Reklama
Řidičův chleba

U Prahy začíná oprava nejvytíženějšího úseku D1. Silničáři omezí provoz už v pátek odpoledne

Výjezd z Prahy naštěstí zůstane volný, v pátek odpoledne bude omezen směr z Brna
Zdroj: Tiskový servis Ředitelství silnic a dálnic ČR

Rekonstrukce dálnice D1 skončila teprve nedávno, řidiči si ale bezproblémového provozu příliš dlouho neužili. V pátek 30. září startuje oprava úseku mezi kilometry 16 a 21. O zahájení této opravy informovalo ŘSD oficiální tiskovou zprávou. Jedná se o nejvytíženější úsek nejen dálnice D1, ale celé české dálniční sítě. Jak uvedl ředitel ŘSD Radek Mátl v podcastu vydávaném samotným Ředitelstvím silnic a dálnic, v tomto místě denně projede na sto tisíc vozů a z toho zhruba 30 % připadá na nákladní automobily. Lze tedy očekávat poměrně velké komplikace. 

Standardně 3+3, ale někdy i úplná uzavírka

Silničáři začnou dálnici zužovat už dnes (v pátek 30. září) po druhé hodině odpolední. „Instalace dopravních omezení budou probíhat v následujících termínech a v průběhu výstavby DIO bude zachován režim dopravy 2+2 jízdní pruhy: Ve směru na Prahu začnou v pátek po 14:00 a potrvají nejdéle do sobotního večera, ve směru na Brno začnou v sobotu po 14:00 a potrvají nejdéle do nedělního večera,“ uvedl v odpovědi na náš dotaz Mgr. Martin Buček z týmu komunikace ŘSD. „Stavba omezení pro podzimní období 2022 se netýká kompletně celého opravovaného úseku, ale odpovídá místu a rozsahu prací,“ upřesnil Buček. 

„V pátek je v tomto úseku velmi vysoký provoz, to však platí pouze pro směr z Prahy (odjezdy z práce a na víkend). Ve směru do Prahy je naopak po 14. hodině provoz relativně nízký, což využijeme k výstavbě dopravních omezení v tomto směru. V neděli je tomu z hlediska intenzit naopak (návraty z víkendu) a je tedy důležité, aby směr do Prahy již nebyl omezen, což se nám díky zahájení prací v tomto směru již během pátku podaří. Proto je tedy omezení provozu ve směru do Prahy naplánováno na pátek a sobotu, zatímco ve směru z Prahy na sobotu a neděli. Připomínám, že práce budou probíhat i během noci,“ doplnil svého kolegu Mgr. Jan Studecký, tiskový mluvčí ŘSD. 

Začít se mělo už na jaře

S modernizací D1 mezi Všechromy a Mirošovicemi se mělo začít už na jaře, ale jak uvedl Radek Mátl v podcastu ŘSD, příprava nabrala zpoždění a stavět se začne až teď. Podzimní práce zde budou probíhat do konce listopadu. Během této doby bude především opraven malý most nad komunikací spojující Strančice a Kunice. Na kilometru 16,840 pak bude také například demontována mýtná brána, což přinese chvilkové uzavření dálnice. Během oprav by měl být zachován provoz ve třech pruzích v každém směru. 

Příští rok je naplánována kompletní výměna celé vozovky v obou směrech, měnit se bude také osvětlení u Mirošovic na mimoúrovňové křižovatce se silnicí číslo 3, instalovány budou nové protihlukové stěny a upraví se odvodnění. Vše by mělo být hotovo do konce listopadu příštího roku. Tato část D1 nebyla zahrnuta do rozsáhlé rekonstrukce, ta začínala až u Mirošovic. Vozovka dálnice v úseku, kterého se týká aktuální oprava, je stará zhruba dvacet let a podle ŘSD už je na kraji životnosti. 
Reklama

Diskuze

Zdeněk S. - 30.09.2022 16:19:37
****ýzy našeho managementu několikrát potvrdily, že produktivita dělníků je nízká, protože nejnižší článek managementu - mistři a políři se solidarizují s dělníky a flákají se s nimi, místo aby je honili do práce. Z toho začarovaného kruhu není cesta ven
Honza - 30.09.2022 12:24:03
Paráda! A v listopadu 2024 začne oprava mostu za Mirošovicemi směrem na Brno, k tomu nové odpočívat pro NA, nějaká ta reklamace. D1 pak bude "v cajku" v roce 2100, až bude každý cestovat vlastním osobním letadlem.

Řidič motocyklu na D1 udělal během chvíle osm dopravních přestupků. Po dálnici ujížděl i 245 km/h

Policejní hlídka odchytla na dálnici D1 řidiče motocyklu, ten jim na poslední chvíli začal ujíždět
08.08.2022 11:23
|
4
Reklama

Rekonstrukce dálnice D1 je u konce, z velké části ji zaplatila EU. Cena za kilometr je astronomická

Už v následujícím roce začne další rekonstrukce úseku u Brna. Potrvá několik let
05.10.2021 11:20
|
8
Reklama

Policisté v neobvyklém dopravním prostředku kontrolovali, jak se řidiči na D1 (ne)věnují řízení

Nehody způsobené nepozornými řidiči dodávek a kamionů jsou téměř vždy fatální
23.09.2021 12:52
|
19

Léto na D1 nebude jednoduché. Aktuálně se opravuje 41,5 kilometru hlavní republikové tepny

Při cestách za dovolenou počítejte se zdržením. Modernizace má skončit na konci září
01.07.2021 06:18
|
2

I kvůli elektromobilům si řidiči začínají častěji plést pedály. Reaguje na to i Euro NCAP

Dalším faktorem zvyšujícím výskyt záměny pedálů je stárnutí populace
24.11.2022 10:19
|
4

Ojetá Fiesta ST zaujme nadšené řidiče. Ti ale mají na výběr ještě řadu dalších kapesních rychlíků

V televizním Autosalonu jsme vyzkoušeli Fiestu ST. Po čem sáhnout, pokud vás rychlý Ford nezaujal?
23.11.2022 11:41
|
0
Reklama

Úlevy elektromobilistům končí. Další evropská země mění podmínky, elektromobily zdaní do tří let

V Británii je v plánu zdanění elektromobilů už za tři roky. Do budoucna se počítá i s daní z jízdy
14.11.2022 12:00
|
3

Česká stopa na veletrhu e-Salon aneb i v době elektrické platí, že zlaté ručičky jsou ty české

Tuzemské společnosti nabízí třeba elektrickou Multikáru, malotraktor nebo lepší baterky do BMW i3
11.11.2022 11:30
|
1
Reklama
Autosalon TV