Reklama
Řidičův chleba

Pražské letiště ždímá peníze i z řidičů, kteří jen vyzvedávají. S trochou snahy se placení vyhnou

Krátké zastavení je na letišti Václava Havla zdarma. Nestačí ale k tomu, aby lidé vyšli z letadla
Zdroj: Letiště Praha

Jet na pražské letiště Václava Havla autem je pro řadu řidičů poměrně stresující zážitek. Dlouhodobé parkování je extrémně drahé a vyjde i na tisíce, ne nadarmo proto řada lidí volí služby externích parkovišť. Peníze ale zaplatí i ti, kteří sem jen jedou vyzvednout třeba své příbuzné z letadla. Před terminály lze sice stát zdarma, ale jen na krátkou chvíli. Pak se platí za každou půlhodinu. Pokud ale zvládnete základní logistiku, můžete si rodinu navrátivší se z dovolené vyzvednout zadarmo.

Přísná pravidla

Ať už vyzvedáváte příbuzné u Terminálu 1 nebo 2, je vždy k dispozici krátkodobé parkování zdarma. Bohužel jde jen o 15 minut, navíc v rámci 24 hodin. Pokud tedy například vezete v pátek odpoledne na letiště svého kolegu a v sobotu ráno chcete vyzvednout rodinu, máte problém. A nepomůže ani stání někde mimo ohrazenou plochu. Po letištních komunikacích totiž krouží policejní hlídky a nekompromisně vyhání ty, kteří si byť jen na moment dovolí zastavit na šrafovaném prostoru. Hybaj na parkoviště a plať! Aktuálně se na expresním parkovišti před terminálem platí 100 korun. Nikoliv za hodinu, ale zas 30 minut.

V tomhle případě máte smůlu, ale lidé často chybují také ve chvíli, kdy mohou využit 15 minut zdarma na vyzvednutí. Jejich příbuzní jim totiž často zavolají už z letadla, které ještě roluje po ploše. „Ahoj Věro, tak jsme přistáli. Můžeš nás prosím vyzvednout?“ A horlivá příbuzná se už blíží do pasti. Než rodinka vystoupí, uplyne mnohem víc času než jen čtvrthodina. Zejména, když si zavazadla posílá takzvaně spodem.

To jsme si ostatně vyzkoušeli na vlastní kůži, kdy jsme v jednom týdnu vyzvedávali dvě části naší rodiny z různých zájezdů do Řecka. Jedni přistáli v 0:45 a teprve v 1:24 hlásili vydaný kufr. To je 39 minut! Druzí přistáli o dva dny později ve 23:26 a zavazadla měli k dispozici přesně o půlnoci, tedy za 34 minut. To je stejná doba, jakou jsme strávili cestou z našeho bydliště na Praze 2 na letiště.

Je tento text pro vás?

Tento článek je určen hlavně těm, kteří pražské letiště využívají jen zřídka, třeba při cestách na letní dovolenou. Pokud patříte mezi zkušenější cestovatele, může se vám obsah zdát banální, za to se omlouváme. Vězte ale, že řada lidí při parkování na letišti tápe a dělá chyby, které je pak v závěru stojí zbytečné peníze navíc.

Jak to děláme my

Protože jsme na letišti často, když letíme sami nebo vyzvedáváme své kolegy, máme naučený jednoduchý postup, jak se vždy vyhnout tomu, abychom zaplatili byť jedinou korunu. Základem je, aby si řidič našel dobré místo na čekání. Přes den se nabízí nákupní centrum Šestka nebo nedaleký outlet. Oba se ale na noc zamykají a policisté také kontrolují stání na okolních cestách. Je tedy potřeba se zašít dál, hlouběji do tmy na přilehlé okresky nebo ulice Tuchoměřic.

Když cestující přistane, pošle první zprávu: „Jsem tu!“ To ale ještě v klidu sedíme na svém místě. Teprve až vystoupí z letadla do terminálu, volá, že je připraven na vyzvednutí a v tu chvíli vyrážíme i my. Pokud si zavazadlo posílá spodem, volá až ve chvíli, kdy má všechny kufry v ruce a je připraven ujít posledních pár desítek metrů k parkovišti. Než tam dojde, akorát vjíždíme do brány.

Pokud svou rodinu vyzvedáváte na Terminálu 2, je praktičtější vjet dovnitř pravou bránou, která vás pustí doprava na rozměrnější a méně užívanou část parkoviště. Lidé vás také lépe uvidí, než když byste zaparkovali v řadě spolu s taxikáři před terminálem. Při výjezdu se pak nebojte použít bránu, která je prázdnější. Řidiči se často ze záhadného důvodu štosují u pravé závory.
Reklama

Diskuze

Joaef Nezník - 27.08.2023 19:47:58
oprava -Na letišti se mi hlavně nelíbí, když opustíte parkoviště před terminálem 1 a dáte se vlevo, tak se dá lehce přehlédnout VLEVO umístěné inf. dopravní značení, že následující odbočka vpravo směřuje na placené parkoviště. Jedná se o kom. závadu.
Josef Nezník - 27.08.2023 19:46:15
Na letišti se mi hlavně nelíbí, když opustíte parkoviště před terminálem 1 a dáte se vlevo, tak se dá lehce přehlédnout vpravo umístěné inf. dopravní značení, že následující odbočka vpravo směřuje na placené parkoviště. Jedná se o jasnou kom. závadu.

Dobré cestovní pojištění na dovolenou zajistí i českého lékaře. Ne každá pojišťovna to ale nabízí

Pojistit se před cestou do zahraničí by mělo být automatické, stejně jako si zjistit rozsah plnění
20.07.2023 16:33
|
1
Reklama

Američané dovolují vjezd autům na svou nejslavnější pláž. Řidiče ale za to pořádně kasírují

Na břehu Daytona Beach se může jezdit autem a parkovat přímo u vody. Je to historický odkaz
15.07.2023 09:03
|
4
Reklama

Devět míst k sezení, obří kufr a úsporný motor. Hyundai Staria je ideál na rodinnou dovolenou

Hyundai Staria vypadá jako elektromobil, přitom jezdí na naftu. Vyrazili jsme s ní do Chorvatska
07.07.2023 12:45
|
14

Řidiči při cestách na dovolenou dělají zbytečné chyby. Poradíme, které to jsou a jak se jim vyhnout

Stres, nedostatečná příprava a snaha být u vody co nejdřív, to jsou jen některé z nich
26.06.2023 13:10
|
3

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
1

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0
Reklama

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2
Reklama
Autosalon TV