Reklama
Řidičův chleba

Řidiči se už bojí i kamer, které neexistují. Stačí, že jsou na silnici jen namalované čáry

Lidé za volantem také ignorují dopravní značku. Ze strachu jedou 50 místo povolených 80 km/h
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Pražská ulice 5. května je takovou zkouškou základních řidičských dovedností a všímavosti. I když jde o výpadovku se třemi proudy každým směrem, mění se v její délce maximální povolená rychlost poměrně často. Je také obsypaná kamerami, což v řadě lidí vyvolává strach. Dokazují to poslední změny, které ještě více matou řidiče.

Silnice pro motorová vozidla = 80 km/h

O ulici 5. května jsme už psali, a to v souvislosti s neznalostí řady řidičů. Šlo o fakt, že značka IZ 2a „Silnice pro motorová vozidla“ v rámci města znamená zvýšení maximální rychlosti na 80 km/h. Jenže na této pražské výpadovce je malý problém – pár set metrů před značkou směrem ven z Prahy jsou kamery, ke kterým řidiči ještě přijíždějí padesátkou. Ze strachu z pokuty a zřejmě i z nevšímavosti ji pak drží celou dobu, obvykle až k druhé sadě kamer u čerpací stanice OMV.

Pozorný řidič ale ví, že má za modrou značkou s bílým autem zrychlit na 80. A že v tomto případě nejde o úsekové měření, které by rozesílalo pokuty, nýbrž jen o počítadlo dopravního vytížení dané komunikace. Ostatně, měřit a následně pokutovat překročení rychlosti by zde bylo minimálně problematické, ať už právě kvůli změně rychlosti z 50 na 80 km/h, nebo faktu, že je zde také sjezd.

Přesto i mnoho let poté, co TSK na 5. května nainstalovalo značku IZ 2a, jezdí řada řidičů po paměti padesátkou a tím vytváří nepříjemné až nebezpečné dopravní situace. Doprava houstne a je zbytečně pomalá. To vše podporují kroužící policejní octavie s „bradavicí“, které rozdávají pokuty za překročení padesátky, jež platí ke značce od Nuselského mostu.

Kamery zmizely, strach zůstal

TSK teď v rámci rekonstrukce značení kamery sundalo. „Kamery zde byly demontovány pouze dočasně, a to z důvodu výměny portálu dopravního značení. Nyní se čeká na dodání speciálních úchytů, poté dojde k opětovné instalaci zařízení,“ řeka Autosalonu mluvčí TSK Barbora Lišková.

Odstraněny ale byly jen kamery na úrovni čerpací stanice OMV, zatímco první sada kamer na úrovni Bauhausu zůstala. Zmatkující řidiči proto dál brzdí dopravu. To ostatně ukazuje i úvodní fotografie, kterou jsme na místě pořídili. Volvo jede zbytečně pomalu, zatímco nedočkavý passat se na něj tlačí a nechává si extrémně malou mezeru. Oba řidiči jedou špatně. Na zemi jsou patrné čáry od kamer, ale kamery na sloupu nejsou. Přesto je takových situací v daném úseku každý den mnoho.

Řidiči by proto měli dávat větší pozor na značky a zbytečně se nebát kamer, kterých je v Praze i dalších městech mnoho, ale řada z nich pokuty nerozdává. Pokud si nejste jisti tím, jestli dané kamery měří nebo ne, je možné úsek vyhledat nejen v ročence TSK, ale i na mapě Dopravní info, kde se zobrazí pod záložkou „přestupkové systémy“. Pozor, jde ale pouze o zařízení v dikci městské policie. Například rychlostní kamery na pražském okruhu chybí.
Reklama

Diskuze

DPN - 26.03.2022 20:37:53
Souhlasím. Buď musí řidič po Praze jezdit s očima přilepenýma na tachometr, což se mi nezdá příliš bezpečné, nebo prostě nebude využívat maximální dovolenou rychlost.
John - 16.02.2022 12:46:57
Praha je ještě v pohodě, to sousední město Říčany, přezývané též Fízlany, má nejvyšší počet kamer na počet obyvatel na světě, a příjmy z pokut těm novodobým loupežníkům tvoří velkou část městského rozpočtu.

Strážníci mohou nově rozdávat pokuty za jízdu ve vyhrazeném pruhu. Policii už k tomu nepotřebují

Novinkou je i uvolnění rychlostních limitů pro složky IZS při jízdě bez majáku
05.01.2022 07:28
|
4
Reklama

Od dnešního dne může policie zabavovat registrační značky a platí také povinný odstup od cyklistů

Krom toho za neoprávněné parkování na místě pro invalidy ode dneška hrozí dva trestné body
01.01.2022 09:34
|
115

Zasněžené dopravní značení není propustkou pro přestupky. Pokuty hrozí i při kalamitě

Když není vidět podélné značení, bývá viditelné to svislé. V potaz je potřeba brát i šířku silnice
26.12.2021 08:41
|
6

Za 300 tisíc korun 300 kilometrů. Malý elektromobil se chlubí rekordním poměrem ceny a dojezdu

Indický model Tata Tiago.ev se nabízí se dvěma velikostmi baterie. Za půl hodiny dobije 100 km
30.09.2022 19:15
|
2

Dřív tu vyráběli brzdy pro Favorit, teď pro Rolls-Royce. Navštívili jsme továrnu ZF v Jablonci

Ročně vyprodukují na devět milionů brzd, chtějí ale víc. Také je tu testují v extrémních podmínkách
30.09.2022 15:29
|
2
Reklama

Komentář: Vyšší postihy pro řidiče nejsou potřeba. Česko má jedny z nejpřísnějších trestů světa

To, za co lidé na českých silnicích mohou přijít o řidičský průkaz, není někdy v EU ani přestupek
29.09.2022 07:30
|
7

Vybíráme velké auto pro rodinu pod 300 tisíc korun. Jsou jich stovky, jejich spolehlivost je různá

Seat Alhambra, Volkswagen Sharan, Renault Espace, nebo Opel Zafira? Možností je poměrně dost
28.09.2022 10:30
|
0
Reklama
Autosalon TV