodušší, co můžeme – zveme lidi, aby se svezli a sami si udělali obrázek. Reakce lidí jsou pak všeříkající – samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu.

Platí, že není špatné motorky, ale špatné volby motorky?

Stoprocentně. Každý by si měl motorku před koupí nejdříve „osahat“, čímž předejde pozdějšímu zklamání.

Možná ne každý ví, že český dovozce JOURNEYMAN má díky své letité tradici a prodejním úspěchům na základě zpětné vazby od svých zákazníků i vlastních poznatků možnost ovlivnit naladění a provedení jednotlivých modelů. To mi při srovnání velikosti čínského CFMOTa a maličkého českého trhu zní jako sci-fi.

Nechci, aby to vyznělo nabubřele, ale za léta, co s CFMOTO spolupracujeme, se mezi námi vyvinula nadstandardní spolupráce, vzájemný respekt a přátelské osobní vazby. Díky tomu je možné, že jako jedni z mála na světě i v Evropě dostáváme k testování předprodukční motocykly a čtyřkolky k posouzení jejich možných nedostatků. Třeba u MT650 jsme řešili předsazení řadicí páky, která byla zbytečně blízko stupačce, takže se člověku nepřirozeně kroutila noha. V příštím modelovém ročníku potom tento detail v sérii skutečně vylepšili podle našich představ. Proto je pro nás také velmi cenná každá zpětná vazba od jednotlivých zákazníků. Na podzim jsme dostali k testům krásný cafe racer 700CL-X Heritage, aktuálně pak máme jako jedni z mála k dispozici klíčový model následujících let – velké cestovní enduro CFMOTO 800MT s motorem 799cc z KTM. Plně vybavený kus, který bude na trhu až v roce 2022, jsme dostali dokonce jako úplně první na světě a v rámci dlouhodobého testování poctivě najíždíme tisíce kilometrů…

Pod pojmem čínská firma si člověk představí ctihodného manažera ve vázance s čínským odznáčkem na klopě a hejno pomocníků, kteří hltají každé jeho slovo a zapisují si je. Jak je to u CFMOTO?

CFMOTO v tomto směru rozhodně není typickou čínskou firmou, ale silně zde převažuje evropský způsob řízení, většina vysokých manažerů má i evropské vzdělání a praxi, díky čemuž dokáží mnohem lépe reflektovat požadavky a motivace evropských zákazníků a není takový problém jim něco vysvětlit. Důležitým faktorem je i to, že v Rakousku je i evropská kancelář s viceprezidentem CFMOTO Europe, se kterým jsme také v pravidelném kontaktu.

Jaká další pozitiva přináší výsadní postavení Journeymanu mezi ostatními importéry CFMOTO?

Je to třeba přístup k různým citlivým informacím, které nám opět dávají možnost ovlivnit formát nového produktu. Journeyman je v tuto chvíli šestým největším prodejcem CFMOTO na světě, což je při velikosti naší země a Slovenska, které také zásobujeme, skutečný úspěch.

Reklama

Jak máte vyřešenou servisní síť a dodávky náhradních dílů?

Globálně (myšleno čtyřkolky i motorky) máme více než 70 dealerů v Čechách a na Slovensku, kteří jsou rovnoměrně rozložení v jednotlivých regionech, takže se zákazník nemusí bát, že by se mu nedostalo včas servisní podpory. Motorková síť je menší, ale rozmístěna s logikou vzhledem k velikosti obou zemí a vzhledem ke zkušenostem dealerů. Máme samozřejmě centrální sklad plný náhradních dílů, který je hlavně díky čtyřkolkám opravdu narvaný k prasknutí. Ono je to naprosto nezbytné, neboť značka CFMOTO dnes pokrývá ve čtyřkolkovém oboru takřka neuvěřitelných 60% trhu, takže vzhledem k ročním tisícovým prodejům našich čtyřkolek Gladiator musíme mít opravdu slušně zásobený sklad dílů i příslušenství. Navíc vzhledem ke strategické poloze uprostřed Evropy často suplujeme i „centrální CF sklad“, který jako takový v Evropě není. My jsme ale schopni dodávat i dalším CFMOTO importům a funguje mezi námi velmi dobrá vzájemná komunikace a obchod. Vždy bylo naší prioritou, aby jak zákazník, tak dealer, čekal co nejméně na díly a mohl po jakémkoliv problému zase brzy jezdit. U motocyklů se sklad postupně plní s tím, jak přibývají nové modely a navyšují se prodeje motorek CFMOTO, které se pohybují již ve vyšších stovkách kusů… Letos se nás bohužel kvůli covidu-19, podobně jako všech ostatních dovozců, týkají některé obtíže s dopravou – a to jak náhradních dílů, tak i motocyklů a čtyřkolek jako takových, nehledě na enormní růst cen přepravy. Samozřejmě se snažíme na situaci reagovat a předzásobit se tak, abychom mohli naše zákazníky uspokojit v rozumných lhůtách.

