Reklama
Motorky

Nové motorky od Suzuki mají stejný motor, ale cílí na odlišné typy jezdců. Cenovkou zaujmou obě

Testovali jsme naháč Suzuki GSX-8S a cestovní endura Suzuki V-Strom 800DE a 1050 DE
Zdroj: Tiskový servis Suzuki

Tradiční japonská značka Suzuki představila pro letošní rok dvě velké novinky pod označením GSX-8S a V-Strom 800DE. Přestože jde o stroje s totožným motorem, při našem testování se ukázalo, že jejich charakter a cílové skupiny těžko mohou být odlišnější. Naháč je ideální motorkou pro jezdce a jezdkyně menších postav, kteří preferují ježdění na kratší trasy po silnicích. Cestovní enduro vybízí k delším výletům i mimo zpevněný povrch, za řídítky by ale měli být lidé větších postav.

Ideální stroj pro začátečníky

Srdce je u obou nových motorek značky Suzuki naprosto totožné – nový dvouválcový kapalinou chlazený motor s objemem 776 ccm a maximálním výkonem 62 kW (84 koní). Rozhodně ale nejde o žádná dvojčata, což ukázaly i naše první krátké jízdní dojmy. Naopak.

Už když si na nový naháč Suzuki GSX-8S sedám, mám pocit, že na něm budu vypadat trochu jako vosa na bonbónu. Přestože jde o ideového nástupce modelů Bandit a SV, připadá mi mnohem menší než můj starší Bandit 650.

A podobný pocit z něj mám i na silnici. Naháč se v zatáčkách vodí až neuvěřitelně snadno a lehce. Jde o agilní motorku, která i přes relativně nízký maximální výkon působí díky vysokému kroutícímu momentu motoru v nízkých a středních otáčkách příjemně čiperně. Když vezmu za plyn, ozývá se z výfuku sportovně chraplavý zvuk.

Kvůli chybějícímu štítku proti větru je jízda příjemná maximálně do rychlostí nižších než 130 km/h, pak už je to spíš trápení. Takže jde o motorku na ježdění „kolem komína“, po městě, nebo po běžných silnicích. Na dálnici bych se s ní moc často nevydával.

Parádně funguje oboustranný quickshifter, kvalty tam bez spojky padají zcela samozřejmě jak ve směru nahoru tak dolů. Nemám čas zkoušet jednotlivé výkonové mapy nebo nastavení elektroniky, jezdím jen v nejostřejším režimu se zapnutou trakcí. I tak ale stačím zaznamenat, že ABS funguje velmi příjemně a kontrola trakce umožňuje i u starších motorek neodpustitelné věci jako brzdění uprostřed zatáčky na ne zrovna ideálním povrchu.

Suzuki GSX-8S je ideální motorkou pro začátečníky, drobnější postavy, ženy a jezdce, co nehledají stroj na dálkové cestování, ale spíše na kratší vyjížďky.

SUV mezi motorkami

Na programu jsou testy tří hlavních novinek Suzuki pro letošní rok, a tak po naháči sedám na jeho pravý opak – nový V-Strom 1050DE. Aby bylo jasno, největší V-Strom (dělá se ještě osmistovka a šestistovka) samozřejmě není úplnou novinkou, nová je jeho terénnější varianta DE. A také samozřejmě nemá stejný motor jako novinkové Suzuki GSX-8S a Suzuki V-Strom 800DE. Pohání ho objemnější dvouválec s více než litrovým objemem a výkonem až 102 koní.

Jestliže jsem si u naháče připadal jako vosa na bonbónu, u největšího Suzuki V-Strom tancuji na špičkách, abych vůbec z motorky dosáhl na zem. A to samozřejmě není u tak těžkého stroje (252 kg pohotovostní hmotnosti) při manipulaci na parkovišti nebo při malých rychlostech vůbec příjemné. Jakmile se rozjedu, cítím se na silnici dobře, ale v terénu mám zase strach, že největší V-Strom někde položím, protože ho třeba při otáčení na jedné noze prostě neudržím. Raději obříka rychle vracím a beru si úplnou novinku - V-Strom 800DE. Na tu už dosáhnou i střední postavy, takže se cítím při manipulaci na parkovišti o něco lépe.

