Nespravedlnost na silnicích. Jízda vlevo vyjde na dva tisíce, podjetí hrozí ztrátou řidičáku

Pro české řidiče je to častá a frustrující situace. Bezohledný člověk před nimi jede po dálnici v levém pruhu, ačkoliv má vpravo volno. Přitom se samozřejmě dopouští přestupku, ale je mu to jedno. Takzvaně „probliknout“ ho je nelegální, stejně tak najet co možná nejblíž k němu a tím tak nedodržet bezpečnou vzdálenost. Vůbec nejhorším přestupkem by ale bylo ho podjet. Jediné, co lze v této situaci dělat, je čekat. Existují ale případy, kdy je podjíždění fakticky legální.
Na rok bez řidičáku
Předjíždění zprava (čili podjíždění) je zakázáno a přísně trestáno. Pokuta ve výši až 10 tisíc korun, sedm trestných bodů a zákaz řízení až na jeden rok hrozí dokonce i řidiči, který z nouze podjede auto nesmyslně blokující levý jízdní pruh na dálnici. Samozřejmě něco jiného by bylo, kdyby předjíždělo jiný pomalejší vůz, pak je v levém pruhu oprávněně. „Jakmile ale jede v levém pruhu, aniž by někoho dojíždělo nebo předjíždělo, dopouští se přestupku," řekla Autosalonu policejní mluvčí Hana Rubášová.
Absurdní je však skutečnost, že řidiči, který blokuje levý jízdní pruh, hrozí maximální pokuta dva tisíce korun a pět trestných bodů, zatímco řidiči, který by ho podjel už zmíněná až pětinásobně vyšší pokuta, sedm trestných bodů a dokonce i zákaz řízení. A to nemluvě o situacích, kdy by na něj ještě začal blikat dálkovými světly nebo se na něj lepil. To vše by tresty mohlo pochopitelně ještě navýšit. Jediné, co tedy můžete dělat, je čekat než se řidič před vámi umoudří a zařadí se do pravého jízdního pruhu.
A kdy to tedy jde?
Předjíždění zprava je v Česku povoleno v obcích, kde vozidla mohou užít všech jízdních pruhů bez omezení nebo v okamžiku, kdy řidič před námi mění směr jízdy vlevo a není pochyb o jeho dalším směru jízdy. To je znění zákona, které zná většina řidičů už z kurzu autoškoly. Málokdo však tuší, že podjíždět je legální také skrze odbočovací nebo připojovací pruh. Ovšem jen za určitých podmínek.
„Předjíždění zprava v těchto pruzích je možné pro řidiče připojující se do průběžného pruhu, který má povinnost připojovacího pruhu užít a má vyšší rychlost než řidič v průběžném pruhu. Je však v rozporu se zákonem předjíždět způsobem, kdy z průběžného pruhu přejede řidič do pruhu připojovacího z důvodu, aby předjel zprava před sebou jedoucí vozidlo," uvedla Rubášová.
Pokutu nedostanete ani ve chvíli, kdy pojede vpravo v koloně aut a budete předjíždět vozidla v levém pruhu. V takovém případě jde totiž o souběžnou jízdu. „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (tzv. souběžná jízda); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu," píše se v silničním zákoně.
Častým nešvarem mnoha řidičů je při dopravních zácpách jezdit vlevo, přičemž pravý jízdní pruh je výrazně volnější. I v takovém případě je možné vjet do pravého pruhu a začít podjíždět. Pokutu za to nedostanete ani mimo obec a zároveň si ušetříte i nějaký ten čas. Jen pozor na ostatní řidiče, kteří s tím nepočítají.