Reklama
Řidičův chleba

Navštívili jsme dům s nejkrásnější vánoční výzdobou, který osvětluje 75 tisíc žárovek

S vozem Hyundai Ioniq 5 jsme se byli podívat na domek v Chotovicích, který je známý po celém světě

Tentokrát jsme se s čistě elektrickým vozem Hyundai Ioniq 5 rozhodli navštívit unikátní vánoční atrakci. Nedaleko města Litomyšl se nachází malebná vesnička jménem Chotovice, ve které stojí domek s nejkrásnější vánoční výzdobou v České republice. Stavení je pokryto 75 tisíci žárovkami, které se pravidelně rozsvěcí každý den od první adventní neděle až do Tří králů. 
Zdroj: Kudy z nudy

Výlet za vánočním dobrodružstvím jsme započali v Praze, odkud jsme se vydali směr Litomyšl po dálnici D11 a následně po novém úseku D35. Cesta nám trvala zhruba 1 hodinu a 50 minut. Těsně před cílem jsme se ještě zastavili v městečku Nové Hrady, kde jsme obdivovali místní zámek obklopený krásnými zahradami. Za podívanou také stály zámecké stáje a farma jelení a daňčí zvěře. Po rychlé a obohacující zastávce jsme opět naskočili do auta a vydali se plnou parou vpřed k našemu hlavnímu cíli. Po příjezdu do vesnice Chotovice jsme zjistili, že se k osvětlenému domečku nedá dostat autem. Cesta k němu sice vede, ale vjezd motorovým vozidlům je zakázán dopravní značkou. Místní proto doporučují, aby návštěvníci nechávali své vozy pod kopcem a došli k domu pěšky. 

Majitele zdražení elektřiny asi nepotěšilo

Konečně jsme dorazili na místo a uviděli malebné stavení ozdobené 75 tisíci žárovkami, které v nás okamžitě probudily ducha Vánoc. Majitel pohádkově zářícího domu Václav Trunec své světelné dekorace pravidelně rozsvěcí od 16 hodin do 10 hodin večer, a to každý den od první adventní neděle až do Tří králů.

Potěšilo nás, že jsme se na baráček nemuseli koukat jen zvenčí, ale mohli jsme vkročit i na jeho zahradu, kde se nacházel krásně ozdobený altánek, spousta dalších vánočních dekorací a kasička na dobrovolné vstupné. Návštěvníci si zde také mohli koupit různé suvenýry a přečíst si zajímavé informace o tom, jak dům zapsaný v Guinnessově knize rekordů vznikl a jak probíhá jeho provoz. 

Nás nejvíce šokoval údaj o spotřebě energie. Vánoční výzdoba složená z více než 30 tisíci metrů kabelů za hodinu spotřebuje 7,5 kilowattů. Pro představu, elektromobil Ioniq 5 by se při takovémto přísunu elektrické energie nabil za 12 hodin. 

Další památky v okolí Litomyšle

Domek bude bohužel svítit opět až za rok. Nicméně v okolí se nachází spoustu dalších zajímavých destinací. Například v kousek vzdáleném městě Litomyšl se nachází renesanční zámek, který se v roce 1999 zapsal na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a patří mezi nejkrásnější renesanční stavby střední Evropy. Určitě také stojí za to navštívit historické centrum Litomyšle, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů nebo krásně upravené klášterní zahrady. 

Diskuze

PICHAV - 11.01.2022 16:44:53
POSLETE TO GRETE !!!! ME ZELENE LASCE V SVETE !!!! JE TO NEJVIC SEXY AKTIVISTA A TO TAK ZE DOZAJISTA !!!!!!! MA TAKOVE VNITRNI KOUZLO !!!! MAM K NI KLICOVA SLOVA !!!! PUHDYS OHNE SMINKE !!! ZASUVKA !!! ZELENE !!! PICHAT !!! KAKTUS !!! BDSM !!! BUDUSAM
Honza - 13.01.2022 10:52:30
Došlo autorovi, že zveřejnil fotku auta s SPZ a článek podepsal. Jenže v Chotovicích je na jediné příjezdové komunikaci k tomu kýčovitě osvětlenému domu zákaz vjezdu.

Tip na výlet: Podkrkonoší ukrývá jednu z nejkrásnějších přehrad Česka i unikátní otáčivou kopuli

S vozem Hyundai Ioniq 5 jsme navštívili přehradu Les Království a Raisovu chatu na vrcholu Zvičiny
06.01.2022 18:45
|
1
Reklama

Kapříci připluli! Fotr na tripu vzal děti do velkého akvária. A nemohl je dostat pryč

Nemusíte se jen dívat. Ryby můžete také krmit a třeba si pohladit nejen kapra, ale i jesetera
03.01.2022 10:25
|
3

Tip na elektrizující výlet: Levné značkové oblečení v Parndorfu i překrásné vánoční trhy ve Vídni

V Česku si vánoční atmosféry příliš neužijete, proto doporučujeme vyrazit k našim jižním sousedům
21.12.2021 15:01
|
3

Elektromobily mají v zimě stejný problém jako mobily. Za rychlejším vybíjením ale není jen topení

Lithium-iontové baterie používané k pohánění vozů i elektroniky jsou v mrazech mnohem méně efektivní
13.01.2022 07:33
|
10

Motorka za 500 tisíc Kč má podobnou výkonovou hmotnost, jako nejrychlejší auta na světě za miliony

Porovnali jsme poměr výkonu a hmotnosti Triumphu Speed Triple 1200 RR s nejrychlejšími auty světa
12.01.2022 14:13
|
2
Reklama

Něco pro odpůrce malých motorů: Tato auta mají pod kapotou poctivé atmosférické čtyřválce

Podívejte se na přehled všech aut na českém trhu, která používají čtyřválcové motory bez turba
05.01.2022 19:15
|
19

Test Dacie Spring: Za málo peněz málo muziky. Je to elektromobil se spoustou kompromisů

Vyzkoušeli jsme nejlevnější elektrický vůz na českém trhu. V základu nestojí ani půl milionu korun
29.12.2021 07:55
|
3
Reklama
Autosalon TV