Reklama
Motorky

Krásné a levné motorky pro osmnáctileté. Vyzkoušeli jsme CFMOTO 300SR a 300NK

Mezi sebou jsme porovnali dva cenově dostupné motocykly, které je možné řídit s řidičákem skupiny A2
Zdroj: Robin Běhal

Jste začínající motorkář a ještě nemáte věk na velkou mašinu? Nebo jen sháníte kompaktní a lehce ovladatelnou motorku do města s nízkou cenovkou? Právě pro vás jsme otestovali a mezi sebou porovnali motocykly CFMOTO 300SR a 300NK z pohledu začátečníka. 

Nejdříve se představím. Je mi 20 let a má motorkářská kariéra je teprve v plenkách. Po boku zkušeného Sršně jsem spíše komár. Od doby, co mi na řidičském průkazu skupiny A2 uschl inkoust, jsem vyzkoušel jen pár mašin. V tomto případě ale neberu svou nezkušenost jako nevýhodu, naopak - kdo jiný by měl testovat motocykly pro začínající motorkáře než samotný začátečník? 

CFMOTO 300NK

Nejdříve si pojďme motorky od čínského výrobce CFMOTO představit. Začneme naháčem 300NK, který je na trhu o nějakou dobu déle, než sportovní "eSRko". Svým charakterem převážně cílí na začínající jezdce, jako jsem právě já. Na první pohled upoutá povedeným agresivním vzhledem, navrženým v rakouském designovém studiu Kiska. O pohon kompaktní nekapotované motorky se stará jednoválec s objemem 292 kubíků, který ze sebe dokáže vyprodukovat dostatečných 27 koní (20,5 kW). Výkon je na zadní kolo přenášen pomocí 6stupňové manuální převodovky bez antihoppingové spojky. Jelikož se jedná o nahatou mašinu, je posez za širšími řidítky vzpřímený a velmi přirozený. 

Ve městě je "eNKačko" jako ryba ve vodě

Teď ale k tomu nejdůležitějšímu, a to k jízdním vlastnostem modelu 300NK. Po prvním osedlání naháče jsem byl překvapený, jak kompaktní a lehká motorka to vlastně je. I po několika kilometrech jsem si na naháče stále musel zvykat, jelikož oproti jiným motocyklům, na kterých jsem doposud jezdil, bylo eNKačko extrémně hyperaktivní, což s sebou přinášelo jisté výhody, ale také nevýhody. Například jízda na dálnici byla s naháčem nepříjemná. Motorka se při vyšších rychlostech chovala nervózně a byla velmi náchylná na poryvy větru. Na druhou stranu na klikatých silnicích jsem se modelu NK nemohl nabažit. Do zatáčky se stačilo jen podívat a motorka ihned změnila směr. Občas jsem byl až překvapen z toho, jak rychle a s jakou lehkostí dokázala čínská mašina přecházet z jednoho náklonu do druhého. 

Na okreskách jsem také ocenil velmi živý jednoválec, který sice nedokázal vyvinout převratnou porci koní, ale méně početné stádo lichokopytníků dokázal kompenzoval zábavným charakterem motoru. Pochvalu si také zaslouží převodovka, která tam sázela kvalty jako po másle. Jen škoda absence antihoppingové spojky, která by se v motorce pro začátečníky rozhodně neztratila. Pokud bych měl vypíchnout nejlepší vlastnost motorky CFMOTO 300NK, byla by to rozhodně hbitost ve městě. Abych jenom nechválil, musím naháče pokárat za velkou vůli v plynu, titěrné ovladače na řidítkách a za laciné zpracování některých komponentů. 

Detailní informace naleznete v galerii pod tímto textem.

CFMOTO 300SR

Musím se přiznat, že mnohem více než naháč mě zaujala druhá třístovka od značky CFMOTO. Sportovní motorka s označením 300SR se po designové stránce neskutečně povedla a pro mě je to vůbec nejhezčí mašina s výkonem do 35 kW. Díky kapotáži působí dospělejším a výrazně agresivnějším dojmem. Techniku má pak eSRko naprosto shodnou s modelem 300NK. Takže tu nechybí například dvoupístkové brzdy vpředu a systém ABS, moderní 5,5 palcový TFT displej a nebo LED osvětlení. 

