Reklama
Řidičův chleba

Video: Špatné držení volantu vedlo ke zbytečné nehodě. Podívejte se, jak se dá v Brně trefit autobus

Jediná správná poloha držení volantu je "tři čtvrtě na tři". Zapomeňte na "za deset dvě"
Zdroj: Policie ČR

Policie před několika hodinami zveřejnila video, na kterém je zachycena dopravní nehoda z Brna. Řidič osobního auta se nevěnoval řízení, a navíc zcela špatně držel volant. Kvůli tomu v levotočivé zatáčce přejel do protisměru a naboural do autobusu městské hromadné dopravy, který zrovna odjížděl ze zastávky. Z videa je patrné, že řidič právě kvůli špatnému způsobu držení volantu nemohl včas a správně reagovat. Navíc následně přiznal, že si na okolnosti střetu ani nepamatuje. Naštěstí se nikomu nic nestalo a nehodu odnesly jen plechy.

Ostatní řidiči by si měli z nehody odnést několik ponaučení. Doprava je nesmírně rychlá a často zmatená a nepřehledná, a tak je potřeba se řízení věnovat opravdu naplno. Dle policie by řidiči neměli podceňovat ani únavu, a naopak měli pečlivě dodržovat bezpečnou vzdálenost. Ostatně, o následcích jejího nedodržení nedávno web Autosalon publikoval článek s velký ohlasem, na který najdete níže odkaz.
Reklama

Jak správně v autě sedět a držet volant?

Ještě před několika lety se v autoškolách učilo, že se volant správně drží „za deset dvě“. To už je ale dávno minulostí! Jediným správným a bezpečným držením volantu je „tři čtvrtě na tři“. Proč ta změna? Dříve měla auta velké volanty a naopak neměla žádné posilovače. Na zatáčení tak bylo potřeba více síly a tedy i jiného držení rukou. Dnes je tomu přesně naopak a navíc do aut přibyly airbagy. Kdo volat drží postaru, může mu případný náraz a exploze airbagu nehezky ublížit.

Pomocníkem budiž samotný volant, který svým tvarem přímo nabádá ke správnému držení. Hodně řidičů často mívá jednu roku položenou na horní části volantu a jednu na řadicí páce. Zkuste ale někdy s takovým držením volantu vyhýbací manévr. Nejspíš si vykloubíte zápěstí a s autem se překážce stejně nevyhnete. Jakmile ale budete mít ruce na volantu správně, dostanete najednou k dispozici velký manévrovací prostor.

S trochou nadsázky se dá říct, že i při běžné jízdě třeba jen do krámu nebo do práce musejí spočívat ruce na volantu stejně jako u závodníků. Všimněte si, že ať už jde o jezdce F1 nebo třeba rallye, vždy mají na volantu obě ruce a ve správné pozici.
Zdroj: Tým silniční bezpečnosti

Důležité ale je i správné sezení. Video, které najdete výše a které připravil Tým silniční bezpečnosti, ukazuje jak správné držení volantu, tak správné nastavení sedadla. Ležení v autě s jednou rukou nonšalantně odloženou na volantu opravdu není to pravé ořechové. Sedadlo by mělo být nastavené tak, aby nohy na sešlápnutých pedálech byly stále lehce pokrčené v kolenou.

O opěradlo by se měl řidič opravdu opírat a to celou plochou zad. A ještě jedna rada. Ta je dobrá hlavně pro ženy, které často sedí doslova nalepené na volantu se zcela pokrčenýma rukama. Opěradlo nastavte tak, aby vaše lehce pokrčená ruka byla schopna se zápěstím opřít o horní stranu volantu. Jen tak budete mít šanci reagovat na případný smyk nebo jinou nenadálou situaci.

Diskuze

Pandrhola - 29.03.2020 12:41:22
Proboha co tam dělal?!to psal SMS??
Martin - 15.10.2019 15:26:57
TVL. CO TO TAM KECÁ, ŽE DRŽÍ "ŘADÍCÍ PÁKU" takový auta už měli být dávno někde v technickém muzeu. Jen hloupí češi si to pořád kupují a potom řídí jednou rukou a nevěnují se řízení. A prý seřídit sedadlo, že se nohou dotýkáte spojky. Nemám třetí pedál :-)

Stačí drobná nehoda, kterou jste nezavinili, a policie vám může zabavit malý techničák

Podívejte se na 13 závad, kvůli kterým můžete přijít o osvědčení o registraci vozidla
07.08.2019 09:10
|
3
Reklama

Radíme, co dělat při dopravní nehodě. Chyby mohou stát život, zdraví, svobodu i velkou část majetku

I když jste ve stresu a máte pocit, že situaci nezvládnete, alespoň zavolejte na 112 a neujíždějte
26.07.2019 09:02
|
3

Žabky na pedálech nebo holka na klíně. Vybrali jsme 10 zlozvyků, které často končí nehodou

V létě se soustřeďte na řízení více než obvykle. Na silnice vyjeli sváteční jezdci, myslete i za ně
16.07.2019 15:15
|
0

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
0

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV