Nešvar českých řidičů se u sousedů tvrdě trestá. Hlídají ho kamery tajně rozmístěné na mostech
Je to častý nešvar českých řidičů – jeden spěchá a tak se druhému takzvaně „lepí na zadek“. Ano, i v této oblasti situace pomalu zlepšuje díky osvětě médií nebo policie, nedodržení bezpečného odstupu je však v dálničním provozu jednou z nejčastějších příčin vážných nehod. Zatímco u nás ho policie víceméně vůbec nekontroluje, v Německu jsou mnohem důslednější - mají nejen špičkovou techniku, ale i obsáhlý sazebník mastných pokut.
Nejmodernější technika na měření
V sousedním Německu má na „lepiče“ či agresivní řidiče, kteří problikávají auta před nimi, policie pěkně políčeno. Nejčastěji za tímto účelem používá sofistikovanou kamerovou a radarovou techniku umístěnou na mostech. Všímavější řidiči jistě zaznamenali na německých dálnicích před mostem často namalované měřicí body (čtyři měřicí, dva kontrolní). Pokud na ně narazíte, je velmi pravděpodobné, že na mostě, z kterého mají kamery minimálně 300metrový dohled, je umístěna měřicí technika. Díky zmíněným fixním měřicím bodům je tento systém schopen kromě odstupu měřit i rychlost vozu.
Podobně měří prostřednictvím pevně namalovaných bodů na povrchu vozovky také druhý typ používaného systému, kde přicházejí ke slovu videokamery. Ty jsou většinou dvě a každá snímá jeden jízdní pruh. Data jsou přenášena do policejního vozu, který sleduje obraz, a pokud vidí nedodržení odstupu, tak pořídí snímek.
Třetím způsobem, který německá policie používá, je měření odstupu přímo z civilního policejního vozidla, které si udržuje konstantní odstup. Z auta je měřena rychlost sledovaného vozu a speciální software z ní počítá odstup.
Jak dodržovat odstup?
Jízda na dálnici je samozřejmě poměrně rychlá a vyžaduje od řidiče stálou koncentraci na spoustu věcí. Je tak možné, že se k vpředu jedoucímu vozidlu člověk přiblíží více než by chtěl, aniž by byl v jádru pirát silnic či nějaký agresor. Na určení bezpečného odstupu přitom existují dvě jednoduché metody.
1. Pravidlo poloviny tachometru
Určit odpovídající bezpečný odstup podle vaší aktuální rychlosti je snadné. Pokud jedete například rychlostí 100 km/h, měl by bezpečný odstup činit polovinu této hodnoty v metrech, tedy 50 metrů. Pro přesnější zjištění této vzdálenosti mohou posloužit například patníky, které jsou od sebe vzdáleny právě v padesátimetrových rozestupech. Pokud na dálnici jedete ještě rychleji, je tedy logicky bezpečný odstup větší, než je rozteč dvou patníků.
2. Pravidlo dvou sekund
Druhou metodou je pak využití nějakého pevného záchytného body, například mostní konstrukce, stojanu pro přivolání pomoci, výrazného stromu atp. V momentě, kdy tímto místem projede auto před vámi začněte počítat dvě sekundy. Nejdříve pak byste měli i vy projet daným místem.