Oranžové majáky neznamenají žádná privilegia. Auta ani po jejich rozsvícení nemají přednost
Často se na silnicích, především ve městech, setkáváme s vozidly asistenčních služeb, či třeba bezpečnostních agentur, která jezdí se zapnutými žlutými či oranžovými majáky. Někdy se řidič takového auta chová, jako kdyby jel s majáky modrými. Snaží se objet kolonu autobusovým pruhem, podjíždí či dokonce projede semafor na červenou. Jenomže tohle všechno dělá v rozporu se zákonem. Vozidlu s oranžovými majáky nepřísluší v dopravě žádná privilegia a my řidiči jim rozhodně nemusíme uhýbat z cesty.
Výhody jen při pracovní činnosti
Jízdě se těmito majáky se věnuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 42, který říká: Řidič vozidla vybaveného zvláštním výstražným světlem oranžové barvy smí tohoto světla užívat jen tehdy, mohla-li by být jeho jízdou nebo pracovní činností ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Jestliže to vyžaduje pracovní činnost tohoto vozidla, není jeho řidič povinen dodržovat ustanovení pravidel provozu na pozemních komunikacích, je však povinen dbát zvýšené opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“
Z této citace by se zdálo, že pokud je řidič takového auta v práci a jede řešit nějaký případ, může si s trochou nadsázky na silnicích dělat, co chce. Jenomže tak to není. Důležitý je právě pojem pracovní činnost. Policie se před časem tomuto tématu věnovala a problematiku oranžových majáků popsala takto: „Pracovní činnost například asistenční služby znamená konkrétně aktivitu na místě dopravní nehody, spočívající v pomoci jednotlivým účastníkům karambolu třeba s vyplněním formuláře. Do pracovní činnosti v tomto případě ale nelze řadit samotný příjezd těchto pracovníků k dopravní nehodě. Jednoduše řečeno, blikající žlutý maják neznamená při jízdě žádná privilegia.“
Zjednodušeně řečeno to znamená, že vozidlo se zapnutým žlutým či oranžovým majákem může u nehody stát lehce v silnici. Žádný postih pak řidiči nehrozí. Ovšem vynucování si přednosti v jízdě cestou k dané nehodě, už povoleno nemá.
To ostatně potvrdila i policie: „Řidič s takto označeným vozidlem musí stejně jako ostatní účastníci silničního provozu dodržovat veškerá ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, tedy například respektovat předepsanou rychlost, nebo zastavovat na červenou. Avšak mnohdy se setkáváme právě s tím, že nás vozidlo se zapnutým žlutým majákem na dálnici podjede značnou rychlostí odstavným pruhem, a ještě na nás zatroubí, pokud má dojem, že mu překážíme. A to je samozřejmě v rozporu se zákonem.“