Revírem modelu SR jsou klikaté a hladké okresky

Jestli se mi jízdně naháč NK líbil, tak do sportovnějšího modelu SR jsem se doslova zamiloval. Kapotovaná motorka mi přišla výrazně stabilnější a celkově lépe odladěná. V zatáčkách sice nebyla tak hbitá, ale na druhou stranu jsem se na ní cítil jistěji a dokázal jsem s ní jezdit zákruty mnohem svižněji. Díky sportovnější poloze za řidítky jsem měl navíc lepší kontakt s vozovkou a tudíž jsem mohl lépe vnímat, co se pode mnou děje. Podvozek je optimálně vyvážený - nepostrádá potřebnou tuhost a čitelnost do zatáček, ale snese i horší povrch silnice.

Nevím, zda mi to jenom přišlo, ale při přesedání z naháče na sporťák mi přišlo, že model SR má o chlup línější motor v nízkých otáčkách. I zvuk z výfuku mělo "eNKačko" krapet dramatičtější. To ale nezměnilo můj názor na to, že sportovní CFMOTO je za mě celkově lépe vymyšlené. Už jen samotný design je důvod, proč bych o nákupu této motorky reálně uvažoval. Pokud bych měl kapotované mašině něco vytknout, tak by to určitě byla zpětná zrcátka, která sice skvěle doplňovala vzhled přední části motocyklu, ale při jízdě v nich kvůli špatnému umístění a vibracím nebylo absolutně nic vidět. 

Detailní informace naleznete v galerii pod tímto textem. 

Shrnutí a závěr

Obě třístovky od čínského výrobce CFMOTO mají své dětské nemoci, ale jejich dobré jízdní vlastnosti a nízká cena je hravě zastíní. Pokud bych měl motorky porovnat mezi sebou, přišlo mi, že model NK je výrazně ovladatelnější a hodí se převážně do města. Sportovní 300SR je naopak dominantnější na okreskách a pyšní se povedenějším designem. Osobně bych bral raději kapotované eSRko a to nejen proto, že se mi na něm jezdilo o trošku lépe a celkově mi přišlo více dotažené do detailu. Příplatek
10 000 Kč určitě stojí za to. Těch 102 990 Kč s daní, který výrobce za fešný sporťák žádá, je totiž skoro zadarmo, nehledě na pětiletou záruku a širokou servisní síť. 
Reklama

Diskuze

Martin - 11.08.2021 09:52:45
Kdo osmnáctiletý by chtěl v roce 2021 Jawu proboha?
Jarmil - 06.07.2021 22:10:31
No jawa ohc je 400ccm a je levnější a výkonnější.

Přehled nejzábavnějších nahatých motocyklů, které se dají pořídit do 200 tisíc korun

Vybrali jsme pět cenově dostupných lehce ovladatelných naháčů
23.06.2021 16:08
|
1
Reklama

Na motorky Dongma stačí řidičák na auto. Přitom některé dokáží jet až 150 km/h, a to bezemisně

Elektrické motocykly dorazily na na český trh. Je na výběr rovnou ze tří modelů
02.06.2021 19:42
|
21

Nejzábavnější vozidlo roku 2020: Test buginy CFMOTO Gladiator Z1000 Sport očima tří různých řidičů

Má homologaci jako traktor, ale jezdit s ní mohou držitelé řidičáku skupiny B
14.01.2021 19:50
|
0

Kvůli neznalosti doplňkové zelené šipky dochází ke zbytečným nehodám. Řidiči nevědí, co znamená

Když na semaforu svítí zelená šipka umožňující odbočení, musí dát řidiči přednost v jízdě. Proč?
10.08.2022 07:30
|
36

Benzín se dostal pod 40 Kč/l, jen je nutné vědět, kde natankovat. Většina pump totiž dál „rejžuje“

V síti u nás tradičně nejlevnějších pump mohou řidiči natankovat Natural 95 za 39,90 Kč/l
05.08.2022 07:44
|
14
Reklama

Tip na trip: Nejvyšší horská dráha v Evropě a atrakce simulující zrychlení vozu Bugatti Veyron

Navštívili jsme Europa-park, ve kterém si najde zábavu každá věková skupina
04.08.2022 11:09
|
1

Test Hyundai Santa Fe PHEV: Nejdostupnější sedmimístný plug-in hybrid na trhu

Vyzkoušeli jsme modernizovanou vlajkovou loď korejské automobilky s plug-in hybridním pohonem
02.08.2022 07:41
|
8
Reklama
Autosalon TV