S jarním počasím přichází fenomén víkendových motorkářů. Tady jsou jejich smrtelně nebezpečná místa
Oteplení na silnice vrátilo nabuzené motorkáře. Jízda na motorce je v Česku spíš víkendovým zpestřením než způsobem, jak se dostat do práce. Potvrzují to data Portálu nehod. V sobotu a neděli totiž policie mnohem častěji řeší nehody, kde je alespoň jedním z účastníků řidič motocyklu.
Nejhorší jsou prázdniny
Portál nehod ve své analýze zkoumal, jak se mění podíl nehod motorkářů na všech nehodách v průběhu roku. Zatímco v lednu je těchto nehod jen 0,21 procenta, v červenci a srpnu podíl přesahuje šest procent (6,34 % a 6,28 %). A výrazně se mění i v průběhu týdne. O víkendu se totiž podíl nehod motorkářů pohybuje okolo pěti procent, zatímco v pracovní dny klesá pod tři procenta.
Zajímavá jsou zjištěná data týkající se denní doby, kdy motorkáři nejčastěji bourají. Potvrzují, že motorka je u nás spíš zdrojem zábavy. Motorkáři totiž nejčastěji nebourají během ranní nebo odpolední špičky jako řidiči aut při cestách do práce. Nehodovost jezdců na motocyklech prudce roste kolem poledne a kulminuje okolo šestnácté hodiny.
Trojice nebezpečných míst pro víkendové vyjížďky
Portál nehod zároveň vybral tři místa, kde by si při víkendové vyjížďce měli dát pozor nejen motorkáři, ale i ostatní řidiči. Jsou totiž oblíbeným cílem víkendových jezdců na motocyklech, kteří zkoušejí rychlou a nebezpečnou jízdu. Týká se to i okresu Česká Lípa. Rizikové místo je na 54. kilometru silnice I. třídy číslo 9. Konkrétně jde o křížení se silnicí třetí třídy číslo 2702 spojující Drchlavu a Chlum. Křižovatka je sice na přehledném místě po dlouhém rovném úseku ve volné krajině. Jenže právě ten láka motorkáře k riskantnímu předjíždění pomalejších vozidel. Nejčastějším důvodem karambolů motorkářů na této křižovatce je právě předjíždění vozidla odbočujícího doleva na vedlejší silnici.
Další rizikové místo najdeme poblíž obce Stará Huť v okrese Uherské Hradiště. Jde o zatáčku na 50. kilometru silnice I. třídy číslo 50. Krásná krajina vrchoviny Chřiby láká k víkendové jízdě s ostrými zatáčkami. Právě tam ale mnozí motorkáři náročnou jízdu nezvládnou kvůli příliš vysoké rychlosti a havarují.
I třetí rizikový úsek přitahuje jezdce zatáčkami. Je na silnici I. třídy číslo 44 mezi Loučnou nad Desnou a Červenohorským sedlem v okrese Šumperk. Serpentiny s řadou ostrých zatáček na horské silnici vyžadují od motorkářů maximální soustředění v kombinaci s jízdními dovednostmi a odhadem bezpečné rychlosti.
Pozor na výtluky a kamínky po zimě
Nehody motorkářů velmi často spojuje jeden problém. Rádi jezdí na silnicích se zatáčkami, které jsou pro ně adrenalinové. Často ale špatně odhadnou situaci, ztratí kontrolu nad motocyklem a vjedou do protisměru.
Dalším faktorem zbytečných nehod na motocyklech bývá fakt, že víkendové vyjížďky často vedou po méně udržovaných silnicích nižších tříd s dírami, výtluky a s neuklizeným štěrkem po zimní údržbě. I tam může motorkář snadno ztratit kontrolu nad svým strojem a fatálně havarovat.
Podle zjištění Portálu nehod rychlá jízda dominuje u mladých řidičů. S rostoucím věkem její podíl klesá a roste podíl nehod způsobených nezvládnutím řízení. „Mladí motorkáři častěji zkouší, kolik to dá, ale rizikem je pro ně menší zkušenost a nevyježděnost. Příkladem mohou být nehody, kdy jedou ve vzduchové kapse za nákladním vozem. A nepřiměřená rychlost ve spojení s neodhadnutím rozdílné brzdné dráhy pak bývá příčinou nehody. Málokdo si totiž uvědomí, že brzdná dráha motorky je v některých případech delší než u osobního vozu, který je třeba motorkář zvyklý řídit,“ upozorňuje Jan Chalas z Portálu nehod.