Jak se řeší jízda na červenou, když vás vyfotí kamera? Víme, jak levně nepřijít o body

Každému z nás se někdy stalo, že projel křižovatkou na poslední chvíli a následně se začal obávat, aby za to nedostal flastr. To nás inspirovalo k tomu, abychom se zeptali českého ministerstva dopravy, jaký je v Česku úřední postup ve chvíli, kdy na křižovatce s automatickou detekcí jízdy na červenou opravdu porušíte předpisy a budete se muset postavit k problému čelem.
Základní sazby za jízdu na červenou
Všude na internetu můžete narazit na přehledy se sazbami pokut za jízdu na červenou. Tento přestupek je v definován jako „Nezastavení na červenou (nebo pokyn „Stůj“)“ a je součástí paragrafu § 125c/1f) 5 v české zákoně číslo 361/2000 Sb. o silničním provozu.
Pokud si vás při přestupku všimne hlídka policie, na místě vám uloží pokutu ve výši do 5 500 Kč a do karty řidiče vám může být přičteno 6 bodů. V neúspěšně obhájeném správním řízení pak může výše pokuty vyšplhat na sedm až 25 tisíc korun, a protože je jízda na červenou jedním z nejvážnějších přestupků, může vám hrozit i zákaz řízení až na šest měsíců při úmyslném nezastavení na pokyn policisty.
A co když vás vidí jen kamery?
Jak to však vypadá, když dvojice kamer hlídajících průjezd na červenou zaznamenají váš prohřešek? Ve skutečnosti se hrozícího zákazu řízení, vysoké pokuty ani 6 bodů nemusíte tak moc bát. I když, pokud provozovatelem vašeho vozidla je někdo jiný než vy, bude ještě záležet na dohodě s ním, aby vás neudal.
Ministerstvo dopravy nám totiž potvrdilo, že v Praze funguje záznam jízdy na červenou podobně, jako když překročíte maximální povolenou rychlost v měřeném úseku. Vyjádření ministerstva uvádí: „Pokud je průjezd na červenou detekován kamerovým zařízením, pak se věc řeší právě přes objektivní odpovědnost provozovatele vozidla (dle § 125f a násl. zákona č. 361/2000 Sb.). Tedy nejdřív se zašle výzva provozovateli vozidla. Body se však zaznamenávají jenom řidiči, tzn. ve chvíli, kdy je řidič přímo zastaven policií nebo ho provozovatel vozidla sdělí a pak je řešen ve správním řízení.“
Jednoduše řečeno to znamená, že pokud vám po několika týdnech až měsících přijde pokuta, stačí zaplatit „odpustek“ a vše je vyřešeno. Přičtení bodů do karty řidiče je u přestupků možné jen ve chvíli, kdy vás při nich přistihnou příslušníci policie nebo vás udá provozovatel vozidla – v obou případech musí být prohřešek postoupen do správního řízení. Musí být znám konkrétní řidič vozidla.
A jaká je výše pokuty, pokud jí zaplatíte bez zbytečného otálení na výzvu vystavenou úřadem? Ministerstvo dopravy nám potvrdilo, že výše pokuty odpovídá jedné polovině dolní hranice sazby za přestupek řidiče řešený na místě – tzn. 2250 Kč. Jedná se o pevnou částku se splatností do 30 dnů od doručení výzvy. Upozorňujeme však, že takto to funguje pouze v situacích, kdy vykonávající obecní úřad s rozšířenou působností nezná identitu řidiče vozidla.