Konec vraků odstavených v pražských ulicích. Magistrát má na ně novou a mocnější zbraň
Novela zákona pomohla
Díky novele zákona, která vstoupila v platnost od nového roku, bude moci nově hlavní město odtahovat vraky či vozidla s propadlou technickou i z těch ulic na území metropole, které nevlastní. Novela zákona o pozemních komunikacích vstoupila v platnost 1. ledna 2022 a upravila dřívější zdlouhavé řešení vraků.
Stále ale platí, že se město musí pokusit kontaktovat majitele vozu a vyzvat jej, aby vrak odstranil. Často se tak ale neděje, a proto novela umožňuje i to, aby město proti vraku zasáhlo už po uplynutí dvou měsíců od prvního jednání obce směřujícího k odstranění vozidla. Výrazně tato novela pomůže například v Běchovicích, kde vraky kamionů a aut blokují přístupovou cestu do průmyslového areálu a v autech žijí lidé bez přístřeší.
„Praha se konečně může efektivně zbavovat vraků, které zbytečně zabírají místo a blokují příjezdové cesty. Doteď byl problém v tom, že pokud měla nějaká část komunikace v rámci Prahy jiného vlastníka, nemohli jsme vrak legálně odstranit. Nyní budeme moci odstranit jakékoli vraky, které leží na území Prahy, a vyřešit tak dlouhotrvající problém,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Vrak může nahlásit každý
S odstavenými vraky se může celkem snadno setkat každý z nás. Rozhodně asi častěji než třeba policejní hlídky. Proto byla pro všechny zřízena aplikace, která umožňuje nahlásit odstavený vrak úřadům.
Najdete ji na webu Správy služeb hlavního města Prahy (SSHMP), přičemž je potřeba vyplnit jméno, kontaktní mailovou adresu a místo odstavení vraku. Do aplikace je také možné nahrát fotky pořízené na místě a přidat krátký komentář.
SSHMP po oznámení o výskytu vraku vyrazí na místo vše vyšetřit. K tomu by mělo dojít nejpozději pět dnů od nahlášení vraku. Pak nastoupí přímo město, které zahájí onu dvouměsíční lhůtu k definitivnímu odstranění.