Reklama
Řidičův chleba

Seznam veškerých pokut, stav bodů nebo výpis vlastněných aut. Nahlédli jsme do Portálu dopravy

Portál dopravy chce řidičům přinést především pohodlnější styk se státní správou
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Ministerstvo dopravy oficiálně spustilo Portál dopravy. Jedná se o projekt, který je součástí digitalizace státní správy a který navazuje na Portál občana. Podle MDČR jde o velmi důležitý krok, protože právě agenda týkající se automobilů je jednou z těch vůbec nejčastějších příčin, proč lidé přichází do styku se státem. Proto by se měla především tato oblast co nejvíc zjednodušit. Portál dopravy chce být v tomto směru státní "vlajkovou lodí".

Co nabízí a co nabídne?

Na tiskové konferenci k oficiálnímu spuštění Portálu dopravy mimo jiné zaznělo, že jde o projekt budoucnosti, který bude postupně rozšiřován. Na úvod zatím nabízených funkcí není úplně mnoho, přesto ale už teď zde (nejen) motoristé najdou několik užitečných věcí. 

Podle analýzy MDČR motoristé nejčastěji řeší věci kolem řidičských průkazů. Proto se některé funkce Portálu dopravy týkají právě průkazů hned od jeho spuštění. Řidiči můžou elektronicky žádat o řidičský průkaz z důvodu jeho ztráty, odcizení nebo změny údajů. Ministr dopravy Martin Kupka pak na tiskové konferenci dodal, že výhledově by řidiči ani nemuseli chodit na úřad kvůli vyzvednutí nových průkazů. Mohli by si je vyzvedávat na poště. Přes Portál dopravy lze také snadno získat výpis bodového konta a současně si můžete prohlédnout třeba seznam pokut, které jste v historii dostali. V příštím roce bude možné tímto způsobem získat také výpis z evidenční karty řidiče. 

Agenda vozidel v současnosti zahrnuje například možnost získat seznam všech vozidel, které dotyčný kdy vlastnil. Můžete tak nahlédnout i do vzdálenější historie a připomenout si třeba své první auto. Mimochodem, v případě ministra Kupky to byla Škoda Fabia. U vozidel lze také prohlížet třeba detaily z STK. Ministerstvo zpřístupnilo historické údaje o pokutách nebo vlastnictvích automobilů kvůli tomu, aby občané měli přístup k informacím, které o nich vede stát. Součástí aktuální podoby Portálu dopravy je pak i předvyplněná žádost o změnu v registru vozidel. Využít rovněž můžete funkce známé z minulosti, jako je kontrolatachometru.cz. 

V příštím roce chce ministerstvo rozšířit Portál dopravy o funkce určené firmám. Časem bude možné platit přes portál správní poplatky a počítá se i s možností notifikací. Například pokud se vám změní bodové konto, mohlo by vám přijít na mobil nebo do mailu upozornění. Budoucnost by pak měla přinést také možnost provádět přes Portál dopravy přímo změny v registru vozidel. Portál dopravy se od roku 2024 rovněž stane místem, kde bude elektronická náhrada velkého technického průkazu. 

Zajímavá, minimálně pro odbornou veřejnost, je i takzvaná datová kostka. Jde o údaje registru vozidel, které si zájemci mohou různě filtrovat a třídit, čímž získají informaci například o tom, kolik je v jakém městě registrováno nějakých konkrétních automobilů. 

Jak to vypadá v praxi?

Pro přihlášení do Portálu dopravy lze využít celou řadu možností, jako je eObčanka, mobilní klíč eGovernmentu nebo údaje, přes které se běžně přihlašujeme do internetového bankovnictví (to vyžaduje aktivaci u banky). Možnosti přihlášení jsou stejné jako v případě Portálu občana. Ostatně jedním ze základních požadavků při vývoji bylo propojení obou portálů a možnost jednoduše přecházet z jednoho do druhého bez nutnosti opětovného přihlášení. I vzhled Portálu dopravy vychází z již existujícího Portálu občana. 

Jak to přesně vypadá v novém Portálu dopravy, to si můžete prohlédnout v galerii níže: 

Nejen auta, nejen přihlášení

Portál dopravy neřeší pouze agendu automobilů a ne vždy je nutné se přihlašovat. Ministerstvo zde umožňuje řešit také záležitosti týkající se plavby (možné je například elektronicky žádat o průkaz vůdce plavidla nebo se přihlašovat na zkoušky) i letectví (registrace provozovatelů dronů, rezervace termínu zkoušky nebo nahlížení do leteckého rejstříku pro piloty). 

Zároveň platí, že přes Portál dopravy lze využít i veřejně dostupné funkce, které nevyžadují přihlášení. V současnosti je takovou funkcí ověření vozidla taxi. Zákazník se tak může jednoduše podívat, zda je registrační značka daného vozu vedena v registru vozidel taxislužby a stejně tak může ověřit průkaz řidiče taxi. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nový řidičský průkaz usnadňuje autoškolám přechod na elektromobilitu. Zájem o něj je obrovský

Řidičské oprávnění B197 se v Německu těší velkému zájmu. V Česku se jeho zavedení zatím neplánuje
25.11.2022 07:51
|
10
Reklama

Demenci lze poznat podle řidičského stylu, zjistila studie. Signalizuje ji i prudké brždění

Vědci čtyři roky sbírali data ze 3000 aut. Objevili 64 případů duševního onemocnění
10.05.2021 20:06
|
3
Reklama

Boříme řidičské mýty: Na těžkých elektromobilech se více opotřebovávají pneumatiky. Je to naopak

Byť jsou elektroauta často těžší než auta se spalovacím motorem, jejich pneumatiky vydrží víc
28.10.2020 08:00
|
14

Řidičský průkaz bude možné vyměnit kdekoliv

Od července začnou platit novinky, které mnoha řidičům usnadní život. Řidičské průkazy, ale také průkazy profesní způsobilosti či paměťové karty digitálního tachografu bude možné vyřídit na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.
27.06.2018 15:10
|
0

Změřili jsme výkon starého dieselu, který najel 370 tisíc kilometrů. Výsledek předčil očekávání

Dieselový čtyřválec 2.2 TDCi by měl mít 114 kW, na brzdě ale vykázal citelně lepší výsledek
14.03.2023 13:34
|
15

V jednoduchosti je krása: S opravami nejmodernějších elektromobilů pomáhá obyčejný visací zámek

Visacím zámkem se zajišťuje takzvaný beznapěťový stav, během kterého lze provádět opravy
13.03.2023 15:56
|
1
Reklama

Koupili jsme ojeté naftové kombi za 12 tisíc korun. Má spoustu problémů, ale jdou levně vyřešit

Ford Mondeo za cenu mobilu je určitě riskantní koupě. Někdy ale narazíte na rozumný kus
01.03.2023 13:34
|
11

Elon Musk za rok zchudnul tak moc, že si vysloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů

Propad hodnoty majetku je odhadován v přepočtu na 4,5 bilionu korun. Může za to Tesla a Twitter
10.01.2023 16:25
|
2
Reklama
Autosalon TV