Jak vnímáte příchod dalších čínských značek na český trh?

Čtyřkolkový trh je v našich končinách víceméně x let konsolidován, tady žádné velké změny vzhledem k omezenému počtu výrobců vozidel typu ATV/UTV/SSV nenastávají. Další „brzdou“ je i stále složitější homologování pro normy EURO (aktuálně EURO 5) pro Evropu. CFMOTO jako jedna z mála – ne-li jediná – nabízí oba druhy aktuálně schválených čtyřkolkových homologací, tedy kategorie T (T1, T3) i L7e EURO5. U motocyklů se objevují nové značky, ale zatím žádná nová nedisponuje podobnými parametry či partnerstvím, jako má CFMOTO s KTM. Obecně jsou evropské země výrazněji zaměřeny na vyšší kubatury, i u nás jsou nejprodávanější modely 650 a s příchodem nových 700 a 800 cm3 to budou jistě tyto modely. Tudíž samozřejmě další čínské značky vnímáme, ale nejsou tak úplně přímou konkurencí k našim stávajícím modelům s výjimkou třístovek.

Není tajemstvím, že na trh se chystá další průlomový model CFMOTO a sice velké enduro 800MT s motorem z KTM 790, jaké od něj máte očekávání a v čem bude jeho hlavní síla?

Ano, jak jsem již uvedl, máme jedinečnou možnost se podílet na finálním testování klíčového modelu, který bude nepochybně nosným motocyklovým CFMOTO produktem následujících let. Kategorie cestovních endur je zdaleka nejpopulárnější a tato novinka už nyní, takřka rok před uvedením na trh, vzbuzuje velký zájem. Skvělá výbava, velikost, silný a osvědčený KTM motor, spousta moderních technologických „vychytávek“, špičkový design od španělského designéra Carlese Solsony Martiho (podílel se mj. na designu motocyklů MV Agusta) a samozřejmě očekávaná zajímavá cena a navrch záruka 5 let, kterou poskytujeme na všechny produkty CFMOTO. To jsou hlavní argumenty, které už nyní hodně lidí lákají. Z našich aktuálních výstupů na tomto motocyklu, jehož ambasadorem a vrchním testovacím jezdcem je motocyklový rekordman, dobrodruh a cestovatel Jaroslav Šíma, již víme, že je to motorka vyladěná skvěle. Pro cestovatele naprosto dokonale vyvážená a komfortní. Jarda běžně na motorkách najíždí neskutečné porce kilometrů, ale u tohoto prvního kusu, který začal jezdit právě v ČR, již kroutí přes 10.000 km za necelé dva měsíce…Své ambasadorství, a možnost být testovacím jezdcem takto očekávaného motocyklu, vzal velmi vážně a opravdu se pustil do dlouhodobého testu s plnou vervou ;).

Nakonec snad mohu ještě zmínit, že spolupráce CFMOTO s KTM přinese do budoucna v motorkové branži další hodně zajímavé projekty…

Reklama
Zdroj: Autosalon.tv

Diskuze

Boris - 14.11.2021 21:36:54
"Konkurenci zatápí nejen cenou" Nevím, čím jiným by mohla čínská motorka zatápět :-o kvalitou tedy rozhodně ne. Kdo nemá styl a je mu jedno na čem jezdí, nechť si to koupí a nechť mu slouží alespoň pár kilometrů cestou domů.
kukolar - 09.09.2021 09:43:53
JAN jasnéééé ty maš aj klavesnicu nemecku, myš emericku,celý počítač robia angláni a telefon maš švajčiarsky :D :D :D

Krásné a levné motorky pro osmnáctileté. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 300SR a 300NK

Mezi sebou jsme porovnali dva cenově dostupné motocykly, které je možné řídit s řidičákem skupiny A2
06.07.2021 10:27
|
4
Reklama

Nejzábavnější vozidlo roku 2020: Test buginy CFMOTO Gladiator Z1000 Sport očima tří různých řidičů

Má homologaci jako traktor, ale jezdit s ní mohou držitelé řidičáku skupiny B
14.01.2021 19:50
|
0

Spojení čínských cen a kvality KTM na Čechy zabírá. CFMOTO už je trojkou na trhu motorek a čtyřkolek

"Dospělé" motocykly prodává za ceny lehce nad sto tisíc. Mezi čtyřkolkami jednoznačně kraluje
12.12.2020 13:41
|
12

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV