Reklama
Řidičův chleba

Za čas promarněný v kolonách si řidiči mohou převážně sami. I proto, že nepoužívají blinkry

Zácpy často vznikají na první pohled bez důvodu. Problém je ale i jízda ve stylu brzda-plyn
Zdroj: prima.iprima.cz

Pomineme-li fakt, že kolony vznikají ve zúženích nebo u dopravních nehod, často se na silnici můžeme potkat s takovými, které na první pohled nemají žádnou příčinu. Z ničeho nic se najednou rozjedou a za pár set metrů se provoz znovu zpomalí a my trávíme čas v dlouhých frontách. Většinou si právě za takové situace, kterým se říká fantomové kolony nebo také kolony bez důvodu, můžeme sami.

Mnoho řidičů má problém s plynulou jízdou a bezpečnými rozestupy. Ideálním rozestupem je takový, při kterém nemusíte během zpomalování vyloženě brzdit, ale stačí sundat nohu z plynu. Odborníci připomínají, že pořekadlo „spěchej pomalu“ platí v provozu více než kde jinde. Řidič, který spěchá, kličkuje a snaží se předjíždět, vyvolává řadu nebezpečných situací a možná nevědomky nutí ostatní řidiče brzdit. A to je začátek všech fantomových kolon.

Už při malém zpomalení jednoho jediného auta musí to za ním zpomalit o trochu víc a další ještě víc. Výsledkem je řetězová reakce a tvorba kolony. A to vše jen kvůli nedostatečné bezpečné vzdálenosti a nepozornosti. Taková situace ale může nastat i ve chvíli, kdy se jeden řidič věnuje navigaci nebo třeba telefonu a jen trochu zpomalí.
Zdroj: bezpecnecesty.cz
Jak vznikají kolony?

A co ve zúžení? Ať už na dálnici nebo ve městech, stačí dodržet pár základních pravidel. Všichni musíme jet stejnou rychlostí, pouze případně upravíme rozestupy od vozidel před sebou a plynule projedeme místem zúžení. V případě, že je v daném úseku snížena rychlost, snižujeme rychlost postupně, bez zbytečných zbrklých a pro ostatní nečekaných manévrů.

„Jako všude pak v takových místech platí dvojnásob: ohleduplnost, tolerance a předvídavost,“ doporučuje Olga Boučková z oddělení Besip TSK. „Tam, kde je levý pruh zúžen na dva nebo 2,2 metru, je ideální střídavá jízda. Všechna auta, včetně nákladních vpravo, jedou za sebou střídavě v levém a v pravém jízdním pruhu a to maximální povolenou rychlostí. Tímto způsobem projedou omezením všichni bez zbytečných kritických a stresových situací, a to co nejrychleji a nejplynuleji. Základem je tedy plynulost a dodržování bezpečné vzdálenosti.“

Ta tajemná páčka pod volantem je blinkr

Znáte ten starý vtip, který říká, že když si myslíte, že máte špatný den a špatnou práci, vzpomeňte si, že na světě jsou lidé, kteří montují blinkry do BMW? Ale samozřejmě nejde jen o řidiče BMW. Z vlastní zkušenosti víme, že je úplně jedno, o jakou značku jde. Pro mnoho lidí za volantem je blikání jako sprosté slovo.

Přitom jde o zásadní komunikační prostředek mezi řidiči. Při změně směru jízdy je potřeba blinkr dávat včas tak, aby ostatní věděli, co máte v plánu a mohli na to plynule a bezpečně reagovat. Jakmile řidič blinkr pustí až ve chvíli, kdy už je půlkou auta ve vedlejším jízdním pruhu, znovu ostatní jedoucí za ním donutí zpomalit a znovu se tak ke slovu dostává ona řetězová reakce. Jde o takzvané brzdění z leknutí, které je velmi nakažlivé.

„Než se tito nakažení řidiči znovu rozjedou, trvá to pět až osm sekund. Takto pak kolona bezdůvodně narůstá a řidiči v ní naprosto zbytečně popojíždějí a poskakují“, říká Olga Boučková.
Reklama

Stále nepochopené zipování

Kolony vznikají i před zúženími, kdy se jeden pruh zapojuje do jiného. Jak? Například snahou o zařazení do průběžného pruhu příliš brzy, tedy ne až těsně před zúžením. Ale také zastavením a vynucováním si zařazení, nevytvořením mezery pro zařazení aut z končícího do průběžného pruhu nebo zběsilým přejížděním z pruhu do pruhu.

Stejně jako v případech popsaných výše, způsobují všechny tyto zbytečné chyby brzdění a zastavování obou pruhů a tím vznik kolon.
Zdroj: bezpecnecesty.cz
Správné zipování

Olga Boučková k tomu vysvětluje: „Do pruhu, který pokračuje, se zařazujeme až v místě zúžení nebo těsně před ním. Nejlepší je, když řidiči zhruba 30 až 25 metrů před místem, kde jeden pruh končí, srovnají svoji rychlost a vytvoří si potřebný prostor pro zařazení. To je pro představu vzdálenost pěti až šesti aut. V takovém místě se tedy pomalu, přesně jako u zipu, zařazujeme do proudu pokračujících vozidel".

Pamatujme, že toto pravidlo zipu platí nejen v místech, kde je dočasné omezení, například kvůli stavebním pracím, ale všude, kde jeden pruh končí a další pokračuje, tedy i v místech, kde je taková dopravní úprava trvalá. Pokud se řidiči budou chovat podle těchto pravidel, nevzniknou kolony a auta vůbec před zúžením nebo snížením počtu jízdních pruhů nezastaví.
Reklama

Diskuze

Dalas - 04.11.2019 16:39:02
Problém u Poláků 170,180 km.napriklad klimkovický tunel 120-130 projíždějí bez zájmu....
Dalas - 04.11.2019 16:37:46
Tady je džungle...jezdím v noci prahu nebo Brno z Ostravy a je to masakr blinkry málo však on ví kam jede nezajímají ho ostatní..kdo má silné auto tak jede pořád v levém pruhu ikdyz nepředjíždí..Poláci to dělají pokud nestojí spící hlídka u dalnice není p

Předjížděl kolonu odstavným pruhem. Policisté ho odhalili z vrtulníku, přilétli ho vyfotit zblízka

Čekat v koloně na dálnici D2 se nechtělo řidiči Škody Octavia. Několikatisícová pokuta jej nemine
07.10.2019 17:05
|
40
Reklama

V Německu zjišťovali, jak jsou SUV v provozu reálně nebezpečná. Výsledky překvapí

Většinu SUV rozhodně neřídí mladí piráti silnic. Ve městech jsou navíc zastoupena jen pár procenty
20.09.2019 14:55
|
4

Retro: Tato škodovka existuje jen v jediném exempláři. Má nevyčíslitelnou hodnotu

Konstruktéři z Mladé Boleslavi přišli jen rok po slavné Tatře 77 s vlastním pohledem na věc
16.11.2024 08:15
|
8

Retro: Chalupáři přišli v socialismu o kombíky na dlouhých 20 let. Prosadili je až příslušníci VB

Výrobu takových aut u Škodovky zazdil motor vzadu. Škoda Forman přišla ale až po revoluci
02.11.2024 08:32
|
6
Reklama

Prezident Pavel osedlal lehké enduro CFMOTO 450MT. Český hit roku na trhu nemá konkurenci

Někteří prezidenti jezdí na nafukovacích člunech po rybníce, jiní se nebojí vzít motorku do terénu
31.10.2024 09:53
|
18

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama
Autosalon TV