Nejhorší řidič je ten mladý s laciným autem. Jeho jízda často končí tragicky, říká statistika
Vzpomenete si ještě na to, jaké to bylo, když jste konečně úspěšně absolvovali autoškolu a dostali do ruky řidičák? Na ten pocit svobody a chuti po rychlosti? Mají ho snad všichni mladí řidiči a jak se ukazuje, je to stále velký problém. Portál nehod zpracoval statistiky, ze kterých vyplývá, že čím je řidič mladší, tím jezdí rychleji, více riskuje a způsobuje více nehod. S narůstajícím věkemc i zkušenostmi řidiči naopak zpomalují a bourají méně.
Přílišná rychlost i riziko
Přílišná rychlost je dlouhodobě jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Portál nehod, který se věnuje statistikám dopravních kolizí, se podíval na to, kdo jsou ti, co vlivem vysoké rychlosti bourají nejčastěji. Ukázalo se, že jsou to hlavně mladí, kteří mají sklony k vysoké rychlosti nejvíce ze všech skupin řidičů.
„Právě ti nejmladší a nejméně zkušení jezdí rychleji a poměr nehod zaviněných z důvodu nepřiměřené rychlosti je u nich zdaleka nejvyšší. Více než třetina nehod (33,41 %) byla v roce 2020 u řidičů nejmladší věkové kategorie (18–24 let) způsobena právě z tohoto důvodu,“ říká Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je autorem a provozovatelem Portálu nehod.
Analýza také ukázala, že čím je řidič starší a zároveň tedy zkušenější, způsobuje méně nehod s vlivem vysoké rychlosti. Konkrétně ve věkové kategorii 25–31 let mluvíme o 24,46 % způsobených nehod, ve věkové skupině 32 – 38 let číslo klesá na 19,94 %. Tato čísla pak potvrzuje i Česká kancelář pojistitelů. „U řidičů do 24 let je riziko, že způsobí nehodu, téměř 2,5krát vyšší, než je průměrná nehodovost v ČR,“ tvrdí Petr Jedlička, hlavní analytik České kanceláře pojistitelů.
Levná auta, ale vysoká frekvence bourání
Ruku v ruce s nehodami jdou také způsobené škody. Právě mladí mají dle Portálu nehod výrazný podíl také na celkové výši škod po nehodách. Jen řidiči ve věkové skupině 25–31 let takto způsobili celkové škody za více než miliardu korun. Nejmladší věková skupina (od 18 do 24 let) k tomu pak přidala 816 milionů korun.
„Pokud jde o výši škod, je zajímavé, že průměrná škoda nehody způsobené mladými řidiči jako taková nebývá zas až tak vysoká. Celková škoda je však jedna z nejvyšších. Na vině je právě počet nehod, které mladiství způsobí. To může ukazovat i na fakt, že cena vozu mladistvých je nejspíše nižší, ale je to doháněno frekvencí nehod,“ dodává Jan Chalas.
Problémoví motorkáři
Jarní a letní měsíce s sebou každoročně přináší ještě jeden fenomén, tedy nepřiměřenou rychlost motorkářů. Data za posledních 10 let ukazují, že až 27 % nehod, které se stanou na jaře a v létě, způsobí právě motorkáři. Řidiči aut si pak připisují „jen“ 9,7% podíl. Mladí motorkáři se na nehodách podepisují 40 procenty.
„Data Portálu nehod také jasně ukazují to, co známe takřka všichni. Nejvíce riskují a porušují předepsanou rychlost ti, kteří neřídí čtyři, ale dvě kola. Právě podíl nehod z nepřiměřené rychlosti u motocyklů výrazně převyšuje ostatní dopravní prostředky. Rychle jedoucí motorka riskantně předjíždějící před zatáčkou ostatní pomalejší řidiče na čtyřech kolech je všem dobře známý úkaz,“ uvedl Jan Chalas.