Reklama
Řidičův chleba

Sršně vyhlásili Gentlemanem silnic. Zachránil řidiče sanitky a pacienta skryté po nehodě v poli

Místem projely bez povšimnutí dvě auta. Pomoc Pepa "Sršeň" Šiler přivolal přes aplikaci Záchranka
Zdroj: Autosalon.tv

Z pořadu Autosalon na TV Prima ho znáte jako motorkářského tvrďáka, který se s ničím moc nepáře. Pepa „Sršeň“ Šiler je kromě experta našeho pořadu také instruktorem a majitelem motoškoly i držitelem několika rekordů v jízdě na motorce zapsaných do Guinnessovy knihy rekordů. Nově se ale může pochlubit i titulem Gentleman silnic.

Pomohl pohled do zrcátka

Unavený po celodenní „šichtě“ v jeho klatovské motoškole jel Pepa domů na motorce. Byl srpen a vozovka po vydatném letním dešti pěkně klouzala. Místo mezi obcemi Soběsuky a Neurazy na Plzeňsku velmi dobře zná, protože tam často jezdí. „Věděl jsem, že je tam celkem nepříjemná pravotočivá zatáčka se svodidly, navíc mírně klopená. A při neopatrnosti i celkem nebezpečná. A na jejím konci jsem si u krajnice všiml čerstvých stop od pneumatik. Tak jsem si místo ještě zkontroloval ve zpětném zrcátku,“ vzpomíná Pepa.

Havarovaná sanitka „utopená“ v poli

To se ukázalo jako zásadní. Řidič sanitky převážející pacienta totiž na mokré vozovce nezvládl řízení a skončil mimo ni. A to tak nešťastně, že ze směru, po kterém jel i Josef Šiler, nebylo auto záchranky ze silnice vidět. „Asi sto metrů přede mnou jela dvě auta, která projela místem bez povšimnutí. Nic nenasvědčovalo tomu, že je něco v nepořádku. Ale pravidelně lidem při kurzu opakuji, aby měli přehled o tom, co se děje za nimi. A tak jsem si všiml, že mimo silnici leží v poli sanitka. Ovšem schovaná pět metrů pod úrovní vozovky,“ vypráví dál svůj příběh respektovaný motocyklový odborník, jehož přezdívka vznikla podle první žluto-černé jawy z mládí.

Josef „Sršeň“ Šiler

Kaskadér, testovací jezdec, instruktor, majitel motoškoly a televizní motocyklový expert pořadu Autosalon. Rekord Garryho Rothwella, který ho k jízdě po jednom kole inspiroval, překonal v roce 2002 o 110 metrů a výkonem 272,3 metru se zapsal do Guinnessovy knihy. Přestože následně přidal další rekord, když po předním kole dokázal jet rychlostí 234 km/h, dál soutěžit nechtěl. Jezdil se svojí motocyklovou show a testoval motorky. Nakonec si rodák z Klatov založil vlastní Motoškolu Sršeň, která je zaměřená na bezpečnost silničního provozu a na ovládání motorek.

Pomohla aplikace Záchranka

Sršeň letěl dolů k sanitce a uvnitř uviděl zaklíněného řidiče. Ihned telefonem přes aplikaci Záchranka zavolal pomoc. „Měl jsem v minulosti s aplikací skvělou zkušenost, proto to bylo první, co jsem udělal.“ Přes aplikaci automaticky sdílel svoji polohu a operátorka na lince ho precizně naváděla, jak má postupovat.

V havarované sanitce byl kromě zaklíněného řidiče v bezvědomí i pacient, který se nejdřív neozýval. Jak vozidlo leželo na boku, nešlo se do něj dostat. U nehody zastavil taky německý řidič, se kterým otevřeli dveře a řidiče probrali a při čekání na pomoc se ho snažili udržovat při vědomí. „Integrovaný záchranný systém pracoval dokonale, záchranka i hasiči dorazili přibližně za 12 minut. Po chvíli na pomoc přiletěl i vrtulník záchranné služby,“ vybavuje si Pepa.

Díky jeho včasné a duchapřítomné reakci byli oba muži z havarované sanitky včas pod dohledem lékařů. „Zkušenost, a hlavně pohotovost pana Šilera byla základem úspěchu této záchranné akce,“ připomíná mluvčí policie Plzeň – venkov por. Bc. Ivana Jelínková.

Sršeň byl za svůj čin na konci letošního května oceněn titulem Gentleman silnic. „Naštěstí osud přihrál mužům v sanitce na pomoc právě Josefa Šilera. S chladnou hlavou celou situaci vyřešil a ocenění si plným právem zaslouží,“ uzavírá dramatický příběh se šťastným koncem ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková.

Aplikace Záchranka

Záchranka je oficiální mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby České republiky, Horské služby České republiky a Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Funguje od roku 2016, vznikla ve spolupráci uživatelů a záchranářů jako studentský nápad Filipa Maleňáka. Aplikace má přes milion uživatelů, každý den přes ni zavolá pomoc kolem 50 lidí a na základě volání z této aplikace vyjeli záchranáři k více než 35 tisícům případů. Aplikace jednoduše vytočí číslo záchranné služby 155 a současně odešle zprávu o aktuální poloze zraněného, aby se k němu záchranáři dostali co nejrychleji. Osahuje také interaktivní návod na poskytnutí první pomoci a seznam nejbližších pohotovostí a lékáren. Aplikace je ke stažení zdarma pro telefony s operačním systémem iOS, Android i pro Windows Phones.
Reklama

Diskuze

Lutak - 24.06.2021 08:10:27
Pepo, palec nahoru!

Děsivé video z nehody kamionu na D8 ukazuje, proč jsou bezpečnostní pásy tak moc důležité

Řidiče kamionu přemohl mikrospánek. Naštěstí se jemu ani spolujezdci nic nestalo
09.04.2021 20:39
|
16
Reklama

Drsná nehoda u Kladna. Řidič s mazdou vyletěl do vzduchu a po saltu přistál střechou na střeše fabie

Řidič škodovky naštěstí utrpěl jen lehká zranění. Posádka mazdy je na tom mnohem hůř
14.08.2020 11:01
|
0

Nehoda motorky a auta zastavila dálnici D1. Záchranářům komplikovali zásah neukáznění řidiči

Zraněného motorkáře do nemocnice transportoval vrtulník. Dálnice byla několik hodin uzavřená
20.03.2020 10:30
|
10

Dopravní předpisy zakazují bezdůvodně pomalou jízdu. V ostatních vyvolává agresivitu

Víc než třetina řidičů přiznala, že příliš pomalá jízda jiného auta silně ovlivňuje jejich chování
22.11.2024 10:01
|
24

Škoda Rapid je zajímavé bazarové zboží. Volte raději benzin, diesely mívají odslouženo

Rapid vznikl jako globální auto, protože Škoda chtěla zaútočit i na indický trh
20.11.2024 18:53
|
1
Reklama

Pohádka o tom, jak auto někoho samo odveze z hospody, je trochu reálnější. Ministerstvo má novelu

Zodpovědnost za nehodu robotického auta bude mít výrobce. Přibude povinnost převzít od vozu řízení
12.11.2024 14:36
|
0

Nepijte nealkoholické pivo za volantem. Můžete nadýchat při policejní kontrole

I takzvané pivo pro řidiče obsahuje malé množství alkoholu. Do těla se ale nedostane
11.11.2024 08:09
|
13
Reklama
Autosalon TV