Reklama
Řidičův chleba

Elektromobily byly v červnu v EU poprvé prodávanější než diesely. Čísla ukazují zvláštní trend

Prodeje elektromobilů táhnou nahoru jen dva státy EU, trh už bude asi navždy menší než býval
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Jakkoliv je stále velmi těžké predikovat vývoj v následujících letech, rok 2023 se zatím pro elektromobily vyvíjí příznivě. Podle Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) byly v červnu v EU poprvé registrace elektromobilů před vozy s naftovým motorem. Pozitivní trend je sice zřejmý, přesto je na místě v mnoha ohledech opatrnost při vynášení radikálnějších soudů. 

Evropský trh se zmenšil o pětinu

Stejně jako u jiných statistik, i v tomto případě platí, že si ve výsledcích za červen a za první půl rok 2023 každý najde to, co chce vidět. Bezesporu je patrný červnový růst tržního podílu čistě elektrických vozů, který se meziročně zvýšil z 10,7 % na 15,1 %, zatímco diesely se  v červnu dostaly pouze na 13,4 %. Jenže je zároveň vhodné dodat, že toto meziroční srovnání je silně poznamenáno loňskými výpadky ve výrobě kvůli dodavatelské krizi, kdy byl trh velmi rozkolísaný. 

Stejně tak nejde přehlížet další poměrně alarmující fakt - celkový automobilový trh v EU je totiž stále o masivních 21 % níže než byl v roce 2019, tedy před kovidovou pandemií, což jasně ukazuje to, o čem už delší dobu mluví kapitáni automobilového průmyslu - evropský trh už nikdy nebude jako dřív a lidé si musí zvyknout na novou (rozuměj vyšší) cenovou hladinu.

Půlku trhu EV reprezentují jen Francie a Německo

Pokud se zaměříme na hodnocení prvního pololetí, kdy šest po sobě jdoucích měsíců dává přeci jen ucelenější obrázek o trendu, zjistíme, že registrace elektromobilů zaznamenaly procentuální pozitivní růst ve všech zemích EU bez výjimky. Jednotlivé hodnoty se samozřejmě dramaticky liší, neboť záleží na výchozí bází prvního pololetí loňského roku. To dokazuje Bulharsko, které procentuálnímu žebříčku se svými 160,8 % vévodí, jenže v absolutních číslech se na tamějším trhu letos za půl roku registrovalo pouhých 879 elektrických vozů.

Logicky jsou tedy mnohem důležitější celková čísla. Za první pololetí se v EU prodalo 703 586 čistě elektrických vozů, což je meziroční růst o 53,8 %. Pozoruhodné však je, že více než 50 % tohoto nárůstu mají na svědomí pouhé dva státy - Francie a Německo, které rovněž v absolutních číslech zásadně utíkají zbytku Evropy. Jen v Německu bylo za pololetí registrováno více než 220 tisíc elektromobilů, ve Francii pak téměř 138 tisíc. Pro srovnání - v Česku to bylo 3008 kusů, na Slovensku lehce přes 1000 ks a v 37milionovém Polsku jen necelých 8500 elektrických vozů.

Zmíněnou nevyzpytatelnost a rozkolísanost trhu, která zatím znemožňuje zásadnější predikce, dokládá i bližší pohled na  již zmíněné Německo. Na první pohled by se totiž mohlo zdát, že zde lidé zavrhli diesely a přecházejí masivně na elektromobily. Jenže statistiky ukazují na červnový více než 10% nárůst u naftových motorů a za celé první pololetí si Němci koupili o 2,7 % více naftových vozů než vloni za stejné období. Neméně zajímavý je i pohled do Norska, které sice stojí mimo EU, takže ve výše zmíněných statistikách nefiguruje, ale data jsou pro něj také dostupná. Tam byl totiž meziroční růst v prodeji elektromobilů za první pololetí procentuálně jen 2,1 %, což ukazuje na značnou nasycenost EV trhu. Zároveň zde také celý trh (tedy všechny druhy pohonu) jako jeden z mála (ještě Maďarsko a Švédsko) za první pololetí poklesl (-2,9 %), což je největší pokles ze sledovaných států.
Reklama

Diskuze

Pepan - 22.07.2023 21:17:13
To dopadne přesně jak s kovidem obrovský strašák formou přeplněných márnic a dnes po něm ani pes neštěkne! Je to něčí zájem na něčem obrovsky zbohatnout a ten zbohatlík nebude se strachovat zda mu nedojde někde baterka, ale pěkně bude drandit v rolsu.
Pavel - 21.07.2023 19:49:08
A byli naftove automobili vubec k dispozici? Nebo na skladě. Nebo byla možnost je dodat v nějakem rozumném termínu?

Vydali jsme se na nejhorší cestu, která vás s elektromobilem napadne. Chtěli jsme rozbít mýty

Hrubis otestoval novou Audi Q8 e-tron, která slibuje až o třetinu delší dojezd. Jaká je realita?
06.06.2023 17:00
|
12
Reklama

Posádka Autosalonu stanovila nový rekord. Elektromobilem navštívila za 24 hodin 15 zemí

Hyundai Ioniq 6 ujel během rekordní jízdy víc než 2000 km. Dobíjel šestkrát, nejdéle 32 minut
24.05.2023 20:15
|
15

Tam kde byla nádrž, je teď baterka. Pepa vyzkoušel elektrického nástupce legendární Babetty

Známý milovník spalovacích motorů usedl na český moped, který už rozhodně nevoní benzinem
22.05.2023 18:00
|
13

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9
Reklama

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama
Autosalon TV