Reklama
Řidičův chleba

Špatně parkující řidiči zkouší trik s kelímkem na palubní desce. Má zabránit odtahu auta

Odtahová služba by se totiž měla bát znečistění kabiny vozu, které by pak musela řešit
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Do téhle situace se dostal snad každý řidič ve větším městě – parkovací místa byla beznadějně obsazená a nezbývalo tedy jiné řešení, než zaparkovat špatně, třeba v zákazu. Samozřejmě v takovém případě hrozí postih, obvykle botička od městské policie, nebo rovnou odtah vozidla na hlídané parkoviště. Někteří se s tím ale nehodlají smířit a snaží se bránit nejrůznějšími prostředky. Mezi řidiči se například šíří informace, že odtažení zabraní kelímek od kávy. Pokusili jsme se zjistit, jestli je to pravda, nebo jde jen o mýtus.

Strach ze znečistění? Ale kdepak...

Za kelímkem na palubní desce stojí domněnka, že odtahová služba raději auto neodtáhne, protože by pak musela platit škodu na interiéru, který by znečistila vylitá káva. Zní to poměrně věrohodně, ale může tato finta doopravdy fungovat?

Strážníci městské policie mohou ze zákona nařídit odtah vozidla jen ve dvou případech, a to tvoří-li překážku silničního provozu, nebo stojí-li neoprávněně na vyhrazených parkovacích místech. Ve chvíli, kdy tedy vozidlo může ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu, stává se překážkou, čímž jsou splněny zákonné podmínky pro jeho odtah.

„Obecně jde například o vozidla, která stojí v křižovatce, blokují provoz tramvají, stojí na přechodu pro chodce nebo není dodržena zákonem stanovená vzdálenost, či parkují na chodníku v rozporu s dopravním značením nebo omezují pohyb osob. Samozřejmě může být nařízen odtah vozidla pokud parkují na vyhrazeném místě, třeba v zónách placeného stání bez platného povolení,“ připomíná mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Irena Seifertová.

„Pokud jsou podmínky pro odtah naplněny, mají strážníci za povinnost provést pouze vizuální kontrolu, zda se v autě nenachází zvíře či osoba. Umístění kelímku s kávou pro ně skutečně relevantní není,“ dodala.

Nedoporučujeme

Ani odtahové služby si s kelímkem nebudou lámat hlavu. Nejen díky úzkému provázání s městy mají dobré právní krytí. Takže pravděpodobnost, že by motorista uhájil rozlitý nápoj v interiéru, je takřka mizivá. Potvrzují to také pojišťovny, které žádný případ škody s vylitým nápojem po odtahu nepamatují. U kelímku s kávou by se navíc těžko prokazovalo, že interiér už nebyl politý před samotným odtahem. Prakticky ho mohlo rozlít cokoliv - kolemjdoucí chodec, který vůz rozhoupal nebo třeba vedle parkující auto, které při parkování „ťuklo“ do vašeho.

Nakonec z této situace může vyjít nejvíc bitý samotný majitel špatně zaparkovaného vozidla. Odtahová služba ho totiž může ve svém právním protiútoku obvinit z toho, že kelímek na palubní desce nechal úmyslně. Výsledkem opět budou jen polité sedačky a interiér bez náhrady. Pokud to i tak chcete zkoušet, doporučujeme si najít opravdu špičkového právníka, protože bez něj jsou vaše šance na úspěch téměř nulové.
Reklama

Diskuze

K69 - 22.05.2024 21:36:02
p. Petr mě pobavil. O služební auto se vzorně starám a po 3 letech vracím vždy v perfektním stavu, ale že bych ho zavezl do garáže to by mě teda nenapadlo :D. Mimochodem Petře taky bydlím na vesnici, ale jestli chcete vezmu Vás do města a tam uvidíte věcí
Standa - 22.05.2024 15:37:03
Dotaz na příspěvek Petra: Můžete mi prosím vysvětlit jak pořídit garáž na 30ti tisícovém sídlišti. Vy parkujete pouze v garáži? Nač máte teda auto, když s ním asi nikam nejedete a tudíž nepotřebujete parkovat třeba před úřadem?

Policie už rychlým řidičům zabavuje a draží auta. Mladík kvůli tomu přisel o vzácný vůz

O vůz přijdete, pokud překročíte povolenou rychlost v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h a více
15.05.2024 13:58
|
12
Reklama

Komentář: Policie ukazovala médiím měření rychlosti na místě, kde se kvůli rychlosti nikdy nebouralo

Média se mohla podívat na měření v rámci akce Speed Marathon do Hornoměcholupské ulice
24.04.2024 07:26
|
4
Reklama

Řidiči, pozor na rychlost. Policie hromadně vyráží měřit. Bezpečnost to samozřejmě nezlepší

Akce s názvem Speed Marathon 2024 proběhne zítra, tedy v pátek 19. dubna
18.04.2024 16:13
|
0

Motorkáři si zkracují čekání v kolonách jízdou v cyklopruhu. Policie to většinou přehlíží

Tomu, kdo se v pruhu pro cyklisty ocitne neprávem, hrozí pokuta. Kdo ho tedy může legálně využívat?
10.04.2024 12:00
|
3

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
3

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama

Řidiči zbytečně čekají fronty na úřadech. Přitom vše mohou vyřídit z domova a bez poplatků

O řidičský průkaz je možné už tři roky požádat z pohodlí domova. Většina motoristů to však neví
10.06.2024 08:09
|
5

Normální levné auto nemusí být jen od Dacie. Nový Citroën C3 stojí 380 tisíc, nežere a skvěle jezdí

Poprvé jsme se svezli malým crossoverem, který může pomoct Citroënu se v Česku znovu nadechnout
07.06.2024 13:28
|
5
Reklama
Autosalon TV