Dvouválcový motor s pořádnou porcí točivého momentu v nízkých a středních otáčkách působí velmi příjemně i v útrobách cestovního endura. Vlastně tady dává ještě větší smysl než u naháče. Motorka se na asfaltu chová až překvapivě agilně. Těžiště je sice samozřejmě výš než u GSX-8S, ale níž než u velkého V-Stroma, takže jízda v zatáčkách není žádné utrpení. Při cestování na delší vzdálenosti potěší mnohem přirozenější poloha sezení než u naháče se stejným motorem.

Suzuki V-Strom 800DE je takové SUV mezi motorkami. Samozřejmě, že nejde o žádný krosový speciál, ale s rozumným obutím si dokáže poradit i s těžšími terénními nástrahami, než je třeba polní cesta. Vzhledem k výšce a hmotnosti prostředního V-Stroma jsem z něj měl na lesní trati ještě značný respekt, ale někteří kolegové statnějších postav se dokázali proplétat i na speciální terénní vložce, kterou jsme měli k dispozici ve specializovaném areálu, mezi kořeny a kameny. Nebáli se ani náročnějších skoků.

Stejně jako u naháče jsem neměl dostatek času seznámit se s veškerou elektronikou umožňující nastavení výkonových map, ABS i kontroly trakce, ale stačil jsem ocenit stejně dobře fungující oboustranný quickshifter jako u GSX-8S (k dispozici je nově i u největšího V-Stroma).

Kdybych si měl vybrat mezi V-Stromem 1050DE a novým 800DE, tak se svou výškou 175 cm neváhám ani vteřinu. Novinka ale zřejmě zamotá hlavu i větším a těžším jezdcům, protože v její prospěch hovoří i o více než sto tisíc korun nižší cena. A pro menší motorkáře je v nabídce ještě subtilnější a levnější šestistovka.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Suzuki Jimny je v terénu nezmar a v autobazaru nevídaný úkaz, za který se platí zlatem

Osobní Suzuki Jimny se jako nové prodávalo ani ne za půl milionu, dnes stojí v bazaru 800 tisíc
13.04.2023 15:21
|
0
Reklama

Suzuki S-Presso je miniaturní SUV pro obyčejné lidi. Stojí lehce přes 200 tisíc, jezdí za málo

Litrový benzinový motor se třemi válci slibuje spotřebu 4,4 litru benzinu na 100 km. Síly mnoho nemá
05.12.2022 15:45
|
5

Suzuki na českém trhu prodloužilo záruku. Nabízí pět let na vozy a 15 let na asistenci

Nabídka platí pro všechny nové modely prodané v Česku do ujetí 150 tisíc kilometrů
30.11.2022 10:35
|
3

Jezdili jsme autem v pelotonu Tour de France. Je to adrenalinová rallye

Vjezd mají povolen převážně elektromobily. Za jejich volanty najdete bývalé závodníky
22.07.2024 14:30
|
3

OCTA má vládnout terénu i asfaltu. Exkluzivně jsme poznali nový nejbrutálnější Defender všech dob

Výkon 635 koní. Světlá výška víc než 32 cm. Vibrátory v sedačkách. Cena bezmála pět milionů korun
03.07.2024 17:31
|
1
Reklama

Facelift udělal z dřívějšího otloukánka od Škodovky příjemné auto. Některé mouchy však nevychytal

Otestovali jsme Škodu Kamiq 1.0 TSI 85 kW DSG téměř s maximální možnou výbavou
28.06.2024 10:10
|
4

Mercedes vylepšil až sedmimístné SUV s cenovkou škodovky. GLB stále konkuruje i novému Kodiaqu

Jízdní vlastnosti jsme si užili víc než před čtyřmi lety. Některé nové ovládací prvky ale pijí krev
23.06.2024 18:02
|
3
Reklama
Autosalon TV