Policie nemůže měřit jen tak, dodržuje striktní pravidla. Kdo je zná, dokáže pokutě uniknout

Také zbystříte, když se na dálnici blížíte k policejnímu vozu? Řada řidičů se ho dokonce tak panicky bojí, že raději zpomalí a nepředjíždí ho, i když by přitom ani nepřekročili rychlost. Jenže strach je zbytečný, označená policejní auta totiž v drtivé většině případů nemohou za jízdy měřit (kromě nejnovějšího BMW 5 Touring v policejních barvách). To je úkol pro skryté dálniční „stíhače“. I ty to ale nemají tak jednoduché a při měření musí dodržet několik pravidel, jinak je výsledek k ničemu. Autosalon hovořil s policistou, který prozradil, jak měření funguje.
Stačí se dívat kolem sebe
Začněme tedy dálnicí. Tam při měření rychlosti ve stejném směru vždy platí podstatné pravidlo. „Policisté se za pronásledované vozidlo musí zavěsit a nějakou dobu držet stejnou rychlost, jinak ho nezměří,“ řekl Autosalonu policista, který si nepřál uvést své jméno.
To dává pozorným a hlavně pohotovým řidičům možnost pokutě uniknout. „Jakmile začne řidič před policejním autem včas brzdit a přitom třeba ještě odbočí do jiného pruhu, dost pravděpodobně se pokutě vyhne,“ dodal příslušník. Jde ale o vteřiny, navíc hodně spěchajících řidičů jednoduše nestíhá vnímat vozy kolem sebe, a tak je internet plný videí z maskovaných policejních aut, která pohodlně pronásledující „piráta silnici“, aniž by si jich všiml.
Kdo je ale pozornější, může snadno měřící vůz s příslušníky odhalit. Má totiž zpravidla tmavou barvu karoserie (hnědá, šedá, modrá atd.) a řadu světelných zařízení, která jsou i přes ztmavená okna dobře viditelná, i když právě neblikají. Nachází se pod přední maskou chladiče a na vršcích čelního i zadního okna. Poznávacím znamením je také vysoká anténa, kterou u obyčejných vozů nenajdete. Stejně tak viditelná kamera za čelním sklem. Na dálnici jde nejčastěji o Škodu Superb. Pozor ale na nejnovější BMW 5 Touring. U nich je možné, že mohou měřit i tak, že kolem nich příliš rychlé auto jen projede.
Přehled zařízení, která policie používá k měření
Policie využívá k měření rychlosti z vozidla hned několik typů radarů, ty lepší z nich dokáží změřit řidiče až na vzdálenost jednoho kilometru. Nejčastěji to jsou mikrovlnné radary Ramer, kterých mají strážci zákona zhruba 300. Novější policejní auta jsou pak vybavena systémy PolCam, Soitron nebo Gesig napojenými na tachometr. Liší se tedy především jinými způsoby výpočtu rychlosti.
Jenže jak je to na okreskách?
Zatímco na dálnici vás policie může změřit jen ve stejném směru, na silnicích prvních tříd i na obyčejných okreskách je ale situace jiná. „Policie ČR v současné době disponuje měřícími zařízeními, která umožňují měření rychlosti vozidel na pozemních komunikacích za jízdy, přičemž mohou být měřena jak vozidla jedoucí ve stejném směru, tak vozidla jedoucí opačným směrem. Radarový měřič rychlosti pracuje na základě využití Dopplerova jevu,“ informují policisté na svých oficiálních stránkách.
Ještě dodejme, že v protisměru mohou měřit logicky pouze na silnicích bez středových svodidel, která jim překáží ve výhledu. Na dálnici vás tedy vždy změří jen z auta ve vašem směru. I to je jedno z pravidel, které je dobré si pro jízdu po českých silnicích zapamatovat.
A zatímco na dálnicích platí, že se setkáte se známými modely policejních vozů skrytého dohledu, mimo ně může policie používat prakticky cokoliv. Ještě donedávna třeba na pražské magistrále měřila rychlost Škoda Octavia první generace. Velmi časté jsou modernější octavie, dnes je obvyklá třeba i Škoda Kodiaq. Setkali jste se s nějakým zajímavým vozem, který policie používala k měření? Svěřte se v diskusi.