Reklama
Řidičův chleba

Policie musí při měření rychlosti dodržet řadu pravidel. Kdo je zná, může se pokutě vyhnout

Radar umí změřit rychlost až na jeden kilometr. Dálniční hlídka jede stejně rychle jako hříšník
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Je to běžný jev z českých dálnic – když v pravém pruhu jede jasně označené policejní auto rychlostí třeba 125 km/h, začíná se za ním tvořit fronta. Řada řidičů se ho totiž bojí předjet, protože mají jednoduše strach, aby nespadli do pasti. Jenže takový vůz, pokud nejde zrovna o nové BMW řady 5 Touring (první označené auto schopné měřit za jízdy), je nikdy nezměří. K tomu jsou naopk určené maskované policejní „stíhače“. Ale i ty musí dodržet při měření jistá pravidla. Jaká to jsou?

Dálniční síthače se musí „zavěsit“

Nejdřív trocha teorie. Policie využívá k měření rychlosti z vozidla hned několik typů radarů, ty lepší z nich dokáží změřit řidiče až na vzdálenost jednoho kilometru. Nejčastěji to jsou mikrovlnné radary Ramer, kterých mají strážci zákona zhruba 300. Novější policejní auta jsou pak vybavena systémy PolCam, Soitron nebo Gesig napojenými na tachometr. Liší se tedy především jinými způsoby výpočtu rychlosti.

Při měření rychlosti na dálnici ve stejném směru, se kterým se asi setkáte nejčastěji, vždy platí zásadní pravidlo. „Policisté se za pronásledované vozidlo musí zavěsit a nějakou dobu držet stejnou rychlost, jinak ho nezměří,“ řekl Autosalonu pod příslibem anonymity řadový policista. „Jakmile tedy začne řidič před policejním autem včas brzdit, nebo rychle odbočí do jiného pruhu, dost pravděpodobně se pokutě a dalším problémům vyhne,“ dodal příslušník. Samozřejmě ale nesmí hlídku třeba „vybrzdit“ nebo nějakým jiným způsobem ohrozit.

A jak policejního „stíhače“ odhalit? Mají zpravidla tmavou barvu karoserie (hnědá, šedá, modrá atd.) a řadu světelných zařízení, která jsou poměrně dobře viditelná, i když právě neblikají. Nachází se pod přední maskou chladiče a na vršcích čelního i zadního okna. Skla pak bývají hodně tónovaná, aby světla byla co nejvíce maskovaná. Poznávacím znamením je také vysoká anténa, kterou u obyčejných vozů nenajdete. Stejně tak viditelná kamera za čelním sklem. Na dálnici jde nejčastěji o Škodu Superb a nově také BMW 5 Touring, které je trochu lépe maskované (existují i kusy v policejních barvách, ty se ale k měření tolik nepoužívají).

Na silnicích prvních tříd a ve městech nejčastěji měří starší Octavie, ale najdou se i rarity, třeba prastará Škoda Fabia nebo Octavia první generace. Potkali jsme také Škodu Kodiaq minulé generace.

Může měřit z protisměru?

Už několik čtenářů redakci Autosalonu zaslalo dotaz, zda může policejní hlídka měřit i při jízdě v protisměru. „Jel jsem po silnici mezi Poličkou a Moravskou Třebovou. Přiznávám, že díky kvalitě asfaltu to nebylo právě předpisových 90 km/h. Mezi auty jedoucími proti mně jsem si na poslední chvíli všiml neoznačené policejní Octavie s kamerami a majáky. Nevydala se za mnou, přesto by mě zajímalo, jestli mě mohla změřit,“ napsal v e-mailu Milan Kusý z Havlíčkova Brodu.

Odpověď zní jednoduše: Ano, v případě měření na okreskách nebo silnicích prvních třídy mohla! „Policie ČR v současné době disponuje měřícími zařízeními, která umožňují měření rychlosti vozidel na pozemních komunikacích za jízdy, přičemž mohou být měřena jak vozidla jedoucí ve stejném směru, tak vozidla jedoucí opačným směrem. Radarový měřič rychlosti pracuje na základě využití Dopplerova jevu,“ informují policisté na svých oficiálních stránkách.

Ještě dodejme, že v protisměru mohou měřit logicky pouze na silnicích bez středových svodidel, která jim překáží ve výhledu. Na dálnici vás tedy vždy změří jen z auta ve vašem směru. I to je jedno z pravidel, které je dobré si pro jízdu po českých silnicích zapamatovat.

Reklama

Diskuze

Jiří - 23.08.2024 22:21:15
Hlavně může měřit pouze z pozemní komunikace. Jiná možnost je neplatná.
turista - 22.08.2024 04:28:02
Řídím auto už 45 let. Padesátku v obci, třicítku před školou a dálničních sto třicet dodržuji. Zastaralou hlemýždí devadesátku na silnici první třídy ne, protože bych nikam nedojel a usnul za volantem. Nikdy mě policie nedusila za to, že tam jedu 105.

Komentář: Policie ukazovala médiím měření rychlosti na místě, kde se kvůli rychlosti nikdy nebouralo

Média se mohla podívat na měření v rámci akce Speed Marathon do Hornoměcholupské ulice
24.04.2024 07:26
|
6
Reklama

Městský okruh je pastí na řidiče. Kamery úsekového měření se tu umí různě propojovat

Policie s úřady jednotlivé úseky propojuje na základě nehodovosti nebo častých přestupků
19.01.2023 13:22
|
30
Reklama

Při domácím dobíjení ze zásuvky se ztrácí až třetina energie, dokazuje měření. Lze to ale eliminovat

Při dnešních cenách elektřiny tato navíc vydaná energie, která nedoputuje do akumulátoru, nepotěší
21.09.2022 07:29
|
9

Nová policejní BMW ještě nějakou dobu na dálnice nevyrazí. Měření rychlosti by totiž bylo nelegální

Policie potvrdila, že nemá certifikát pro měřič rychlosti instalovaný v nových dálničních BMW
03.08.2022 13:02
|
2

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
25

Malé dodávky jsou ideální pro rodinu i podnikatele. Z fatální chyby Francouzů ve velkém těží Toyota

Sestavili jsme žebříček nejúspěšnějších malých dodávek, a to jak v užitkových, tak osobních verzích
13.11.2024 15:58
|
4
Reklama

Policie už smí při měření rychlosti porušovat předpisy. Dopravní expert popsal zásadní změny

Řidiči by se měli mít pořádně na pozoru. Nikdy nebylo snazší přijít o řidičský průkaz než právě teď
12.11.2024 07:48
|
34

Městská policie má větší pravomoce, než se řidiči domnívají. Víme, jak je to s měřením rychlosti

V některých případech může strážník městské policie připravit řidiče dokonce i o řidičský průkaz
05.11.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV