Reklama
Řidičův chleba

TÜV Report: Tohle je pět malých aut, se kterými budete v servisu častěji, než je zdrávo

Malé auto nutně neznamená malé starosti. S některými může být více starostí, než s velkým SUV

Fiat Punto Evo – koeficient poruch 10,5 (nájezd 32 000 km)

Zdroj: Fiat

Dlouhé roky vyráběné italské Punto patří mezi malými auty k největším hříšníkům. O "vyhazov" z německých STK se stará zejména poruchový brzdový systém a světla. Experti TÜV mu vyčítají i časté problémy s výfukem a se zavěšením kol. To je příliš mnoho nedostatků i na tak levné auto, zvláště, když má po třech letech najeto průměrně jen 32 000 km.

Dacia Logan/Sandero (B52) – koeficient poruch 8,2 (průměrný nájezd 36 000 km)

Zdroj: Tiskový servis Dacia

Rumunský sedan a hatchback si lidé kupují (resp. kupovali) zejména kvůli bezkonkurenčně nízké ceně. Jenže ani ta vždy nedokáže ospravedlnit všechny jeho nedostatky. Logan a Sandero vypoklonkují z německých STK nejčastěji kvůli motoru, převodovce a podvozku. Znáte snad dražší opravy? Nová generace na tom bude ale pravděpodobně lépe a i kdyby ne, nabídne dlouhou tovární záruku.

Nissan Micra IV (K13) – index poruchovosti 7,7 (průměrný nájezd 27 000 km)

Zdroj: Tiskový servis Nissan

Zamrzí to, ale japonské nemusí znamenat spolehlivé. Důkazem je i předcházející generace Micry. Navzdory jednoduché konstrukci a méně prémiovému vzhledu, než měla druhá generace, má problémy s únikem oleje, podvozkem, brzdami a osvětlením. To je o to překvapivější, že tříleté Nissany Micra mají najeto jen skromných 27 000 km.

Suzuki Swift II (AZG) – index poruchovosti 6,6 (průměrný nájezd 35 000 km)

Zdroj: Tiskový servis Suzuki

Suzuki je druhý japonský automobil v našem žebříčku malých velkých hříšníků. Předcházející generace si sice získala popularitu pro svou obratnost a nízkou spotřebu, ale její slabou stránkou jsou zejména světla, problémy s brzdami a únikem provozních kapalin.

Renault Clio IV (BH) – index poruchovosti 6,3 (nájezd 36 000 km)

Zdroj: Tiskový servis Renault

Předcházející generace Clia není zas až takový "propadák", ale jeho index poruchovosti je přece jen horší než průměr. Clio trápí problémy se zavěšením kol a s brzdami. Později může překvapit praskajícími pružinami a nefunkčními světly. Odpustkem je, že z pěti nejméně spolehlivých aut mu dají majitelé nejvíce zabrat. Tříleté Clia mají totiž na počítadle až 36 000 km.
Reklama
Autosalon TV