Reklama
Řidičův chleba

Konec zbytečných návštěv úřadů! Od června bude možné si výměnu řidičáku objednat online

Online půjde vyměnit jen propadlý řidičák. Ztracený či úplně nový bude stále potřeba řešit osobně
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Až doposud platilo, že kvůli propadlému řidičáku musel každý na úřad dvakrát. Jednou podat žádost o jeho výměnu a podruhé, když si ho šel vyzvednout. To už ale od 1. června nebude platit. Nově bude možné první krok absolvovat z pohodlí domova, tedy online. Samotné vyzvednutí hotového řidičáku už se ale bez osobní návštěvy vybraného úřadu neobejde. Novinka je pak platná jen pro výměny stávajících průkazů, kterým skončila platnost. V případě ztraceného či ukradeného průkazu je stále nutné na úřad dojít dvakrát. Stejně tak v případě těch, kteří si jdou pro řidičák poprvé či přidávají některou ze skupin.

Datovka nebo elektronická identita

Ještě během letošního roku by měla skončit platnost asi 300 000 řidičáků. Nemluvě o těch, kteří už s propadlým řidičákem jezdí, protože je stále v platnosti protikoronavirový vládní pardon na platnost řidičáků. (viz odkaz na článek níže) A tito všichni budou mít od 1. června možnost požádat o výměnu průkazu online. Je také dobré vědět, že pro odeslání žádosti o výměnu řidičáku není nutné čekat na to, až propadne. Objednat ho je možné i v případě, že jeho platnost vyprší za méně než 90 dnů.

K online vyřízení objednávky je ale potřeba několik náležitostí. V prvé řadě je potřeba se přihlásit na Portál občana, což je možné buď přes datovou schránku, nebo chytrou identitu, tedy občanku s elektronickým čipem. Přihlášení do Portálu občana je také možné pomocí bankovní identity, tedy stejných přihlašovacích údajů, přes které se občan přihlašuje do internetového bankovnictví. Dle webu Ministerstva vnitra je ale toto možné jen pro klienty České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a banky Moneta. Další bankovní domy by ale měly časem fungovat také. Z vlastní zkušenosti mohu ovšem doporučit přihlášení přes datovou schránku. Osobně s tím mám dobré zkušenosti.

Reklama

Pár kliknutí a fotka netřeba

Všichni si jistě pamatujeme dobu, kdy bylo potřeba k výměně dokladů nosit pasovou fotografii nebo si nechat udělat na místě. To už je naštěstí pryč. V případě online žádosti je fotka žadatele stažena z databáze občanů a do systému řidičáků se tak nahraje automaticky sama.

Po přihlášení do Portálu občana pak stačí kliknout na tlačítko s názvem Podání, pod kterým je právě i žádost o výměnu řidičáku. Připravený formulář už je částečně předvyplněný, jediné, co bude potřeba dovyplnit, je místo, na které si žadatel pro řidičák bude chtít přijít. A to může být na všech úřadech s rozšířenou působností kdekoliv v Česku. Po odeslání vyplněné žádosti pak přijde email s potvrzením, že byla podaná. Následně už pak stačí počkat na to, až je řidičák hotový a dojít pro něj. I pro tento krok osobně doporučuji se objednat online. Návštěva úřadu se pak stane otázkou asi pěti minut.


Diskuze

Patrik - 03.06.2021 10:04:41
Než ověřovat přístupnost bankovní identity na webu Ministerstva vnitra, bylo by jednodušší to ověřit přímo na Portálu občana. Jistě tam nebude možno zvolit banku, která bankovní identitu nepodporuje. Je jich tam už pěkně dlouho daleko víc, než vypisujete

Brněnský offroaďák s Patrolem odešel od soudu bez řidičáku a s pokutou. Ještě se ale odvolal

Řidič ani jeho právník s tak vysokým trestem nesouhlasí. Podle nich nešlo o trestný čin
25.05.2021 06:55
|
1
Reklama

Za řízení pod vlivem alkoholu lze přijít o řidičák, i když vás chytí mimo auto. Stačí mít důkazy

Dokázat, že řidič řídil pod vlivem je jednodušší u náklaďáků. Tam pomůže tachograf
24.02.2021 16:41
|
4

Podložky pod kola už lze mít zapsané v technickém průkazu. Tuneři mohou legálně rozšiřovat rozchod

Pro někoho zbytečná informace, pro tunery ale může být docela zásadní
16.07.2020 13:25
|
0

Vyhněte se D2, tvoří se tam dlouhé kolony. Dálnice je potřeba pro záchranáře a armádu

Ministerstvo dopravy prosí všechny, aby se komunikaci na Slovensko pokud možno úplně vyhnuli
25.06.2021 09:52
|
0

Evropská unie rozhodla, že elektrokoloběžky budou muset mít povinné ručení

Záležet ale bude na tom, do jaké kategorie koloběžka patří. Platit budou majitelé těch rychlých
24.06.2021 15:22
|
0
Reklama

Policejní honička za feťákem v kradeném autě skončila v Praze hromadnou nehodou

Řidič jel i 200 km/h. Poté, co auto nezvládl, naboural do tří aut a autobusu
24.06.2021 10:23
|
0

Řidič kamionu nedal přednost šestnáctileté motorkářce. Od nehody ujel

Policie prosí svědky, aby se ji co nejdříve ozvali. Slečna skončila v nemocnici
23.06.2021 11:45
|
4
Reklama
Autosalon TV