Reklama
Řidičův chleba

Vzduch v autě může být až pětkrát špinavější než ten venkovní, upozorňuje německý autoklub

Za hodinu projde ventilační soustavou 500 tisíc litrů vzduchu, který vykazuje různé znečištění
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Poté, co člověk usedne do interiéru auta a zavře za sebou dveře, snadno podlehne klamnému pocitu bezpečí. Výrobci se snaží o co nejlepší izolaci posádky od okolního světa, nicméně i tak má tendenci proniknout do interiéru spousta škodlivin a pachů zvenčí. Mnohdy úspěšně. Měření německého autoklubu ADAC totiž ukazují, že uvnitř auta může být velmi snadno až pětkrát horší kvalita vzduchu než v jeho okolí. Jak je to možné?

Až 500 tisíc litrů vzduchu za hodinu

Jen těžko představitelné a ještě hůř uchopitelné číslo 500 000 litrů vzduchu uvádí měření jako objem, který zvládne během jedné jediné hodiny projít ventilační soustavou auta. Jedná se o vzduch, který posádka dýchá, vzduch, který je nasáván zvenčí stejně jako se postupně míchá se vzduchem uvnitř auta. To, zdali se nakonec bude jednat o směs, která je kvůli znečištění násobně hůře dýchatelná, než okolní vzduch, závisí do značné míry na typu a stavu kabinového (tzv. pylového) filtru.

Zejména koncem jara je pylová sezóna v plném proudu a alergici trpí nejen v přírodě, ale i v městech a autech. Omezit však význam kvalitního kabinového filtru jen na alergiky by byla chyba. Vzduch je totiž plný i dalších škodlivin, jako jsou polétavé částice prachu, jemný písek či pevné (a rakovinotvorné) částice. V neposlední řadě by si měl filtr poradit třeba i s pachy. Jenže to není úplně samozřejmé...

Základní filtr je lepší než nic, dokonalý ale není

Drtivá většina řidičů sice ví, že by se měl kabinový filtr pravidelně měnit, popřípadě je k tomuto zjištění doženou okolnosti, například mlžící se čelní okno či nepříjemný zápach (ten může souviset i se zanedbanou klimatizací), ale v případě výměny preferují často co nejlevnější řešení. Tím bývají základní filtry (kvůli úspoře pár desítek korun často i z druhovýroby) s membránou z papíru či netkané materiálů, které však mají z hlediska účinnosti řadu nedostatků. Sice zachytí 95 procent škodlivých částic směrujících do vozidla, ale jedná se především o hrubější nečistoty jako jsou prach, listí, hmyz či písek. Pozitivní je, že většinou odfiltrují i pyly. Neporadí si však s pachy a plynnými nečistotami.

Chce to vrstvu aktivního uhlí nebo HEPA filtr

Výrazně účinnější a ne zase o tolik dražší je druhá třída filtrů, které do skladby membrány přidávají vrstvu aktivní ho uhlí. Takový filtr pak umí zachytit třeba i toxické znečišťující látky, jako jsou oxidy dusíku, oxid siřičitý, ozón a nepříjemné pachy. Zejména evropská auta jsou v drtivé většině dodávána již s těmito typy filtrů, u starších vozů by kromě toho mělo být možné skoro u všech modelů nahradit případný základní filtr tímto účinnějším.

Třetím a nejlepším typem filtru jsou tzv. HEPA (High Efficiency Particulate Air) filtry. Ty se sice díle řadí podle svých schopností do jednotlivých tříd, ale obecně o nich lze řici, že zvládnou odstranit nejméně 99,95 % částic,  a to včetně velmi jemných částic (menších než 0,1 mikrometru), což mohou být třeba saze či otěr z brzdového obložení, tedy pro lidský organizmus vysoce nebezpečné a rakovinotvorné látky. HEPA Filtry zvládnou zachytit rovněž škodlivé bakterie, viry a další mikroorganismy.

HEPA filtry mají ale výrazně nižší propustnost vzduchu kvůli tomu, že jsou složeny z několika vrstev.  Aby tak bylo možné dosáhnout potřebného průtoku vzduchu, musí být plocha filtru zvětšena až pětkrát, což ale znamená, že ve většině případů není možné vyměnit běžný filtr za HEPA filtr.
Reklama

Diskuze

Petr - 25.05.2022 10:00:04
Článek jsem nečetl...ale zcela jistě si zase máme něco koupit.....a nejlépe to každý měsíc měnit...aby jsme byli všichni zdraví....HALELUJÁ......JE TO PŘECE PRO NAŠE DOBRO!!!!

V létě „odchází“ klimatizace v autě nejčastěji. Mějte ji před cestou na dovolenou pod kontrolou

Víte, jak o ni podomácku pečovat? A jak poznat, že klimatizace má problém?
26.07.2021 13:36
|
0
Reklama

Přichází nejlepší čas na údržbu klimatizace. Víte, proč by se měla používat i v zimě?

Zanedbání údržby může způsobit nejen její nefunkčnost, ale i zdravotní problémy
18.04.2021 19:49
|
2

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
24.10.2020 08:36
|
8

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV