Reklama
Bonusy k TV pořadu

Majitele naftových aut čeká další zdražení. Bude chybět kapalina, bez které ani nenastartují

Kvůli drahému plynu se firmám nevyplatí produkovat AdBlue. Některé stojí úplně, jiné omezily výrobu
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Jakoby nestačil velký rozdíl v ceně benzinu a nafty, řidiče moderních aut se vznětovým motorem pravděpodobně čeká další problém. Tentokrát se týká syntetické močoviny známé jako AdBlue. Kvůli drahému plynu je totiž většina firem nucena omezit nebo dokonce zcela zastavit její produkci. Problémem, o kterém jako první informovala tisková agentura Reuters, se týká osobních i nákladních vozidel. Nedostatek AdBlue by tak mohl ochromit celou silniční přepravu. Situace na českých čerpacích stanicích je však prozatím poklidná. Zjistil to Autosalon, když oslovil jejich provozovatele.

Bez AdBlue nepojede ani traktor

Ještě donedávna byla kapalina AdBlue levnější než minerální voda, v současnosti se však ceny vyrovnají pohonným hmotám. A dost možná bude ještě hůř. Většina firem včetně největšího německého výrobce SKW Piesteritz upozorňuje na možný nedostatek této tekutiny. Důvodem jsou vysoké ceny plynu, který je hlavní surovinou potřebnou pro výrobu AdBlue. Podniky se tak každý měsíc dostávají do obrovských finančních propastí, z nichž jedinou cestou je omezení nebo úplné zamezení produkce.

Mluvčí SKW Piesteritz pro agenturu Reuters uvedl, že společnost za měsíc ztratí tolik, kolik vydělá za rok. I přesto byl ale německý gigant ze strategických důvodů donucen výrobu po několikadenní odstávce znovu obnovit. Vyrábí se však co nejméně. Stejný scénář platí také u předních polských firem.

Nedostatek močoviny může zastavit nejen osobní, ale i nákladní dopravu. Téměř každý kamion, traktor či stavební stroj poháněný naftovými motory totiž potřebuje příměs AdBlue k vyčištění zplodin. „Žádné Adblue znamená žádné nákladní vozy. A to znamená žádné dodávky,“ řekl deníku Bild generální manažer BGL Dirk Engelhardt. Velcí přepravci si tak začínají vytvářet zásoby.

Situace v Česku je ještě poklidná. Dvě námi oslovené čerpací stanice žádný výraznější zájem o AdBlue zatím nezaznamenaly. A zásob je prý také dostatek. Co se týče cen, vyplatí se kupovat močovinu přímo ze stojanu, kde například na Tank ONO stojí litr 35,90 Kč. U čerpací stanice ORLEN Benzina už se cena pohybuje kolem 50 Kč za litr, i tak je ale levnější než v kanystrech, kdy vyjde i na 80 Kč za litr. Jak se situace vyvine dál, zůstává prozatím otázkou. Dokud se však ceny plynu nesníží, zlepšení situace nelze očekávat, odkazuje SKW.

Co je to AdBlue?

AdBlue je kapalné aditivum, jehož úkolem je snižovat emise oxidů dusíku ve výfukových plynech. Pod tímto označením se ukrývá směs deionizované vody a močoviny, která je v něm zastoupena 32 až 34 procenty. Je to mimo jiné kvůli bodu zmrznutí okolo 10 až 11 stupňů Celsia. Celý proces pak probíhá tak, že plyny, které zbydou po spálení palivové směsi ve válci, následně putují výfukovým systémem k filtru pevných částic, který je zbaví sazí. Poté je ke škodlivým plynům pomocí řídící jednotky vstřikována právě kapalina AdBlue. Ta se v horku promění na čpavek a ten rozkládá oxidy dusíku na dusík a vodu, respektive vodní páru. Poměrně složité, ale dosti účinné.

Pokud se stane, že AdBlue v nádrži dojde, řidič po vypnutí motoru už nenastartuje. Důvod však není technický, ale legislativní. Motor by sice mohl běžet dál, jenže předpis to zakazuje. Automobilky proto své modely nastavují tak, aby nebylo možné jezdit bez doplnění tohoto roztoku. Palubní počítač by měl ale řidiče dlouho předtím upozorňovat, že mu močovina v nádrži dochází.
Reklama

Diskuze

Roman Hotar - 21.09.2022 23:27:27
Mám rotačku 1.9tdi takže si tu adblue můžou strčit někam :D moje auto ani neví co to je :D
PICHAV - 21.09.2022 13:26:19
PROBLEM LIDI JE !!! ZE SE ZE VSEHO HNED POTO !!! KDYBY NIC NEBO JENOM MALE TOTO !!!! TAK V KLIDU PREMYSLIM A RESIM !!!! A KAPALINA Z MALE TOTO !!!! BY MOHLA POMOCI !!!! KDYZ UZ NE K JIZDE TAK KE KONCI DALSIHO NAFTAKA !!!! TAK CI JE VINA ZE NENI MOCOVINA ?

Ušetřit za palivo zní v dnešní době jako utopie. Existují ale finty, jak jezdit levněji

Autosalon oslovil odborníky z různých oborů, aby mu poradili, jak nejlépe ušetřit za palivo
14.09.2022 10:56
|
4
Reklama

Známe triky, jak v době drahých pohonných hmot ušetřit palivo. Je to o vás

Špatný jízdní styl zvyšuje spotřebu až o pětinu. Naškudlit se dá ale bezbolestně i víc
30.08.2022 07:33
|
4
Reklama

Francouzi zuří. Majetní Švýcaři si k nim jezdí pro levná paliva

Inflace a zvýšení cen je znát napříč Evropou. Vynalézaví Švýcaři tak využívají příhraniční výhodu
29.08.2022 16:18
|
4

Ke snížení uhlíkové stopy má pomoct nová generace paliv. Vyrábět se budou nejspíš z biomasy

Cesta k optimalizaci výroby nebude jednoduchá. Spojení několika japonských automobilek je vítané
29.07.2022 14:42
|
3

Honda dál šokuje Evropu, na trh chrlí jedno auto roku za druhým. Nové kompaktní SUV má minimum chyb

Honda je jednou z mála automobilek, které elektrifikace prospěla. Zbrusu nové ZR-V je toho důkazem
08.12.2023 13:15
|
9

Nejprodávanější elektromobil v Česku si výrazně polepšil. Je ještě rychlejší a dojede dál

Škoda v rakouských Alpách představila inovovaný Enyaq spolu s nejluxusnější výbavou. Svezli jsme se
06.12.2023 16:04
|
4
Reklama

Řidiči se v zimě nevědomky dopouští závažného přestupku. Hrozí za něj dokonce i zákaz řízení

Policii podle vyjádření mluvčího neobměkčí ani výmluva na aktuální špatné počasí či kalamitu
05.12.2023 08:02
|
42

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2
Reklama
Autosalon TV